c* Voor noodopvang in Zeeland zijn er geen taboes meer Dichtdraaien afvoerkraan 3M lost niet alles op Asielzoekerscentra puilen uit, mede door de intocht van vooral Afghaanse vluchtelingen. Volgens commissaris van de koning Han Polman is het noodzakelijk om cre atieve oplossingen te bedenken. ,,De nood is zo hoog dat er snel ex tra huisvesting moet worden geor ganiseerd. Gemeenten moeten alle mogelijkheden onderzoeken. Van gebouwen, vakantieparken tot een tentenkamp op een braakliggend terrein. We sluiten niks uit." Op korte termijn zijn nog 150 plaatsen voor asielzoekers nodig. De tijdelijke opvang geldt voor een beperkte periode. Gesproken wordt over maximaal een tot twee jaar. Volgens de brief van het Overleg Zeeuwse Overheden zien gemeen ten daar ook kans toe. Tussenvoorziening Goes lenigt al deels de nood met opvang in de Zeelandhallen, waar momenteel 320 Afghanen verblij ven. Middelburg heeft aangeboden om een groot permanent azc voor 330 mensen te maken. Dat is verge lijkbaar met het huidige azc aan de Laurens Stommesweg, dat uiterlijk Van gebouwen, vakantieparken tot een tentenkamp op een braakliggend terrein. We sluiten niks uit in 2025 dichtgaat. Terneuzen gaat onderzoeken of het mogelijk is een opvanglocatie te realiseren voor mi nimaal 150 mensen. Voor mei 2022 moet ook in elke regio - Bevelan- den, Walcheren en Zeeuws-Vlaan- deren - een 'tussenvoorziening' voor meerdere statushouders ko men. Het kabinet riep de Zeeuwse ge meenten eerder op te helpen bij de opvang van asielzoekers voor de korte (417 mensen) of de lange ter mijn (470 vluchtelingen). Be staande asielzoekerscentra hebben te weinig ruimte om nieuwe vluch telingen te huisvesten. Uit Afghani stan is een nieuwe stroom asielzoe kers gekomen die hals over kop zijn vertrokken uit angst voor het Tali- ban-bewind. Wat de opvang van nieuwkomers bemoeilijkt, is dat asielzoekers met een verblijfsver gunning lang moeten wachten op een gewone woning. Meer woningen Gemeenten hoeven niet per se tij- delijke (nood)opvang te regelen. Ze kunnen ook meer woningen aan statushouders beschikbaar stellen. Daardoor ontstaat in azc's meer plaats voor nieuwe vluchte lingen. Een aantal gemeenten, met Rei- merswaal en Veere voorop, loopt achter op zijn taakstelling om woonruimte te scheppen voor sta tushouders. Die houden daardoor noodgedwongen bedden in asiel zoekerscentra bezet. Door de trage doorstroming en de toestroom van Afghaanse vluchtelingen is het Centraal orgaan Opvang Asielzoe kers (COA) continu aan het hozen. De Zeeuwse gemeenten denken echter dat ze nog dit jaar de geza menlijke achterstand van 59 woonplekken voor statushouders kunnen inlopen. ZEELAND 2 1% I woensdag 20 oktober 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 Sint-Annaland in de rook doo^ loodsbrand tr* Bij een brand bij zaadveredelingsbedrijf Takii Seeds in Sint-Annaland is gisteren een loods verloren gegaan. Een tweede loods raakte zwaar beschadigd. Het vuur werd rond half vier ontdekt. Meerdere brandweerploe gen gingen erheen, met onder meer vier blusvoertui- gen en een hoogwerker. De brand veroorzaakte veel rook. Op het terrein van het bedrijf ademden meer dere mensen die in. Zij werden door ambulancemede werkers onderzocht. De rook trok ook Sint-Annaland binnen. In een deel van het dorp zorgde dat een poos voor een mistige omgeving. De Veiligheidsregio ver stuurde meerdere NL-Alerts om mensen te waarschu- wen ramen en deuren te sluiten en uit de rook te blij ven. Toch trok de brand veel publiek. Nadat de brand onder controle was, is de brandweer nog lange tijd bezig geweest met nablussen. FOTO AS MEDIA Asielzoeker desnoods in tent Een tentenkamp bouwen of een camping vrijmaken? Momenteel worden alle mogelijkheden be keken om snel 150 asielzoekers onderdak te bieden in Zeeland. De dertien Zeeuwse gemeenten moeten voor 1 november aange ven welke extra (nood)opvang zij kunnen aanbieden. Frank Balkenende Middelburg -Han Polman, commissaris van de koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33