25 Voor Jeffrey Hoogland (28) begint het WK baanwielrennen in Roubaix vanavond met de teamsprint bij de mannen. De aanloop naar het toernooi verliep met een brand in zijn ouderlijk huis verre van soepel. Na de spelen was hij 'even klaar' met de sport. Tot zijn eigen opluchting hervond hij de lol snel. WKBAAN JEFFREY HOOGLAND FOCUST ZICH NA BRAND WEER OP EEUWIGE STRIJD MET HARRIE LAVREYSEN Programma WK BAANWIELRENNEN ontlading weer voelen. Dat is ge lukt. En dat is wel erg fijn. Dat ge voel wil je toch bevestigd zien worden. Het geeft motivatie om weer door te gaan naar de vol gende Olympische Spelen in Pa rijs over drie jaar. Ook omdat er nog iets te halen valt natuurlijk." Grotedoel De gouden plak op de individuele sprint blijft het grote doel. Hij ver loor in Tokio nipt van vriend en vijand Lavreysen. Maar gefrus treerd? Tuurlijk doet het pijn, maar: ,,Als daar een soort wrok ontstaat van: shit, wéér geklopt door Harrie, dan kan ik heel goed schakelen. Dat heb ik wel geleerd de laatste jaren. Ik streef er naar om het elke keer beter te doen. Maar weet je, door die gast sta ik wel waar ik nu sta. Ik heb ook veel aan Harrie te danken. Ik kan elke dag naar hem kijken. Ik heb nog de ft verwachting dat ik hem kan ver- slaan. Dat wordt knettermoei- V lijk." 1 Aanstaand weekend is een nieuwe kans als het konings- I nummer op het programma staat in Roubaix. Hij voelt zich goed. „De basis is zo gezet rich ting Tokio. Daar gaan we lekker op door. Met wat rust, daarna doortrainen en veel 'schik' met mijn ploeggenoten hebben we de ideale combinatie gevonden. Nu het WK en dan gaat de druk er even af. Ik ga met Shanne naar Spanje, vooral op adem komen." Wat als de vogels in de volière in de tuin van de fa milie Hoogland niet zoveel her- rie hadden gemaakt? Jeffrey Hoog land moet er niet aan denken. Het waren de vogels die vader Jos Hoogland twee weken geleden om één uur 's nachts wekten. Hij ont dekte daardoor dat er brand was in de schuur bij het huis in het Twentse Nijverdal. ,,Mijn vader werd wakker en hoorde de vogels te keer gaan. Hij dacht dat er mis schien een beest in de kooi zat ofzo. Maar toen zag hij dus de brand en kon de brandweer er snel zijn.'' Hoogland had die avond ervoor net de Europese titel op de kilo meter gewonnen in het Zwitserse Grenchen. In afwachting van de bouw van zijn nieuwe huis, dat hij samen met mede-Olympisch kampioen en vriendin Shanne Braspennincx gaat betrekken, wo nen ze in Jeffrey's ouderlijk huis. „Ik ben natuurlijk vooral heel blij dat het voor mijn ouders goed is afgelopen. Maar er is echt veel schade. Mijn vader had zoveel be waard in al die jaren. Hij kan nog in tranen uitbarsten als hij in de schuur staat. Echt wel zielig vind ik dat. Ja, er stonden ook wat spul len van mij. Maar ja, het voelt een beetje raar om dat nu te bena drukken. Maar inderdaad. De BMX-fïets waarop ik als 12-jarige wereldkampioen werd, stond er ook. Dat ding is vergaan. Laatst vond ik nog het nummerplaatje dat erop zat toen ik die titel pakte. Wilde ik er altijd nog een keer op bevestigen. Zonde." Hoogland pakte in Grenchen niet alleen de Europese titel op de kilometer. Hij won, uiteraard zou je bijna zeggen, ook goud met de teamsprint en hij won de kei- rin. In de individuele sprint moest hij net als tijdens de Olympische Spelen in Tokio zijn meerdere er kennen in Harrie Lavreysen. Nog belangrijker dan de truien en de medailles was het gevoel dat Hoogland overhield aan het EK. Vooral omdat hij er naar 'Tokio' wel even klaar mee was. „Zeker door de uitstel van de spelen was het een knetterstressvolle periode. Je leeft zo intens toe naar dat mo ment. Dat doet wel iets met je lijf en geest", zegt Hoogland. ,,Dat ik ook wel even dacht: als het zo moetMaar na wat rust, voelde ik op dat EK weer: ja, ik vind dit nog geweldig om te doen. Ik vind het fietsen écht leuk. Ik wilde die GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 'Door die gast sta ik wel waar ik nu sta' Tot en met zondag in Roubaix Vandaag 13.00 uur - 16.00 uur: Ploegenach- tervolging (mannen vrouwen) - kwalificaties, 5 km scratch (vrouwen) - kwalificaties 18.30 uur - 21.50 uur: Teamsprint (mannen vrouwen, kwalificaties, eerste ronde en finales), 10 km scratch (vrouwen) - finale, Ploegen- achtervolging (mannen) Met vriendin Shanne Braspen- nincx. foto henri van der beek tekst Daniël Dwarswaard Jeffrey Hoog land in volle sprint. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25