Op zoek naar de toekomst van jouw bedrijf? intermediair 17 Bfe f Dan moet je niet ouderwets blijven werven! NOODGEDWONGEN RADICAAL VAN KOERS -fc rest van de hand te doen. „2020 begon eigenlijk fan tastisch. We verdienden goed geld en we zouden tegen de zomer in een B&B in Limburg gaan wonen. We waren al jaren bezig met dat plan, samen met een bevriend stel." Het liep anders. Door corona ging de horeca in lockdown. De horecaon dernemers kwamen in een geschil terecht met verhuurders van het on roerend goed dat ze huurden. Ze spanden een rechtszaak aan en won nen die, maar het loste niks op. ,,De horeca trok weer aan, maar de zake lijke gasten bleven weg." Jordi en Jacqueline besloten om zelf de stekker uit hun zaken te trek ken. Het stel had iets anders om naar uit te kijken: een bed and breakfast met mogelijkheid voor catering- en evenementen. Het bevriende stel fi nancierde dat project, Jacqueline en Jordi zouden er gaan wonen en de boel runnen. Het huis in Heemskerk hadden ze net verkocht, hun spullen stonden al in Limburg, toen de vrien den meldden dat de plannen waren gewijzigd. Niksgeregeld ,,Het was Hemelvaartsdag, 21 mei 2020. Ze belden ons op of ze konden langskomen. Out of the blue vertelden ze dat ze niet verder met ons wilden. Ze hadden besloten om het zelf te runnen. We hadden niks op papier geregeld, dus we konden nergens aanspraak op maken. Onze wereld stortte in. Geen restaurants, geen huis, geen inkomsten, geen B&B, niks. Tot overmaat van ramp werd die dag onze schoonzus opgenomen in het ziekenhuis. We hadden het even niet meer'', blikt hij terug. Tegen het najaar, als de tweede lockdown wordt afgekondigd, beslui ten de ondernemers met een rugzak naar Santiago de Compostella te ver trekken. ,,Het was iets dat Jacqueline al langer wilde doen en ik dacht, waarom ook niet? We hebben niets te verliezen." Februari 2021 vertrekken de twee vijftigers in een busje naar Frankrijk. ,,In dat land was vanwege corona alle horeca nog op slot. We konden soms slapen in kloosters bij de nonnen of bij particulieren. Het was een pittige tocht. Maar het heeft ons nog closer gemaakt dan dat we al waren. Op sommige momenten was het ook hilarisch. Ben je in de 50, loop je daar met je rugzak op en oud stokbrood in de hand'', vertelt Jordi. Als ze in Spanje aankomen, plaat sen ze op Facebook een oproepje of iemand iets voor ze weet. Binnen een uur krijgen ze een aanbod om een restaurant in Lloret de Mar te run nen, maar dat aanbod laten even aan zich voorbijgaan. Al gauw volgt een alternatief: ze kunnen oppassen op een woning van een Nederlands stel in Cunit, in de regio Catalonië. Het is een locatie waar ook congressen en evenementen kunnen worden geor ganiseerd. Ze pakken de kans met beide handen aan. Zakelijker Om wat geld te verdienen, beginnen ze met de import van wijnen uit Spanje en Frankrijk. Daarnaast be sluit het avontuurlijke stel om hun ervaringen van zich af te schrijven. Het resulteert in het boek Doen Den kers. ,,We denken niet in doemscena rio's, we proberen van alles het beste te maken. Het leven had vast anders gelopen als we wat zakelijker waren geweest, als we dingen slimmer had den aangepakt. Maar we hebben ge leerd dat we meer ondernemers zijn dan zakenmensen." Tijdens de wandeltocht van 1600 kilometer, die ook door de Pyreneeën voerde, deden ze meer inzichten op die ze graag willen delen met de we reld. ,,We gingen altijd in de zesde versnelling, altijd maar door, door, door. We zouden tegen anderen wil len zeggen: blijf niet krampachtig vasthouden aan de dingen. We had den natuurlijk in Nederland kunnen blijven en de strijd aangaan, een pro cedure beginnen tegen die vrienden, noem maar op. Maar we hebben alles losgelaten. Ook het beeld dat we van onszelf hadden als succesvolle on dernemers met auto's voor de deur die over een paar jaar financieel onaf hankelijk zouden zijn. We voelen ons nu vrijer dan ooit." Met hun levensverhaal hopen ze andere mensen te inspireren. Ook willen ze lezingen houden. Eind van de maand staan er in Nederland al een paar op de agenda. Of ze ooit nog een horecazaak openen? ,,Zeg nooit nooit, maar als we het doen dan zal het iets kleins zijn. Misschien hier vlakbij op het strand. Maar dan zal het iets zijn dat we met z'n tweeën kunnen runnen en waarbij we zelf bepalen wat we doen." Plaats jouw vacature slim online en bereik ambitieuze professionals op intermediair.nl/boost GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 v xW^Jv Jordi en Jacque line Ramón vertrok ken op de bonne fooi naar Spanje, op zoek naar een an dere toekomst. PRIVÉFOTO'S Laat je zien op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17