selectie bij doorverwijzing gynaecoloog Laatste keer: de QR-code ZSSÈ**** 5 de code op inijl?eigbe]invfer; wmmmmzz moeder die aandrong, ga nou maar, het is maar vijf minuten. Het uitstrijkj e wat ze als nog liet doen in april zou haar leven redden. Bij de huisarts bloedde ze hevig bij het maken van het uitstrijkje, ze maakte zich er geen zorgen over, want alles was immers toch bekeken? Een week later ziet ze ineens gemiste oproepen van de huisarts. Het blijkt foute boel, stadium pap3b, maar, zo stelde de arts haar gerust, dat hoeft nog niet echt iets te betekenen. Een vervolgafspraak met gy naecologie volgde. Een onderzoek, echo's, een biopt, aanstippen. Slechtnieuwsgesprek De week na het onderzoek was ze in het zie kenhuis voor de uitslag. Aan het gezicht van de gynaecoloog ziet ze het al. ,,Dit gaat een slechtnieuwsgesprek worden. En inderdaad, die viel met de deur in huis. Er zit een tumor in je baarmoeder." Ze schrikt enorm, op dat moment zijn er tranen. De baarmoeder moet De gynaecoloog viel met de deur in huis. 'Er zit een tumor in je baarmoeder' worden verwijderd. Vanwege haar grote kinderwens is een baarmoederbesparende operatie misschien nog een optie. Maar zoals het haar werd gezegd: ze hoopten dat ze haar leven belangrijker vond dan dat van een kind, want in haar geval zou de overlevingskans van de moeder klein zijn. ,,Toen drong voor het eerst tot mij door dat ik hieraan dood zou kunnen gaan." Als ik begin stop ik niet Ze rijdt door naar haar moeder die dag. ,,Ik heb kanker", zei ik. ,,Mijn moeder begon meteen te huilen. Hou eens op met hui len, het zit in mijn lijf, niet in het jouwe." Nog heeft ze daar spijt van. Want haar moeder heeft ze juist heel vaak bedankt, zonder haar aandringen had ze het uit- strijkje laten schieten. Zelf heeft ze die hele periode amper een traan gelaten. ,,Als ik eenmaal begin met huilen, hou ik niet meer op. En het helpt niets. Ik wilde de kanker uit mijn lijf en weer een toekomst hebben." Haar moeder, haar broertje en haar vriend noemen het 'een Melanie-bespa- rende operatie.' Die duurt zeven uur. Eind juni halen ze haar baarmoeder weg, de op- hangbanden en lymfeklieren. Ze vertelt het bijna uitdrukkingsloos. Er volgen zes maanden revalidatie. Verdere chemobe- handeling is niet nodig, omdat alles is ver wijderd. Eindeloos ligt ze op de bank. Ze voelt zich alleen, ondanks dat iedereen er voor haar is. Haar vrouwelijkheid is weg, zo denkt ze. ,,Een loodzware tijd. Eigenlijk is heel 2018 aan me voorbij gegaan." Het is pas nu, drie jaar later, dat de impact door dringt. Vriendinnen krijgen kinderen. Dat stukje, van het kinderloos blijven, heeft ze nog in een laatje gedaan. Op de eerste plek Hoe bang iedereen voor haar dood is ge weest, heeft ze niet durven vragen. Ze zijn niet van die praters. Als het over haar broertje gaat, schiet ze vol. Dat hij bang is geweest, dat voelt ze. Door de ziekte is ze zichzelf op de eerste plek gaan zetten. Ze is een opleiding in de zorg gaan doen, om dat ze iets terug wil doen. Daarmee hoopt ze straks jongeren te kunnen helpen. De maatschappij wil dat je kinderen hebt, en als je ze niet kunt krijgen, moet je een oplossing zoeken, merkt ze. Een vriendin bood 'heel lief' aan draagmoeder voor haar te zijn. Weer zijn even haar ogen vochtig. ,,Dat kon ik niet. Ik wist niet wat ik moest zeggen. Ik wil nu dealen met het feit dat het er voor mij niet in zit, ik moet gelukkig zijn met een leven zonder kinde ren. Dat geeft mij meer rust dan dat ik al tijd een sprankje hoop blijf houden." en onderzoeken", aldus de Ge zondheidsraad. Verbetering Ook adviseert de raad om na te gaan ofscreenen met de computer