Balkons Middelburgse flat onveilig; bewoners mogen er een tijd niet op Cora Dellebeke komt met Onda naar de Nieuwe Kerk in Zierikzee Rode lampjes Neeltje Jans straks gedoofd 6 Pleidooi voor wintermaanden BANJAARD RUIMTE VOOR VOGELS I Marcusse wees erop dat in de win termaanden er in zijn dorp geen enkel parkeerprobleem is. ,,Je rijdt dan door stille, verlaten straten." In de winter rijd je door stille, verlaten straten Hij vindt het dan ook absurd dat er dan toch betaald moet worden, ook door mensen die op bezoek komen bij familieleden. Hij vindt ook dat Zoutelande snel een gratis parkeerterrein moet krij gen. „Domburg en Veere hebben wel zo'n terrein, waarom wij niet?" En een ander tarief voor betaald parkeren in de bebouwde kom. ,,Dat is nu vijftig euro, dat is een ab surd bedrag." Zijn collega Kees Bierens (On dernemersvereniging Zoutelande) sloot zich aan bij het betoog en pleitte voor maatwerk per kern. De gemeente Veere voerde begin dit jaar betaald parkeren in langs de kust. Na onderzoek onder bewo ners en bezoekers wil het dagelijks bestuur wat veranderingen door voeren waardoor inwoners en on dernemers volgend jaar goedkoper uit zijn. Stijn van Kervinck (HvV) stelde dat dit 'paaien' gebeurt met het oog op de verkiezingen van vol gend jaar. ,,Eerder is al besloten het invoeren van het betaald parkeren in Oostkapelle, Westkapelle en Zoutelande uit te stellen tot 2023", voegde Marco Wisse (SGP/Cu) daar aan toe. En Marin van den Berge (VVD) vond het merkwaardig dat nu wel de tarieven verlaagd kunnen wor den terwijl dat niet kon toen er be gin dit jaar werd gewaarschuwd ze niet zo hoog te maken. Wisse vroeg ook aan het college om niet door te gaan met de plan nen voor het invoeren van betaald parkeren op de zeedijk tussen Westkapelle en Domburg. ,,Daar komen veel inwoners die even wil len genieten van het uitzicht." Parkeerinkomsten Van de kant van de coalitiepartijen waren er complimenten voor de aanpassingen. Zo wees de PvdA/GL er op dat er duidelijk wordt gekozen voor leefbaarheid door het parkeer terrein onder de duinen in Dom burg vanaf volgend jaar alleen toe gankelijk te maken voor bewoners. ,,Terwijl dat terrein, waar 5,20 euro betaald moet worden, flink bij draagt aan de parkeerinkomsten." Bij het sluiten van deze editie was de discussie over het betaald parkeren nog in volle gang. Maandag viel bij alle bewoners van de Meanderflat een brief op de mat waarin zij worden opgeroepen hun balkon niet meer te gebrui ken. Projectleider van Woongoed Dennis Bommeljé: ,,Bij een in spectie van 84 balkons bleek er bij drie speling te zitten op de balkon muur. De bouten zijn aangetast door corrosie. In het geval van een harde klap zou de muur er dan uit kunnen kantelen." Om ongelukken te voorkomen is een tijdelijke oplossing bedacht om de balkons te verstevigen. De bouten zijn door corrosie aangetast. Door een harde klap zou de muur er dan uit kunnen kantelen Bommeljé: ,,We denken nog na over een langetermijnoplossing, maar voor nu lossen we het pro bleem op door verstevigende strips aan te brengen. Dat doen we bij alle 210 balkonwoningen. We beginnen woensdag met de werk zaamheden en verwachten over twee weken klaar te zijn. We be ginnen aan de kant van Torenweg. Dat betekent dat de balkons van de woningen waar we woensdag be ginnen, eind deze week alweer toegankelijk kunnen zijn. Tien euro voor ongemak De werkzaamheden worden van buitenaf uitgevoerd met een hoogwerker. Om overal bij te kun nen zijn ook de doorgangen onder de flat tijdelijk afgesloten. Als ver goeding voor het ongemak krijgen alle bewoners, ook degenen die een tuin hebben en onder de bal kons wonen, tien euro op hun re kening gestort. De Meanderflat ondergaat mo menteel een grondige opknap beurt om mooier, schoner veili ger en energiezuiniger worden. De slagwerkdocente volgde een jaar of elf geleden dirigent Piet Me- liefste op; de derde van drie gene raties Meliefste. Aanvankelijk schoorvoetend. ,,Maar nooit ook maar een haar op mijn hoofd die daar spijt van heeft gehad." Laat Dellebeke maar schuiven als het om muzikale passie gaat. Toen