POLICE Sekstape brengt international voor rechter 12 MMHU BISSCHOP KONDIGT VERBOD AF Vandaag begint het proces tegen de Franse international Karim Benzema. Hij wordt ervan verdacht zijn collega voetballer Mathieu Valbuena te hebben afgeperst. Het begon allemaal met een nieuwe telefoon. De Franse international Mathieu Valbuena nam in 2014 een iPhone en deed zijn Blackberry de deur uit. Hij vroeg aan zijn 'vriend' en it-specialist Axel Angot of die zijn data en contacten naar het nieuwe toestel kon overzetten. De Franse justitie denkt dat het tóen gebeurde. Angot zag op de Blackberry een video. De details van het filmpje zijn nooit bekend geworden, maar duidelijk is wel dat Valbuena op de beelden - verstren geld met een vrouw - weinig tot geen kleren aanhad. ,,Het was meer een intieme video dan een seksvi- deo'', zou hij later tegen de politie zeggen. ,,Het was een privémoment dat ik heb gefilmd.'' Angot zette de beelden op een harde schijf. Samen met een andere vriend, makelaar Mustapha Zouaoui, bedacht hij een plan. ,,Ze wilden Valbuena chanteren, ze wil den geld van hem'', zei een betrok kene tegen de politie, volgens pro ces verbalen die uitlekten in onder meer Le Monde. De voetballer moest 150.000 euro betalen als hij wilde dat de video niet openbaar werd gemaakt. Maar hoe krijg je die boodschap bij Valbuena zonder zelf als dader bekend te worden? Angot en Zouaoui schakelden een tussenpersoon in, een jeugd- vriend van topvoetballer Karim Benzema. Die vriend vroeg aan Benzema om collega-voetballer Valbuena te benaderen. Dat deed hij. In oktober 2015 kwam het Franse nationale elftal bij elkaar voor een trainingskamp en daar spraken de twee elkaar. De seksvi- deo kwam ter sprake. Benzema had de beelden gezien, zei hij. ,,Hij ver telde details over de video'', aldus Valbuena tegen de politie. ,,Toen vroeg ik: kon je mijn tatoeages zien op de beelden? Toen antwoordde hij dat hij niet meer alles precies wist, maar dat hij ze gezien had, ja.'' Tatoeages Vervolgens ging het niet meer over tatoeages, maar over geld. Benzema zei dat hij wel iemand kende die de zaak op zou kunnen lossen. Val- buena voelde zich onder druk ge zet. ,,Ik zei tegen hem dat ik best wilde betalen'', aldus Valbuena te gen de politie. ,,Maar dan mogen er ook geen kopieën van die video meer zijn. Benzema zei toen: 'Math, ik zweer op mijn dochter: er zullen geen kopieën zijn'.'' Benzema was zich van geen kwaad bewust. ,,Ik wilde hem al leen maar helpen'', zei hij tijdens een verhoor. ,,Toen ik hoorde dat ze me verdachten van chantage, was ik witheet. Ik heb helemaal geen geld Gedraagt een groot sporter zich niet, dan hoort hij niet in het nationale elftal thuis nodig.'' Wat Benzema toen nog niet wist, is dat Valbuena al lang naar de politie was gestapt. Hij wist dat de sekstape in omloop was. De politie had een agent als infiltrant ingezet en er werden telefoons afgeluisterd. Ook die van Benzema. Kort na het trainingskamp belde Benzema met zijn jeugdvriend, de 'tussenpersoon' die door Angot en Zouaoui was ingezet. Tijdens dat gesprek zei Benzema over Val- buena: 'Hij neemt ons niet serieus'. Voor justitie was het woordje 'ons' cruciaal. Het zou bewijzen dat Ben- zema deelnam aan de chantage. Maar tijdens het telefoongesprek zei de jeugdvriend ook: 'We doen het alleen maar om hem te helpen. Als hij niet wil, dan zoekt hij het zelf maar uit met de piranha's.' Een paar weken later kreeg Ben- zema alles over zich heen. Hij werd in hechtenis genomen en officieel aangeklaagd. Sportkrant L'Équipe publiceerde de inhoud van het 'be lastende' telefoongesprek met de tussenpersoon. En Valbuena gaf een interview aan Le Monde en haalde daarin flink uit naar zijn col lega-voetballer. De Franse voetbal federatie besloot daarop Benzema te schorsen als speler van het Franse elftal. Pas in juni van dit jaar trad Benzema voor het eerst weer aan bij Les Bleus. Zelfs de regering bemoeide zich er destijds mee. ,,Een groot sporter moet zich voorbeeldig gedragen. Doet hij dat niet, dan hoort hij ook