kan helpen. Nu worden de uit- strijkjes nog volledig handmatig gescreend. De computer zou dan een voorselectie maken die daarna handmatig wordt beoordeeld. De inzet van deze minder arbeidsin tensieve methode kan bijdragen aan verdere verbetering van het bevolkingsonderzoek. De Gezondheidsraad en het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) verwach ten dat het meesturen van de zelf- test de drempel om mee te doen aan het bevolkingsonderzoek ver laagt. Bij een proefbevolkingson- derzoek bleek 30 procent gebruik te maken van de zelfafnametest. Dat is aanzienlijk hoger dan het aantal vrouwen dat sinds 2019 bij het bevolkingsonderzoek koos voor de zelftest. Sinds 2019 heeft ongeveer 11 procent van de deel nemers de zelftest gebruikt. Pro grammacoördinator van het be volkingsonderzoek Sandra van Dijk: ,,De verwachting is dat je de barrière verlaagt en dat dit tot meer deelname leidt. Je hoeft ge woon een actie minder te onder nemen.'' #S> i Stop; Frank Poorthuis Nog 23 dagen Ik heb er zolang over gezeurd, ik moet u nu ook maar even vertellen dat het is gelukt. Ik heb mijn QR- code. Binnenin me juichte het. Lichte schaamte kwam daar overigens direct overheen. Hele volksstammen willen 'm niet, haten 'm zelfs. En er is objec tief geen enkele reden om blij te zijn dat ik 'besta' middels een gedigitali seerde zwart-witcode. Maar het is nou eenmaal zo. De assistente van de huisarts belde. We kennen elkaar al zo goed, dat we op voornaamniveau zijn. We uën nog wel steeds. Hadden veel telefonisch contact de afgelopen weken. Dan belde zij: 'Hebt u hem nou al binnen?' Ik: 'Nee, vanochtend nog geprobeerd. Niets.' Of ik draaide na de ochtend vergadering van m'n werk maar weer eens haar nummer: 'Er is zeker nog niets veranderd?' 'Nee, we weten niet waar het aan ligt.' Ze konden 'm niet vinden, niet ver sturen; hele teamvergaderingen heb ben ze eraan gewijd. Ik stuurde zelf mailtjes door van lezers die oplossin gen wisten: computerklokken gelijk- zetten, de corona-checkapp weg gooien en opnieuw laden (vier keer gedaan), het RIVM kapotbellen (vanaf gezien). Niets werkte. Ik ge loof overigens dat zij meer met hun handen in het haar zaten dan ik. Honderden ingeënten konden ze netjes hun QR-code sturen. Bij drie patiënten lukte het niet. Daar was ik er een van. Ik voelde me bijna uitverko- print van ren. En tot rassing bleef ik de telefoon er zeer relaxed onder; zwaaide wekenlang ij- zerenheinig met mijn gele boekje bij de koffiewinkel. Scheelt misschien dat ik op veel andere QR-gevoelige plaatsen niet kwam. Maar goed, dat kan vanaf nu. Want ze hebben me een QR-code gemaild. Die kon ik uit printen, waarmee bewezen was dat ik mijn tweede vaccinatie heb gekre gen. Ik wist 'm zelfs op mijn telefoon te zetten en heb hem al drie keer te voorschijn getoverd. En weer weg. En weer terug. Toen moest ik mezelf dwingen te stoppen. Zou toch ty pisch mijn pech zijn om 'm per onge luk te vernietigen. Nou ja, het lucht op. Voelt daad werkelijk als een bevrijding. Wat ik jammer vind, dat zal ik ook weer niet verhullen. Omdat het betekent dat we echt in zo'n samenleving zitten waartoe je met een QR-code toegang hebt. Maar meer nog, merk ik nu, zie ik het als een afsluiting van het hoofdstuk corona in mijn leven. Ik zette de GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 G Melanie Brand: ,,Ik wilde de kanker uit mijn lijf en weer een toekomst hebben.'' FOTO VINCENT JANNINK Melanie Brand - Marcia Nieuwenhuis r G De zelfaf- nameset moet naar alle vrou wen worden gestuurd, adviseert de Gezond heidsraad. "p| fafrtarrvesgl zak/eer ^tourenvuP Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5