C 8 Nu de Groningse gaskraan dichtgaat, moet Nederland meer gas uit de kleine velden op de Noordzee halen. De torenhoge energie prijzen bewijzen dat, zegt Menno Snel, de nieuwe baas van de gas- en olielobby Nogepa ENERGIE MENNO SNEL PLEIT VOOR MINISTER VAN ENERGIE EN KLIMAAT Het was afgelopen vrijdag even schrikken voor Menno Snel, sinds 1 juni de nieuwe voorman van de Nederlandse Olie en Gas Exploratie en Productie Associatie (Nogepa). Dat zijn de verenigde dertien bedrijven die mogen boren naar olie en gas, in populaire taal 'de fossiele lobby'. Vrijdag bezette een groep klimaatactivis ten van Extinction Rebellion de entree van het pand aan de Bezuidenhoutseweg waar zijn club kantoor houdt. Nog eens enkele tientallen demonstranten stonden voor de deur liederen te zingen. ,,Voor zover bekend is het de eerste keer in ons bestaan dat er voor onze ingang werd gedemonstreerd", zegt de oud-staats secretaris van Financiën, die in december 2019 aftrad vanwege de toeslagen affaire. Heel vreemd is de aandacht van klimaatactivisten voor Nogepa niet. De klimaattop van Glasgow is aanstaande en door de torenhoge gasprijzen staat fos siele energie, met name gas, weer volop in de belangstelling. ,,Het was vooral vervelend voor de overige bedrijven in ons pand. Zij konden enkele uren geen bezoekers ontvangen. Met het protest heb ik geen enkele moeite, Extinc tion Rebellion deed het geheel vreedzaam. Met veel van hun punten ben ik het boven dien eens.'' ,,Als Nogepa maken we echt geen geheim van ons be staan, als ze dat bedoelen. Wel werken we normaliter wat onder de radar, als klas sieke belangenorganisatie hebben we niet de intrin sieke wens om overal onze vlag uit te hangen.'' ,,90 procent van alle huis houdens is afhankelijk van gas, evenals een miljoen overheidsgebouwen. Die gaan we verduurzamen, alleen vergt dat tijd. We zeggen daarom: laten we nu Groningen dichtgaat aardgas uit kleine Nederlandse velden op de Noordzee en op land blijven winnen. Dat vergt minder methaan en CO2 dan gas van elders. De overheid verdient er nog miljar den euro's aan en je hoeft minder uit Rus land te importeren. Nu begeven we ons in een geopolitiek mijnenveld, waardoor mede de energierekening oploopt.'' ,,Het werd hoog tijd dat leveringszekerheid op de politieke agenda kwam. Dat woord zou je ook met realisme kunnen vertalen. Elke kuub gas die je zelf wint, is winst voor het milieu en de schatkist Niemand wil dat de ener gienota voor burgers en be drijven onbetaalbaar wordt. Gas blijft nodig als transi tiebrandstof, het is schoner dan steenkool. Elke kuub gas die je zelf wint, is winst voor het milieu, de schat kist, de werkgelegenheid.'' ,,Er zijn 129 gasvelden op de Noordzee en circa 87 op land. Weliswaar is de hoe veelheid te winnen gas af nemend, maar het gaat om miljarden kubieke meters. Voordeel van openhouden is dat de gasvelden boven dien een rol in de verduur zaming kunnen spelen door er later CO2 en eventueel waterstof in op te slaan.'' „Niemand van onze leden betwist dat wij de gas-infrastructuur moeten opruimen. Maar dat een argument ook in ons voordeel uitpakt, betekent niet dat het onjuist is.'' ,,Wij vinden dat een terechte maat schappelijke vraag. Door Groningen realiseert iedereen zich dat gaswinning veilig moet en het milieu niet mag schaden. Wij ook. Als dat wel het geval is dan moeten we het niet doen." ,,Ik lees dat rapport toch positiever. Uit on derzoek van EZK blijkt dat er geen schade te voorzien valt, maar als dat wel zo is dan kan de gakraan onmiddellijk worden dichtgeschroefd. Maar ik ben geen expert hierin.'' De D66' er Menno Snel koos naar eigen zeggen voor de Nogepa omdat hij de energietransitie één van de belangrijk ste thema's van deze tijd vindt. Zelf noemt hij zichzelf behoorlijk groen. Zijn ouders waren bioloog, hij stu deerde onder andere milieu-economie. Zijn huis is grotendeels geïsoleerd. ,,Als staatssecretaris heb ik onder meer de vliegbelasting geintroduceerd.'' Als voorzitter van de Nogepa wil hij helpen bij de verduurzaming van Nederland, zegt hij. Het brengt hem naar de reden voor dit interview, Snel wil namelijk een specifieke minister voor energie en klimaat. ,,De energietransitie is zo ingewikkeld, er moet een duidelijke regisseur zijn. Nu is klimaat ondergebracht bij Economi sche Zaken, Infrastructuur en Financiën. Wij stellen een aparte minister voor, met een eigen begroting en een eigen budget. Dat budget kan deels gevuld worden uit de gasbaten. Daar zou je het isoleren van hui zen en uitgaven aan de energietransitie van kunnen betalen." DINSDAG 19 OKTOBER 2021 GO Wat vond u van de actie van Extinction Rebellion? Volgens Extinction Rebellion heeft de No gepa 'een onopvallend kantoor dat op loopafstand ligt van de Tweede Kamer en het mi nisterie EZK.' Laten we hun argumenten nalopen. Als Nogepa pro beert u 'mensen te laten denken dat er naar gas ge boord moet worden om de energieprijs te verlagen.' Als Nogepa zegt u dit al jaren, maar toen was de gasprijs laag en luisterde niemand. - Menno Snel, voorzitter Nogepa Hoeveel gas valt er nog te winnen? Zodat u ze niet hoeft op te ruimen... Extinction Rebellion eist ook dat de NAM, lid van u, stopt met boren in de Waddenzee. Daar is veel weerstand in het Noorden tegen. Uit recent onderzoek van de Waddenaca demie blijkt schade niet uit te sluiten. Waarom moet er in het nieuwe kabinet een aparte klimaatminister komen? Dat wij als sector alleen voor gas staan is onzin' David Bremmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8