Bestuurder E. zegt niets van moord op Peter R. te weten 9 tv Gasvelden Nederland ,,Er zijn zoveel partijen bij betrokken, het is nu te on duidelijk wat ieders rol is. In Groot-Brittannië heeft de overheid net een grote deal gesloten met alle energie producenten en andere stakeholders bij de energie transitie. Iedereen doet daar bij duidelijke beloften. Dat zouden wij als Nederland ook moeten doen.'' ,,Je kunt me op die manier flauw wegzetten, maar be- ™m oordeel de Nogepa en mij liever op onze daden. Dat wij als sector alleen staan voor gas is onzin. Al onze leden onderschrijven dat we naar een groene toekomst willen. We zijn hard nodig, we hebben de luxe niet om elkaar te verketteren of te cance- len.'' ,,Het is goed dat er regels zijn, tegelijk wordt het als politicus zo wel erg lastig een nieuwe baan te vinden. Duurt het te lang dan teer je op wachtgeld, heb je snel een nieuwe job ben je een draaideur-baantjes jager en ga ja naar het bedrijfsleven dan rijst meteen de vraag of dat wel oké is.'' Daar zitten ze, de nabestaanden van Peter R. de Vries, die bij leven zo veel nabestaanden heeft gehol pen, in de rechtbank in Amsterdam. Hier begint de rechtszaak tegen de verdachten van de moord op de misdaadverslaggever. Ze zien de twee binnen lopen. De verdachte schutter, Delano G., is een heel kleine man in een wit overhemd. Boven het overhemd van spierbun del en chauffeur Kamil E. zijn de ta toeages in zijn nek te zien. Deze twee gingen volgens het OM dus samen te werk om De Vries om te brengen. G. mag de schoten dan hebben gelost met een omge bouwd alarmpistool, door de vluchtauto te besturen én een voor verkenning voor de moord uit te voeren, maakte E. zich net zo goed schuldig het medeplegen van de moord. Eind juni legden camera beelden vast hoe een man met ta toeages en een jas zoals die van E. bij de parkeergarage in Amsterdam rondkeek, en nadrukkelijk tot drie keer toe gericht naar binnen keek toen Peter R. de Vries daar binnen was. Samen liepen E. en G. op 6 juli - de fatale dag - langs de studio van RTL Boulevard, waar Peter R. de Vries een mediaoptreden deed. Ze keerden terug naar de auto, waar G. andere kleding aantrok, om vervol gens weer op pad te gaan. Terwijl E. rondreed, wachtte G. op een trapje op De Vries. De misdaadverslagge ver werd geraakt in zijn rechter heup en hoofd. Na dagen bleek het fataal. In de rechtszaal begint de Poolse E. met behulp van een tolk te vertel len. Hij wist niets van de plannen, hij was niet op de voorverkenning. Hij moest alleen iemand naar Am sterdam brengen, voor een ont moeting. ,,Ik kreeg de dag van tevo ren informatie waar ik naartoe moest.'' 'Je hoeft je geen zorgen te maken', werd hem gezegd. Op de dag des onheils zag hij G. uiteindelijk naar de auto komen rennen. ,,Is alles oké?'' vroeg hij zijn passagier. ,,Ja'', zei G. aldus Kamil. E. had 'geen idee' waarom een politie auto achter hem begon te rijden en C Door de vluchtauto te besturen én een voorverkenning te doen is E. net zo goed schuldig aan moord hij tot stilstaan werd gemaand op de A4. Toen hij G. zei dat hij nu moest stoppen, kreeg hij weer een kort antwoord. 'Oké'. Zo begon de arrestatie waar heel Nederland na het schokkende nieuws over de aanslag op hoopte. Dat het vermoedelijk anders had moeten lopen, blijkt volgens het OM uit de brandstof die in de auto werd gevonden. Daarmee had de wagen waarschijnlijk in brand moeten worden gezet, zoals bij an dere liquidaties gebeurde. Nu kon de politie moeiteloos het omge bouwde alarmpistool veiligstellen, dat bij de aanslag was gebruikt. Net als een pistoolmitrailleur, waarop zowel G. als E.'s dna werd aange troffen. Naar de opdrachtgever(s) achter de aanslag wordt onderzoek ge daan. Achter de schermen klinkt de naam van Ridouan Taghi, de topcri mineel in wiens proces De Vries zich mengde door kroongetuige Nabil B. als vertrouwenspersoon bij te staan. G. (22) is een neef van Jaouad 'Joey' W., die wordt gezien als leider van een 'moordbende' van Taghi. Hij zweeg gisteren. E. is 35 jaar oud en afkomstig uit het Gelderse Maurik. Hij vroeg de rechter gisteren zijn voorlopige hechtenis op te heffen. Dat hij via zijn partner probeerde een alibi te regelen, is volgens zijn advocaat niet waar. Hij wilde slechts zijn ge heugen opfrissen. Ook is het geld dat hij voor de aanslag zou hebben gekregen, nooit gevonden. Zijn vrouw heeft onlangs hun derde kind gekregen, E. wil naar huis. Dat gaat niet gebeuren, oordeelde de rechtbank. Zo verdween E. giste ren weer naar zijn cel, terwijl de na bestaanden van Peter - zónder R., want hij is voor hen dé familieman en niet de misdaadverslaggever - de rechtszaal verlieten. Het was on werkelijk, vertelt de advocaat van de familie achteraf. Voor zoon Royce, advocaat, was het vreemd hier zo zonder toga te zitten. Doch ter Kelly had zo'n rechtszaal nooit van binnen gezien. En dan was er nog de nieuwe partner van Peter, die zo graag wilde zien wie ervoor zorgden dat een prachtig mens zoals hij er niet meer is. Nu waren ze er dus, maar haar geliefde is nog altijd weg. Haar woordvoerder vertelde hoe alles de komende dagen en weken een plek moet gaan krijgen. GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Groningenveld 191021/ TU, bron: NAM Menno Snel is sinds 1 juni de nieuwe voorman van de Neder landse Olie en Gas Exploratie en Pro ductie Associatie (Nogepa). FOTO CREDIT BEELDMONTAGE AD De transitie verloopt nu niet snel genoeg? Bent u niet het groene uithangbord van een sector die uit alle macht grijs wenst te blijven? U bent de zoveelste politicus die een lobbyfunctie heeft geaccepteerd. Daar is flinke kritiek op. De verdachten van de moord op Peter R. de Vries gingen volgens het Openbaar Ministerie samen te werk. Toch wist chauffeur Kamil E. van niets, zegt hij. Carla van der Wal Amsterdam 'BrYK, Rechtbanktekening van de 22-jarige Delano G. (op de voorgrond) en de 35-jarige Poolse medever dachte Kamil E. (rechts) in de rechtbank Amsterdam. tekening anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9