Facebook wil virtueel en fysiek aan elkaar knopen Langer thuis blijven wonen, maar heeft u moeite met traplopen? c Grote ambitie met 'metaversum' over 15 jaar 10 Facebook heeft grote plannen voor de toekomst. De ontwikkeling van een 'metaversum' moet alleen al in Europa tienduizend banen opleveren. Critici vrezen een afleidingsmanoeuvre. Mark Zuckerberg, de baas van Face book, heeft het over 'een groot on derwerp' en 'het volgende hoofd stuk van ons bedrijf'. Anderen ka rakteriseren het als de toekomst van het internet. In een interview met techblog The Verge legt Zucker- berg het concept van het 'meta- versum' uit: ,,Je kunt het zien als de opvolger van het mobiele internet. In plaats van te kijken naar content zit je er middenin.'' De naam metaversum ('meta- verse' in het Engels) is ontleend aan het boek Snow Crash van science fictionschrijver Neal Stephenson. Het is een samenstelling van meta en universum. Vrij vertaald: iets dat alles omvat. In de visie van Face- book moet het een combinatie wor den van de fysieke en de virtuele wereld, die toegankelijk is terwijl je online bent. ,,Het kan nieuwe crea tieve, sociale en economische mo gelijkheden openen'', aldus Zuc- kerberg. Overstappen Dat klinkt vaag, maar dat komt doordat het hele concept nog vaag is. Het meest concreet is nog dat je via een 'avatar' (een poppetje van jezelf) naar je werk kunt, kunt deel nemen aan vergaderingen, concer ten kunt bezoeken, naar de bio scoop kunt gaan, winkelen, kleren passen en natuurlijk ook gewoon kunt gamen. Belangrijk is dat je moeiteloos van de ene omgeving naar de andere kunt overstappen. C Je kunt straks met een eigen 'poppetje' naar je werk of de bioscoop, kleren passen, vergaderen en ook nog gamen Daarbij moet je dan een soort bril opzetten, zoals die nu al gebruikt wordt in bijvoorbeeld virtualrea- lityspellen. Facebook is al bezig met de verdere ontwikkeling van deze Oculus-bril. Volgens Zuckerberg moet zijn metaversum toegankelijk worden via alle verschillende soorten plat forms: virtual reality, augmented reality (bijvoorbeeld een normale bril waarop tekst wordt geprojec teerd), de pc, mobiele apparaten en spelcomputers. En, zo benadrukt hij: het metaversum wordt niet ontwikkeld of gecontroleerd door één enkel bedrijf. Zoals Facebook, bijvoorbeeld. Afleiden Critici zien deze formulering, en ook het moment van de bekendma king, als een manier om de aan dacht af te leiden van de storm waarin Facebook al een tijdje ver keert. De invloed van het bedrijf op onder meer de Amerikaanse ver kiezingen - door het niet hard ge noeg aanpakken van nepnieuws - is inmiddels een bekend verhaal. Deze maand nog verklaarde een klokkenluider, ex-werkneemster Frances Haugen, dat het bedrijf de eigen groei veel belangrijker vindt dan het welzijn van de gebruikers van platforms als Facebook en In- stagram. De technologie voor het metaver- sum is overigens nog lang niet klaar. Zuckerberg schat dat het ze ker tien tot vijftien j aar duurt voor dat we er echt iets mee kunnen. Wat hem betreft zijn er alleen al in Europa zo'n tienduizend banen te vergeven voor de ontwikkeling er van. Dat betreft dan met name 'zeer gespecialiseerde technici'. Inves teerders zouden staan te dringen. Niet zozeer omdat ze precies weten wat er gaat komen, maar wel uit angst om het volgende grote project van Mark Zuckerberg te missen. Slechts 48 uur levertijd Veilige trapliFt Duurzaam en herbruikbaar Koninklijke OtoliFt Meer inFo? OTQlIFT WOENSDAG 20 OKTOBER 2021 GO Om overal naartoe te kunnen in het beoogde metaversum, moet je wel een Oculus-bril opzetten. foto getty images Mark van Assen Rotterdam/Menlo Park Zo lang mogelijk in je eigen huis blijven wonen. Dat is de wens van een ruime meerderheid van de 55-plussers. Ook als gezondheidsklachten er op latere leeftijd voor zorgen dat hun woning niet meer goed toegankelijk is. Als de trap een obstakel wordt, vormt een traplift dé oplossing. Juist omdat iedere trapsituatie en persoonlijke wensen anders zijn, ontwikkelde Koninklijke Otolift een traplift die een oplossing biedt voor vrijwel elke trap. De innovatieve Otolift Modul-Air bestaat uit meerdere, perfect op elkaar aansluitende, modules. Hierdoor is de traplift heel makkelijk op maat te maken voor eigenlijk alle soorten trappen: rechte trappen, trappen met een of meerdere bochten en spil- en wenteltrappen. De traplift kan ook aan de buiten- of binnen zijde van trappen geplaatst worden. Bij plaat sing aan de binnenzijde kan de trapleuning in de meeste gevallen blijven zitten en blijft de trap veilig beloopbaar. Een bijkomend voordeel van de innovatieve opbouw van de Otolift Modul-Air is de zeer korte levertijd. Koninklijke Otolift heeft een grote bibliotheek van modules, die op voorraad gemaakt worden in de fabriek. Hierdoor kan de modulaire traplift in veel gevallen volledig uit voorraad geleverd worden. Een Otolift Modul-Air kan daarom al binnen 48 uur na opdracht op de trap geïnstalleerd worden. Tijdens het ontwerpproces van de Otolift Modul-Air is er ook veel rekening gehouden met de veiligheid van de gebruiker. Zo komt de traplift automatisch en zachtjes tot stil stand wanneer er een obstakel op de trap ligt en kan de stoel zich zijwaarts of achterwaarts naar boven en beneden bewegen, waardoor plaatsing al mogelijk is op trappen van mini maal zestig centimeter. En dankzij het inge bouwde noodprogramma kan de traplift ook bij stroomuitval veilig gebruikt kan worden. Om een zo lang mogelijke levensduur te ga randeren, bestaat de Otolift Modul-Air uit duurzame en slijtvaste materialen. In combi natie met de modulariteit zorgt dit ervoor dat de traplift 100% herbruikbaar is. Ingenomen trapliften worden, na een volledige inspectie en een grondige schoonmaakronde, gere- conditioneerd. Zo ontvangt de klant altijd een tweedehands traplift die zo goed als nieuw is en voldoet aan de strengste kwaliteits- en veiligheidseisen. Ook de andere trapliftmodellen van Konink lijke Otolift Trapliften worden zo duurzaam mogelijk geproduceerd. Zo kunnen de Otolift Two, het degelijke tweebuizenmodel, en de Otolift Line, dé traplift voor rechte trappen, volledig opnieuw ingezet worden. Wilt u meer weten over de Otolift Modul-Air of de andere trapliften van Koninklijke Otolift? Vraag dan gratis een brochure aan of maak een geheel vrijblijvende afspraak om de mo gelijkheden voor uw trap te bespreken. KijkopOtoliFt.nl of bel gratis naar 0800 444 770 6. I KONINKLIJKE TRAPLIFTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10