Hoe kweek je draagvlak voor toerisme? Zeeuws Veilinghuis Zeeland Auctioneers 4 Een klaagmuur (en 6 andere ideeën) om toerisme in Zeeland te bekrachtigen Schilderijen en Aziatica Ze komen uit de koker van het Ken niscentrum Kusttoerisme. Dat sig naleerde eerder dit jaar dat de me ningen van Zeeuwen over het toe risme steeds meer op scherp ko men te staan. Weliswaar zijn veel inwoners blij met de bezoekers, maar is ook een groeiende groep die daar moeite mee heeft. Zij vinden het wel erg druk worden in de provincie en maken zich zorgen over de wildgroei aan vakantiepar ken. Weliswaar zijn veel Zeeuwen blij met de bezoekers, maar er is ook een groeiende groep die daar moeite mee heeft Het Kenniscentrum Kusttoe risme heeft nu een groot aantal ideeën verzameld die kunnen zor gen voor meer draagvlak voor het toerisme. Het gaat om mogelijkhe den om de drukte te sturen, waar door de inwoners minder overlast hebben. Ook doen de onderzoekers suggesties om inwoners recht streeks erbij te betrekken. Zeven opvallende ideeën: Vraag trotse Zeeuwen op vrijwil lige basis toeristen te verwelkomen. Deze city hosts beantwoorden vra gen en helpen bezoekers op weg. Dat vergroot hun betrokkenheid en kan bovendien zorgen voor sprei ding van drukte. Ontwikkel een campagne waarbij toeristen in hun eigen taal worden aangesproken op hun gedrag en de gevolgen daarvan voor de regio. Dat leidt tot een betere verstandhou- ding met de Zeeuwen en het leef baar houden van stad en regio. Maak openbaar vervoer op som mige trajecten en op bepaalde tij den goedkoper. Zo kunnen de be zoekersstromen meer worden ge stuurd en worden bezoekers aange spoord om eens andere plaatsen te bezoeken. Het kan bovendien voor delig zijn voor eigen inwoners. Zet een 'toeristische klaagmuur' op, waar inwoners problemen met het toerisme kunnen melden. Ook wordt hun gevraagd mee te denken over mogelijke oplossingen. De 'hier-moet-je-zijn-kaart', waarop Zeeuwen aangeven welke plekken toeristen zouden moeten zien. Wat is het meest onderge waardeerde deel van de regio? Dat kan zelfs tot een nieuwe reisgids leiden. Laat toeristen de handen uit de mouwen steken. Als bestemmin gen gesloten zijn voor onderhoud, kunnen zij er toch terecht om er sa men met Zeeuwen werkzaamhe den uit te voeren. Dit voluntourism 'creëert betekenisvolle ervaringen voor bezoekers en inwoners van de regio', aldus het Kenniscentrum. Stimuleer dat musea samenwer ken en gebruik exposities om Zeeu wen trotser te maken, het imago van de regio te versterken en ervoor te zorgen dat meer toeristen én in woners de musea bezoeken. In alle vroegte heeft Jeroen Hoe kendijk op Texel de boot genomen om op tijd in Zeeland te kunnen zijn. Normaal onderzoekt hij zee honden voor instituut NIOZ. Maar vandaag even niet. Nu heeft hij een belangrijke klus als vrijwilliger van SOS Dolfijn. Met een heel team gaat hij op zoek naar de dolfijn die al een paar dagen in de Oosterschelde rondzwemt. Een verdwaalde tui melaar. Foute boel, want het dier hoort op open zee. Soortgenoten die in 2007 en 2013 de zeearm in zwommen, overleefden dat niet. Jeroens missie is om dat nu te voorkomen. Onderweg naar Zee land krijgt hij bericht van het coör dinatiecentrum in Anna Paulowna: koers aan op Kerkwerve. Want daar, in de buurt van de Flaauwers In laag, is het dier gezien. Als Jeroen om pakweg half een parkeert bij restaurant De Heerenkeet, bekruipt hem een onbehaaglijk gevoel: waar ben ik aan begonnen? Het miezert en de wind blaast met kracht vijf tot zeven over de Oosterschelde. Hoe langer je tuurt, hoe meer elke boei en elke donkere golf lijkt op een verdwaalde dolfijn. „Hebben jullie hem al gezien", vraagt de voorbijwandelende Mar- tine Kaldenberg uit Renesse. Ze had maandag haar momentje, ver telt ze. ,,Ik kwam de dijk op en ik zie hem zo drie keer springen. Ik was helemaal in shock. Wat? Wow.Ik heb hem een half uur kunnen be kijken. Een cadeautje." Al is het erg dubbel, zegt ze. ,,Want ik heb liever dat-ie gewoon op zee zwemt." 