niet in het nationale elftal thuis'', zei premier Manuel Valls destijds. Vanaf vandaag staat Benzema, met vier anderen, terecht. Hem is 'medeplichtigheid aan poging tot chantage' ten laste gelegd. Hij kan daarvoor maximaal vijfjaar cel krij gen en een boete van 75.000 euro. Het bisdom van het Siciliaanse Catania heeft een verbod van drie jaar afgeroepen op het benoemen van peetooms en -tantes bij de doop. Het verbod is een wapen in de strijd tegen de maffia in het zui den van Italië en 'een experiment' om te kijken of de katholieke kerk zonder peetouders kan. De doop van een pasgeboren kind is een belangrijke traditie voor de katho lieke Sicilianen. Het benoemen van bepaalde peetooms en -tantes is cruciaal om onderlinge banden aan te trekken binnen families, maar ook voor hun invloed daar buiten; als 'padrino' word je name lijk een soort tweede vader voor je petekind. Dat dit onderdeel ooit afgeschaft zou worden in het ge bied waar sommige invloedrijke mannen wel twintig petekinde ren hebben, was dan ook lang on denkbaar. Toch stonden de kerkgangers in Catania afgelopen zondag voor een onaangename verrassing. Bij de doop van hun nieuwste fami lielid sloeg de priester het benoe men van de peetouders over, om dat het bisdom van Catania een verbod van drie jaar heeft afge roepen over het benoemen van peetooms en peettantes bij de doop. Spiritueel gewicht Peetouderschap vindt zijn origine in de vroege jaren van het Chris tendom, waar een pas gedoopt kind nog 'beschermd' moest wor den tegen heidense gebruiken van buitenaf. Het ritueel zou in de huidige tijd dit 'spirituele ge wicht' zijn verloren, vertelt Salva- tore Genchi, dominee van de Ka thedraal van Catania, aan The New York Times. Het benoemen van een peetouder wordt niet meer met een religieus motief gedaan, maar om familiebanden te verbe teren en welvaart en netwerkmo- gelijkheden uit te breiden. Peetouderschap als middel om je positie en macht te verbeteren, doet filmfanaten meteen denken aan Coppola's The Godfather. Op Sicilië steekt de kerk nu dus een stokje voor het enorm uitbreiden van echte versies van de filmfami lie Corleone. Deze ontwikkeling lijkt in lijn te zijn met de strijd die de katho lieke kerk jaren geleden al is aan gegaan om de maffia in Italië aan te pakken. Zo beargumenteerde Giuseppe Fiorini Morisini, toen malig aartsbisschop van het Sici liaanse Reggio Calabria, in 2014 nog dat peetouderschap door de maffiosi misbruikt zou worden om kinderen klaar te stomen voor criminaliteit, en niet voor een vroom leven, en vroeg Rome toen al om een verbod van tien jaar. ,,Een padrino versterkt de banden van criminele families", aldus de voormalige aartsbis schop. Organisaties van zonde Ook Paus Franciscus moedigde Morisini aan om zijn voorstel in te dienen. Ook nadien heeft hij nog meerdere keren uitgehaald naar de maffiosi. Afgelopen maart omschreef hij de bendes nog als 'organisaties van zonde', die misbruik maken van de co- ronapandemie en zich met cor rupte praktijken verrijken. Achteraf reageert dominee Ge- nchi in de Quotidiano Sicilia dat de maffia niets te maken heeft gehad met de keuze om het pee touderschap op te schorten. Het zou puur en alleen gaan om de religieuze argumenten. Genchi verwijt The New York Times dat ze hun motieven hebben verdraaid. ,,We zullen om rectificatie vra gen en we zijn ook bereid om een rechtszaak aan te spannen", aldus de dominee. Dat het verbod dan juist is uitgeroepen in de stad waar de grote maffiabende Ndrangheta zich huist, zou puur toeval zijn. Van een rectificatie in The New York Times is tot nu toe in ieder geval nog geen sprake ge weest. WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 GO Peetouders niet langer toegestaan Al in 2015 werd Karim Benzema gearresteerd in verband met de sekstape. foto hh/afp Benzema in de beklaagdenbank Frank Renout Parijs - Manuel Valls, voormalig premier van Frankrijk Wouter Peer Catania De kathedraal van Messina, toegangspoort tot Sicilië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12