Han Reiziger en zijn welverdiende fietspad Meer geld voor gouden tip over het doden van de wolf 15 MARJAN BERK WETENSCHAPPER ,,Bij schrijven ga je het gesprek aan met jezelf", zegt Robbert Dijkgraaf ter gelegenheid van de naar hem vernoemde essayprijs, die volgende maand voor de tiende keer wordt uitgereikt. Thema dit jaar is: gezond verstand. „Gezond verstand is hetgeen waarvan iedereen denkt dat hij of zij precies genoeg heeft", zegt de natuurkundige als we videobel len met het Institute for Advan ced Study (IAS) in het Ameri kaanse Princeton, waar hij tien jaar terug naartoe vertrok. ,,Niet te veel, maar ook zeker niet te weinig.'' De mens is vooringeno men en denkt genoeg te weten om de juiste beslissingen te ne men. Onderdeel van de weten schap is volgens Dijkgraaf, voor malig president van de Konink lijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, om juist te we ten wat je niét weet. ,,Heel vaak dacht ik met mijn gezonde ver stand dat iets op een bepaalde manier in elkaar stak, maar de werkelijkheid bleek toch net iets anders in elkaar te zitten." ,,Dat heeft verschillende redenen. De belangrijkste is dat wat de we tenschap zegt steeds relevanter wordt. Als ik zeg dat een nieuw elementair deeltje is ontdekt, is dat niet bedreigend. Maar als ik zeg dat je niet meer mag roken of je moet laten vaccineren, dan komt het opeens in de persoon lijke levenssfeer. De wetenschap duwt meer tegen het leven aan en het leven duwt terug. Dat zal ook niet meer verdwijnen, want de boodschap van de wetenschap - over hoe we leven, wat we eten, hoe we met de planeet omgaan - zal steeds luider klinken.'' Vijftig jaar geleden preekte de hoogleraar vanaf zijn kansel de wetenschap. Dat werd geaccep teerd, omdat heel weinig mensen hem konden volgen. ,,Mensen zijn nu hoger opgeleid, er is meer kennis. Ze gaan wellicht niet naar de universiteit, maar wel naar de 'Universiteit van Google'. Ieder- Gezond verstand: schrijf een essay een die iets hoort over een be paald onderwerp gaat zelf zoeken. Er is heel veel informatie en die is heel wisselend van kwaliteit. Soms wordt totale flauwekul ver pakt als officiële kennis. Hierdoor is de wereld voor velen ingewik keld geworden." Hoe moeten we daarmee om gaan? ,,De wetenschap moet een gids zijn in dit ingewikkelde land schap. We hebben de wetenschap nodig om deze wereld te bevaren, maar als we de loodsen op het schip onder vuur gaan nemen, is dat tragisch. Voor de wetenschap en de maatschappij." „Schrijven is een dialoog met mij zelf. In mijn eigen leven merk ik dat ik heel veel leer van een ge sprek. Dat zie ik als een tennis wedstrijd. Ik zeg iets en jij rea geert daar weer op. Schrijven is op een gekke manier een tenniswed strijd met jezelf. Je slaat de bal - het moment dat je iets opschrijft - en vervolgens lees je het, en daar kun je het niet mee eens zijn of denken dat het beter kan. Schrijven is een manier om ge dachten te creëren en vervolgens te ordenen." ,,Ik ben daar nog heel trots op. Als we één iemand hierdoor aan het schrijven krijgen, is het al winst. Zo'n essayprijs is een manier om mensen aan het denken te zetten. Schrijven is belangrijk, vanuit de wetenschap en vanuit de maat schappij." TIENDE ROBBERT DIJKGRAAF-ESSAYPRIJS Sinds De Faunabescherming het tipgeld van 5000 euro aankondigde, zijn de giften binnengestroomd, zegt de organisatie. Daarom kan volgens hen nu het hoogste tipgeld ooit voor het oplossen van een jachtmisdrijf worden uitgeloofd. De Faunabescherming vindt het naar eigen zeggen erg belangrijk dat de schutter die de wolf doodde wordt opgespoord. Anders zou het zomaar kunnen dat deze daad meer schietpartijen op wolven uitlokt. De organisatie maakt zich zorgen over de 'demonisering' van de wolf. ,,De Jagersvereniging, LTO Neder land en de directeur van De Hoge Veluwe pleiten voor het bejaagbaar maken van de wolf, hoewel de wolf nauwelijks