PLAYM^ Een niet te stillen honger naar macht 'drama in Parijs anno1900 29 Wie ruimt de rotzooi op na een moord? Wie heeft ooit gehoord van het beroep Gecertificeerde Schoon- maaktechnicus? In de praktijk komt het erop neer dat de persoon in kwestie wordt ingeschakeld als er ergens een misdaad is gepleegd en de plaats delict moet worden opgeruimd. Zo verdient hoofdper soon Paul Wickstead, Wicky, de kost in de BBC-serie The Cleaner. De serie is in één opzicht uniek. De bron van dit vermaak komt uit Duitsland. De oorspronkelijke se rie heette Der Tatortreiniger. Brit ten die een beroep doen op Duitse humor, kan het gekker? Titelrolvertolker Greg Davies heeft de Duitse reeks eigenhandig bewerkt waardoor de Britse hu mor toch nog komt bovendrijven. In een van de eerste afleveringen krijgt hij met een vrouw te maken die haar echtgenoot 38 keer stak. „Vijf keer steken voldoet'', houdt opruimer Wickstead haar voor. ,,De rest is uitsloverij.'' Deze scène kenmerkt de sfeer. - Ab Zagt Finneas ontwijkt valkuil van zijn beroemde zusje Als broer en producer van de we reldberoemde Billie Eilish kan Finneas O'Connell (24) lef niet worden ontzegd. Ga er maar aan staan: een eigen loopbaan onder houden terwijl dat altijd zal wor den gekoppeld aan het werk van je uitermate populaire zusje. Finneas heeft het al druk genoeg als acteur, producer, componist en begeleider van Billie Eilish, toch maakt hij ook zijn eigen muziek. Dat gaat hem niet slecht af, blijkt op zijn debuut Optimist. Slechts spaar zaam (Medieval, Around my neck) begeeft hij zich muzikaal in het territorium van zijn zus - vanzelf sprekend een mijnenveld. Geluk kig verkeert Finneas vooral in het land van de singer-songwriters. What they'll say about us is een be scheiden hit en dan is het mooiste liedje, Only a lifetime, nog nauwe lijks ontdekt. Niet alles is even ge slaagd, maar met meer mooie lied jes als Love is pain blijft er genoeg over. - Alexander van Eenennaam Het begin van de mis daadserie Paris Police 1900 hakt er meteen in. De Franse president Fé- lix Faure (1841-1899) wordt oraal bevredigd door zijn maitresse Meg Steinheil. Zijn staat van op winding wordt hem fataal. Hij sterft ter plekke aan een beroerte. Fictie? Nee, dit is echt gebeurd. De openingsscène is niet bedoeld als schokeffect. Al in de tweede aflevering wordt duidelijk dat het incident wordt gebruikt door een beweging van antisemieten die een verklaring publiceren van de minnares die inmiddels een un dercoveragente is geworden waarin zij verklaart dat Faure door een Joodse arts is vergiftigd. Ook dat gerucht is historisch on derbouwd. De makers van Paris Police 1900, een afschuwelijke titel die niet echt tot de verbeelding spreekt, duiken met hun achtdelige reeks in een roerige periode van de Franse geschiedenis die alles te maken heeft met de Dreyfusaf- faire over de Joodse officier Alfred Dreyfus die ten onrechte veroor deeld was wegens spionage voor Duitsland. Het schandaal verdeelt Frankrijk, waar de haat tegen Joodse medeburgers oplaait, vooral in de Ligue antisémitique, onder leiding van de ultrarechtse journalist Édouard Drumont, die vooral veel steun heeft in de sla gerswereld van Parijs. De feitelijke gebeurtenissen vormen een pakkend decor in een misdaadserie die draait om de moord op jonge vrouwen van wie de lijken in koffers ronddobberen in de Seine. Een jonge en integere rechercheur, Antoine Joulin, krijgt de opdracht om deze zaak - mogelijkerwijs gaat het om een seriemoordenaar - uit te zoeken en belandt zodoende in de kroch- ten van de Parijse onderwereld waar Jodenhaat welig tiert. Paris Police 1900, een kostbaar prestigeproject van Canal+, oogt zeer authentiek. Wie de foto's be kijkt van de hoofdpersonages die gebaseerd zijn op historische fi guren ziet hoe nauwkeurig de casting en de aankleding is aange pakt. Qua onheilspellend drama doet de reeks denken aan de Duitse serie Babylon Berlin (2017), die zich afspeelde in de Weimar- republiek, ook een explosieve politieke periode. Opstandige sfeer De Franse variant staat eveneens bol van een opstandige sfeer, rel len, misdadige praktijken vol ge weld, onverbloemd antisemi tisme en (seksueel) geweld tegen vrouwen. Een belangrijke rol is weggelegd voor de advocate Jeanne die op het politiebureau van Joulin ronduit wordt wegge hoond als zij verklaart een ver dachte terzijde te staan. Joulin is de enige die haar serieus neemt. De serie komt uit de koker van de Franse schrijver van graphic novels Fabien Nury, die eerder furore maakte met de serie I Am Legion. Hij gebruikt de donkere kanten van de belle-époque periode om een beeld te schetsen van een verdeeld land dat staat aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog. Over zijn serie ver klaarde Nury: „Tijdens mijn re search ontdekte ik dat deze tijden in Frankrijk veel gewelddadiger waren dan ik voor mogelijk had gehouden. Ik stuitte op bestaande figuren die zo fascinerend waren dat zij veel boeiender waren dan personages die ik eventueel zelf zou kunnen verzinnen.'' Dat aspect maakt Paris Police 1900 zo de moeite waard. De we tenschap dat het meeste drama echt is gebeurd maakt de serie tot een beklemmende kijkervaring die ook nog garant staat voor enig historisch besef. Moet je nou vooral huilen, huive ren of lachen bij het kijken naar Succession, de bekroonde hitserie van HBO? De onderlinge haat binnen de familie van mediamag naat Logan Roy loopt ook in het derde seizoen de spuigaten uit. Het is zo overdreven vilein dat je het niet serieus hoeft te nemen. Tegelijkertijd heb je ook te doen met deze steenrijke dynastie, waarin de honger naar macht iedereen lijkt te verteren. Alleen al vader Logan - weer meesterlijk vertolkt door Brian Cox - heeft een vocabulaire waar zelfs een beschonken dragonder zich voor zou schamen. Voor zijn schuttingtaal en woedeaanvallen is niemand veilig, ook zijn ver trouwelingen - een stelletje over- betaalde jaknikkers - niet. Het derde seizoen begint met veel heen en weer reizen in privé- vliegtuigen. Logan en zijn zoon Kendall (Jeremy Strong) trekken de handschoenen uit voor een slagveld in de rechtszaal om de macht van de firma. Er zijn te veel schandalen onder het tapijt ge schoven, een mediaoffensief van beide partijen zet de verhoudin gen nog meer op scherp. Fans van de eerste twee seizoe nen van Succession zullen niet te leurgesteld worden. De nieuwe negen afleveringen, die vertra ging opliepen door de coronauit- braak, introduceren diverse ver- makelijke nieuwe personages. Onder hen een stel crisismana gers die slaafs iedereen naar de mond praten om maar lekker doorbetaald te worden. Want in deze ongemakkelijke serie draait het vooral om geld en macht. - Ab Zagt GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op AD.nl/show Komedie, serie The Cleaner BBC First Popalbum Optimist - Finneas Misdaadserie Paris Police 1900 Canal Digital -Ab Zagt Familiedrama, serie Succession 3 HBO Ziggo Movies en Series XL Onhe'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29