7 Poolse regering boos op Rutte Sien (van Tommie en Pino) overleden Rusland sluit eigen missie bij de Navo In de ene stad wordt de Sint volgende maand feestelijk onthaald, in de andere komt hij aan op een lege kade. Sinterklaascomités worstelen weer met de coronaregels. f H H et is niet meer te I volgen'', ver- I zucht Dik Boers I van Stichting Sinterklaas intocht in Assen. De stichting boog zich, samen met de ge meente, over de huidige corona- regels voor evenementen en kwam tot de conclusie dat er dit jaar simpelweg geen grote intocht van de Sint in de stad (met 69.000 inwoners) te organiseren valt. De stichting gelastte daarop de in tocht af. Om vlak daarna van an dere comités in de regio te horen dat zij, en hun gemeente, juist concluderen dat het wél kan. ,,We zijn de grootste intocht in de regio, er komen duizenden mensen af op de plek waar de Sint aan wal komt'', zegt Boers. Dui zenden mensen die misschien wel een uur op een kluitje staan te wachten tot de boot van Sinter klaas en zijn Pieten aankomt. ,,In de landelijke richtlijnen staat toch echt dat dat dan een evenement is. En bij een evenement moet je iedereen om een QR-code vragen en die code scannen. Dat lukt ons niet'', zegt Boers. Het is de worsteling waar hon derden sinterklaascomités mee zitten: wat mag er nu wel en wat mag er niet? De uitkomst van die worsteling lijkt in elke gemeente weer anders. Waar Assen de in tocht afgelastte, wordt de goed heiligman in Amersfoort (158.000 inwoners) door 7000 mensen fees telijk ingehaald. Daar hebben be zoekers ouder dan 13 jaar dan wel een coronabewijs nodig om erbij te mogen zijn. Zo'n plan werd in Utrecht juist weer in de prullen bak gegooid. ,,Want iedereen moet welkom zijn", vindt die stad. Echte landelijke duidelijkheid is én komt er niet. ,,Het hangt er van af hoe de gemeente het geor ganiseerd heeft. Als een gemeente er een evenement van maakt, dan is het inderdaad met QR-code. Maar de keuze is echt aan de bur gemeester'', stelde minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) afge lopen vrijdag desgevraagd. Een woordvoerder van het Vei- ligheidsberaad, waarin de burge meesters van de verschillende Bij een evenement moet je iedereen om een QR-code vragen en die code scannen. Dat lukt ons niet veiligheidsregio's overleggen: ,,De richtlijn is: als er beweging is tij dens de intocht, als Sinterklaas een rondje maakt door de stad, dan wordt dat gezien als een doorstroomevenement. Daar is geen QR-code bij nodig." Net zoals de toeschouwers bij de marathon van Amsterdam zondag geen code hoefden te to nen. ,,Maar als er veel mensen langere tijd op één plek staan, dan wordt het een evenement en daarvoor is een QR-code ver plicht." Geen tussenweg In Utrecht (360.000 inwoners) balanceren ze voorzichtig op de dunne lijn die het Veiligheidsbe- raad heeft gespannen. Het in tochtcomité maakte in eerste in stantie bekend dat het grote feest op het Domplein, waar het vóór corona elk jaar ramvol stond, deze keer alleen maar met een corona- bewijs en dus een QR-code te be zoeken was. Dat plan werd echter terugge draaid door burgemeester Sharon Dijksma. ,,Als het mogelijk is om een intocht te organiseren, dan doe je dat óf voor iedereen óf je doet het niet. Er is geen tussen weg mogelijk", aldus Dijksma. ,,Ik hoop dat we daarmee een feest kunnen organiseren voor alle kin deren in Utrecht, ongeacht de vraag of hun vader, moeder, broer of zus gevaccineerd is." Hoe een bijeenkomst met dui zenden mensen op het Domplein dan wel mogelijk is? ,,Daar zijn we nu over aan het nadenken", zegt een woordvoerder van de ge meente. ,,Er zal een vorm van doorstroming moeten zijn. Dus geen groot, stilstaand feest met de Sint op een podium, zoals dat voor corona was. Waar de grens ligt tussen een evenement en een doorstroomevenement? Ik denk niet dat dat met een schaartje op te knippen is." Langere route In het veel kleinere Damwoude in Friesland (5600 inwone rs) doen ze het weer anders. Daar hebben ze de route die Sinterklaas traditi oneel aflegt, dit jaar wat verlengd, zodat iedereen ruimte heeft om langs de straatkant te gaan staan. ,,En we hebben een walk-through in een zalencentrum, zodat ieder kind even bij de Sint langs kan", legt Evert Groenensteijn van het intochtcomité uit. Daarmee is het een echt door loopevenement en hoeft geen enkele Damwouder zijn corona- bewijs te laten zien. De Friezen maken wel een knipoog naar de coronaregels. ,,Iedereen die binnenkomt moet verplicht zelf een QR-code scannen, maar daar mee ga je naar de website van onze sponsors", lacht Groenen- steijn. In Assen, waar de grote traditi onele intocht is afgelast, over heerst inmiddels de teleurstel ling. Er is wel een sinterklaasfeest: een park in de stad wordt omge toverd tot 'sinterklaastuin', waar 's middags 'twee keer een feeste lijke show wordt opgevoerd' voor kinderen en ouders. Die moeten vooraf wel een kaartje kopen en dus een QR-code laten zien. Dik Boers: ,,En daar houden we het bij. We gaan het nu niet meer aanpassen, dat is niet meer te re gelen." GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 WARSCHAU De regering van Polen heeft uitgehaald naar premier Mark Rutte. Volgens een woord voerder is de Nederlander 'de laatste persoon' die Polen de les mag lezen over problemen met de rechtsstaat. De zegs man zei dat Nederland in sommige opzichten ook niet voldoet aan de Europese nor men. ,,En dan heb ik het over belastingkwesties, belasting ontwijking en andere mecha nismen die Nederland al vele jaren gebruikt.'' De kritiek volgt op de aankondiging dat Rutte de Europese Commis sie gaat oproepen maatrege len te nemen tegen Polen. BRUSSEL De Vlaamse actrice Sien Diels (74) is overleden. Ze kreeg bij vele generaties be kendheid door haar rol als Sien uit Sesamstraat. De ac trice gaf maar liefst 36 jaar lang kleur aan het tv-pro- gramma. Diels begon in de theaterwereld, maar maakte midden jaren 70 de overstap naar de televisie. Zo kwam ze ook terecht bij Sesamstraat, dat oorspronkelijk een Bel gisch-Nederlandse productie was. Vanaf 1976 tot 2012 was Sien te zien als de moeder figuur van bekende poppen als Ieniemienie, Pino en Tom mie. MOSKOU Rusland sluit op 1 november de eigen vertegenwoordiging bij de Navo en zegt ook de Navo-missie in Moskou de wacht aan. De regering in Moskou is boos dat het bond genootschap eerder deze maand acht Russen die er waren geposteerd de deur wees omdat zij voor Russi sche inlichtingendiensten zouden werken. Als de Navo dringend contact wil opne men met Moskou, kan dat volgens minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov via de Russische ambassade in Brussel. ,,De Navo heeft belangstelling voor een gelijk waardige dialoog noch voor samenwerking'', klaagt hij. Hij komt, hij komt, maar in elke gemeente weer anders Cyril Rosman Assen - Dik Boers, Stichting Sinterklaasintocht Assen H In Amsterdam kwam de Sint vorig jaar op een geheime locatie aan, om de toeloop van een grote menigte te voorkomen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7