Te laat om nog een levenstestament op te stellen Regel snel op bladenhuis.nl/vt 21 Waarvan akte nummers, maar r len. Dat is wettelijk zo bepaald en daar valt niet aan te tornen. Én, mis schien nog belangrijker: die 6 procent rente moet je elk jaar ook daadwerke lijk overmaken. Anders is de kans groot dat jouw kinderen na je dood alsnog het volle pond aan erfbelas- ting moeten betalen. Dat (spaar)geld voor de rente moet je dus wel hebben en kunnen missen. ,,Stel dat je je drie kinderen ieder 6604 euro op papier hebt geschon ken. Dan moet je jaarlijks drie keer circa 400 euro aan rente (6 procent van €6604) betalen'', rekent Brik voor. Je moet je afvragen ofje dat, ook op langere termijn, kunt en wilt betalen. Zeker als je meerdere jaren achtereen je kinderen een papieren schenking doet, kan het flink in de papieren lopen.'' Want voor elk 'pakketje' van 6604 euro moet elk jaar opnieuw die 6 pro cent rente worden betaald. Als je tien jaar lang zo'n gift doet, zit je per kind na tien jaar op een rente van tien pakketjes x 400 euro 4000 euro die jaarlijks moet worden betaald. Keer drie kinderen is dat 12.000 euro rente per jaar gedurende de rest van je leven. Brik: ,,Daar staat wel tegenover dat die 6 procent rente natuurlijk ook een vorm van vermogensoverdracht is, want die rente komt gewoon bij de kinderen terecht, terwijl ze later over de papieren giften ook geen schenk- of erfbelasting hoeven te betalen. Na een aantal jaren begint het bedrag dat je zo belastingvrij naar je kinderen kunt doorsluizen aardig op te lopen.'' Wel/niet aftrekbaar De betaalde rente van 6 procent is voor de ouders niet fiscaal aftrekbaar. Wel mogen ze hun papieren schen kingen aftrekken van hun vermogen. Dat kan interessant zijn als ze een vermogen hebben dat hoger is dan 50.000 per persoon of 100.000 euro met fiscale partner (gehuwd of samenwonend). Als je meer spaar geld, aandelen of andere beleggingen hebt, moet je daarover vermogens belasting betalen. Door een schen king op papier kan het vermogen zodanig afnemen dat het net binnen de vrijstelling valt of in een lager belastingtarief. De (over)waarde van het eigen huis telt niet mee bij het bepalen van het vermogen waarover belasting moet worden betaald. Over de 6 procent rente die ze jaar lijks ontvangen hoeven de kinderen geen belasting te betalen. Maar ze moeten de schenkingen op papier - in feite een uitgestelde vordering op hun ouders - wel optellen bij hun vermogen. Dat kan financiële gevol gen hebben. Als ze een toeslag of uit kering ontvangen, kan de toename van hun vermogen ertoe leiden dat ze het recht op een bepaalde uit kering of toeslag verliezen. Dat zijn consequenties die van tevoren goed tegen het licht moeten worden gehouden. ff sP 1 Ga naar bladenhuis.nl/vt of scan de qr-code 2 Vul je gegevens in 3 Klik op bestellen Alzheimer is een rotziekte. Dat weet iedereen die er in zijn omgeving mee te maken heeft gehad. De ziekte wist lang zaam maar zeker de persoonlijkheid van de betrokkene uit tot er niets meer van over is. De geestelijke aftakeling is bovendien zo'n geleidelijk proces dat de patiënt en diens omge ving meestal pas laat in de gaten krijgen dat er iets ernstig mis is. Soms te laat, weet ik uit mijn be roepspraktijk. Dan is de persoon al zover heen dat hij niet meer handelingsbekwaam is en niet meer kan worden geregeld wat al lang geregeld had moeten worden, maar er nooit van is gekomen. Want zo gaat dat vaak. Zoals bij de man van het echtpaar dat tegenover me heeft plaatsgenomen in mijn spreekkamer. Zij doet het woord, hij zit ernaast en luistert. Haar man is, vertelt ze, al een tijd vergeetachtig. Hij vergeet namen, weet vaak niet meer waar hij zijn sleutels en portemonnee heeft gelaten en kan steeds moeilijker op de juiste woorden komen. 't Is de leeftijd, heeft ze lange tijd gedacht. We worden alle maal een dagje ouder. Maar op zeker moment zijn ze toch naar de huisarts gegaan. Die heeft hen doorverwezen naar het ziekenhuis. Na een grondig onderzoek komt de uitslag hard aan: mijnheer lijdt aan de ziekte van Alzheimer. De prognose: geestelijke aftakeling tot de dood volgt. Opeens is waar ze nooit aan hebben willen denken, realiteit. Na grondig onderzoek komt de uitslag hard aan: alzheimer Liever telefonisch bestellen? 088 5500107 En dus moet in allerijl van alles geregeld worden. Om te beginnen willen ze een levenstestament, waarin zij wordt aangewezen als zijn gevolmachtigde. Als hij straks niet meer in staat is om zelfstandig besluiten te nemen, kan zij beslis sen. Belangrijk, want anders stelt de rechtbank hem onder curatele. Grote kans dat mevrouw dan buitenspel komt te staan. Met een levenstestament kan zij bijvoorbeeld hun huis verkopen. Boven dien regelt het levenstestament dat zij straks kan besluiten over zijn behandeling. Of de beëindiging daarvan. Terwijl zij haar verhaal doet, observeer ik hem onopvallend. De moed zinkt me in de schoenen. Hij komt afwezig over, lijkt weinig van het gesprek te begrijpen en vraagt voortdurend: ,,Het is toch goed geregeld nu?'' Voor ik ook maar iets kan en mag vastleggen over zijn toekomst, moet ik zeker weten dat hij in staat is tot een zelfstandig oordeel. Ik vraag haar de kamer te verlaten en stel hem een paar simpele controlevragen: hoe heet hij, wanneer is hij jarig, wat voor dag is het vandaag, wanneer zijn hun kinderen geboren en hoe heten ze? Het is hopeloos: hij kan op geen van die simpele vragen een antwoord geven. ,,Ik weet het niet'', klinkt het hulpeloos. En dan weet ik zeker dat hier voor mij geen taak meer is weggelegd. Hoe triest ook: ze zijn te laat. GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21