Riet van der Weijde, zelf onder meer als blokfluitjuf in Dreischor actief, bij haar aanklopte, stak ze di rect het water over. ,,Er was be hoefte aan een slagwerkdocent bij Crescendo, dus dat deed ik. Ik vind het belangrijk dat het hele muzi kale gebeuren wordt doorgegeven." Kreeg je vroeger als kind haast vanzelfsprekend AMV, algemene muzikale vorming, nu zijn er kin deren die op geen enkele manier in aanraking komen met muziek ma ken. ,,Muziek maakt slim. Het is goed voor je hersens. Muziek ont spant en verbindt. Het maakt blij. Je kunt er al je emoties in kwijt." Dellebeke is lid vanaf haar acht ste, bij de vereniging die groot werd dankzij de Meliefstes. Dat be gon met opa Piet in 1908, die door zoon Jan en later kleinzoon Piet werd opgevolgd. Hij moest nood gedwongen stoppen door de ziekte ALS, maar zijn vrouw en een doch ter spelen ook nog altijd bij Onda. Bekende films De muziekvereniging geeft zater dag 30 oktober een Filmconcert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, met muziek - en deels ook beelden - uit bekende films. Dat concert is op 23 oktober ook in de Zeeuwse Con certzaal in Middelburg te horen. Kaarten kopen kan via: casd.nl. Door de hoogte van de windmo lens is verlichting verplicht voor de zichtbaarheid en veiligheid van vliegtuigen en helikopters. Er be staan systemen waardoor de ver lichting alleen brandt als een vlieg tuig of helikopter in de buurt komt. Dat kan een radarsysteem zijn, maar nieuwer is een systeem dat werkt op transponders die aanwe zig zijn in vliegtuigen en helikop ters. Daar wil eigenaar E-Connec- tion mee aan de slag. Sinds 1 oktober moeten piloten een transponder aan boord hebben als ze in het donker vliegen. De lampen op de molens reageren op deze transponder zodra een vlieg tuig in de buurt komt. In Duitsland wordt al gewerkt met dit systeem, in Nederland is het nog wachten op een proef op windpark Krammer, bij Bruinisse. Als deze proef slaagt, kan dit systeem ook in Nederland worden gebruikt. Naast deze detec tie met transponders komen op de molens ook infraroodlampen. Die zijn met het blote oog niet te zien. woensdag 20 oktober 2021 Zoutelande wil gratis parkeren WA Gratis parkeren in de winter maanden zodat er vanaf 1no- vember geen gedoe is voor de inwoners van Zoutelande als ze visite krijgen. Voorzitter Bram Marcusse van de Dorpsraad Zoutelande werd gisteren tij dens de commissievergadering van de gemeente Veere uitge daagd door fractievoorzitter Sylvia Sparreboom (DTV) om zaken te noemen die verbeterd moeten worden op het gebied van parkeren. Emile Calon Domburg - Bram Marcusse, Dorpsraad De balkons van woningen in de Meanderflat in Middelburg zijn onveilig. Woongoed roept be woners daarom op er geen ge bruik meer van te maken tot er verstevigende strips zijn aan gebracht. Die werkzaamheden beginnen vandaag. Als vergoe ding voor het ongemak krijgen bewoners eenmalig tien euro op hun rekening gestort. Wendy de Jong Middelburg -Dennis Bommeljé, Woongoed Al jaren geeft Cora Dellebeke drumles aan leerlingen van mu ziekvereniging Crescendo uit Dreischor. Nu komt ze met haar eigen club Onda uit Nieuw- en Sint Joosland voor een optre den naar de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Esme Soesman Zierikzee De eigenaar van de windmolens op Neeltje Jans werkt aan een oplossing voor de hinderlijke (nachtelijke) verlichting. Over een paar maanden zijn de lamp jes waarschijnlijk uit. Melita Lanting Kamperland KAMPERLAND Meer rust en ruimte voor de inmiddels zeldzame strandbroeders: daarvoor sluit Staatsbosbeheer een voetpad door de slufter van de Banjaard af. ,,Het gaat misschien om een postzegeltje, maar de vogels profiteren ervan", zegt boswachter Karel Leeftink (foto). Vroe ger waren de strandplevier, de bontbekplevier, de visdief en de dwergstern algemene vogel soorten. ,,Ze zaten overal op het strand", zegt boswachter Karel Leeftink. ,,Maar dat kan tegen woordig niet meer, want het is veel te druk en dat verstoort de broedende vogels." Dus wordt het wandelpad afgesloten. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38