'Kijk, naast die paal' Jeroen houdt het niet meer. Waar is dat beest toch? Plots krijgt hij een appje van 'headquarters': hij is net onder de Zeelandbrug door ge zwommen, richting Kerkwerve. ,,Yes", roept Jeroen uit. „Gespot Vangen mag niet van de wet. Het dier zou bovendien gestresst raken. door mensen die er werken." Top, maar zie hem maar eens te vinden. Gelukkig staat Jeroen er niet alleen voor. Toegesnelde dierenliefhebbers krijgen het dier in het vizier van hun telescopen. Het is inmiddels een uur of twee. Om hem goed te kunnen zien, stapt J eroen in de auto en rijdt voorzichtig over het fiets pad naar de andere kant van de in laag. ,,Kijk, daar, naast die paal met die twee zwarte zakjes." Wijzend naar een uitstekende stok in het water. ,,Zie je hem? Wauw." Hij pakt zijn camera. Eentje met een joekel van een telelens. Die is hard nodig, want het dier zit een meter of 500 van de kant. Het zwemt in grote cirkels, soms zigzaggend. ,,Nee, daaruit kunnen we niet op maken of het dier gezond is." Databases Nu komt het erop aan. Jeroens be langrijkste taak is om steengoede foto's te nemen. ,,Aan de hand van karakteristieke kenmerken, zoals littekens of de vorm van de rugvin, kunnen we proberen het dier te identificeren. We vergelijken de fo to's dan met beelden in verschil lende databases." Vangen is geen optie. ,,Dat mag niet van de wet. Het dier zou bo vendien gestresst raken. En, het zal je simpelweg ook niet lukken in dit open water." Aan het eind van de dag heeft Jeroen naar zijn zeggen nog niet dé foto kunnen nemen. „Misschien dat ik thuis op een groot scherm meer kan zien." Hij heeft zijn best gedaan. Van daag komt een vers team vrijwilli gers. ,,We staan stand-by als het dier strandt." Meer dan in de gaten houden zit er niet in. ,,Laten we ho pen dat deze wel terugzwemt." Gevraagd voor onze komende veilingen Gratis parkeren. Foto's via Whatsapp: 088 - 60 555 00 Kleverskerkseweg 53c Middelburg Tel. 0118 - 650 680 Gratis taxatie vrijdag en maandag a.s. 10 - 17 UUR, OP AFSPRAAK. woensdag 20 oktober 2021 GO Inwoners die bezoekers verwel komen, een klaagmuur waar Zeeuwen hun problemen met toerisme kunnen melden en gasten die meehelpen met het onderhoud van gebieden. Het is maar een greep uit de ideeën om het toerisme in Zeeland in goede banen te leiden. Rolf Bosboom Vlissingen Verdwaalde dolfijn gezocht: 'Daar is ie!' Stel, je bent je sleutels kwijt. Het enige dat je weet is dat ze er gens op de Markt in Middelburg liggen. Nou, waar begin je dan? Precies, dat gevoel heeft Jeroen als hij dinsdag bij Kerkwerve over de Oosterschelde tuurt. Waar zit toch die verdwaalde dolfijn? Ineens roept hij hard: ,,Ja, hij is gespot. Net onder de Zeelandbrug." De 'jacht' begint. Jeffrey Kutterink Kerkwerve -Jeroen Hoekendijk, SOS Dolfijn Vrijwilligers van SOS Dolfijn proberen het dier te spotten. FOTO JEFFREY KUTTERINK WWW.ZEEUWSVEILINGHUIS.nl INFO@ZEEUWSVEILINGHUIS.NL Kijk op pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36