problemen veroor zaakt", stelt De Faunabescherming. De mannelijke wolf werd begin oktober dood gevonden in een wegberm bij Stroe. Het is nog on duidelijk of de wolf daar ook dood geschoten is. Mogelijk is het dier er later neergelegd. De wolf leefde in een territorium op de Zuid- west-Veluwe met een vrouwtje, dat in het voorjaar doodgereden werd. Nadat er in Hilversum eerst sprake zou zijn geweest van een Han Reizigerlaan, is dat plan door burgemeester en wet houders op onverklaarbare wijze veranderd in een Han Reiziger Fietspad. Dat past ook beter bij Han, zegt zijn vrouw Frieda, 'want hij was een groot fietser'. Zoals ik tegenwoordig zorg dat ik zondag klaar zit voor het pro gramma van Paul Witteman, zo luisterde ik vroeger altijd op Zon dagochtend naar Reiziger in Mu ziek, Reizigers niet te versmaden muziekprogramma van de VPRO. In de vroege jaren 60 heb ik een seizoen met hem samengewerkt in een cabaretprogramma van Frans en Fiet Koster, in een café in Haarlem, gelegen tegenover de Haarlemse Schouwburg. Ik reed ons samen in een Volks wagen dubbelclutch van Amster dam naar Haarlem, een tocht waarbij we voortdurend moesten stoppen, zodat Han op de voorkant kon klimmen om de beslagen ra men te beademen. Frans Koster was in het cabaret de leading man, die de conference deed, waarbij hij na ieder verhaal enthousiast het publiek waarschuwde: „Grapje!" Zijn vrouw Fiet was de leading lady, zij zong prachtig, ik ook. Wij deden samen een piano quatre- mains uit de musical van Leonard Bernstein, Wonderjul Town. Om voor mij nu nog steeds onduide- Ik kreeg een geweldige ruzie met Frans, waarop ik hem een kop koffie over zijn nette blauwe pak gooide lijke redenen kreeg ik een gewel dige ruzie met Frans, waarop ik hem een kop koffie over zijn nette blauwe pak gooide en hij mij ach terna zat in het café, met onze pia nist Han (in de wandeling Hanne- tje genoemd) als een fladderende duif achter mij aan naar buiten. Frans riep nog een belediging aan mijn adres over 'Amsterdam mers', waarop mijn blinde woede over de top schoot. Bij de deur trok ik met reuzenkracht de deurknop eruit, gooide hem achter mijn rug het café in en stormde met Han als rugdekking naar buiten. Natuurlijk werd ik ontslagen. Margriet de Groot nam mijn rol over en ik schoof door naar het koor in De Vrouwen van Troje, een treurspel van Euripides, bij de Nederlandse Comedie. Han Reizi ger werd groot bij de VPRO, als groot kenner van alle soorten mu ziek die je maar kunt bedenken. En vaak op de meest originele ma nier. Zoals op de sterfdag van Mo zart pianospelen op zijn graf in Wenen, met als commentator zijn VPRO-kompaan, de onvergetelijke presentator Jan Tittel! Han Reiziger heeft zijn fietspad dubbel en dwars verdiend. GO WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 Jim Jansen Amsterdam Er wordt steeds vaker getwijfeld aan de wetenschapper en zijn (gezonde) verstand. New Scientist en Algemeen Dagblad reiken in 2021 voor de tiende keer de Robbert Dijkgraaf Essayprijs uit. Het thema van het essay is gelijk aan het thema van het Gala dit jaar: 'Gezond verstand: is het een hulpmiddel om de wetenschap te begrijpen of is het een valkuil?' Het win nende essay verschijnt in New Scientist en deze krant en wint een prachtige prijs. Inspiratie? Zet max. 750 woorden op papier en stuur ze in een Wordbestand naar c.r.deboer@uva.nl. Inzenden kan t/m 27 oktober 2021. U roept mensen op om te gaan schrijven. Doet u dat zelf nog? U kreeg bij uw afscheid van Ne derland deze naar u vernoemde essayprijs. Milieuactiegroep De Faunabe scherming heeft het tipgeld voor de gouden tip over het dood schieten van een wolf verhoogd van 5000 naar 16.000 euro. Robbert Dijkgraaf is sinds 2012 directeur van het Institute for Advanced Study in Princeton. FOTO PIM RAS 'Mens denkt dat hij precies genoeg weet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15