OPEN PODIUM Tonnie (76) was met pensioen maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan 7 Tonnie Krijger (76) uit Terneuzen is gitarist. Al zijn hele leven lang. Optreden deed hij bijna niet meer. Maar hij kan de verleiding nu toch niet meer weerstaan. Juist, Tonnie gaat het po dium weer op. Voor het eerst in tien jaar speelt hij zondag weer in Porgy Bess, op de plek waar zijn liefde voor jazz ontstond. Zangeres Sonja Broeckaert (Sonny B) trok hem een tijdje geleden over de streep, op een dag dat Ton- nie deed waarvoor hij eigenlijk was gestopt met optreden; van zijn vrije tijd genieten met zijn vrouw Gerdie. Hij streek neer op het terras van café De Vriendschap in Terneu zen, waar tot zijn verrassing Sonny B liedjes stond te zingen. Ze her kende hem, van de tijd dat ze sa men in de John White Big Band speelden. ,,Zij klampte me meteen aan. Ze zocht voor een trio met bassist Marc van Garsse nog een gitarist. En tja, toen begon het toch weer te kriebelen'', vertelt Krijger. Als vanouds Door corona bleef het aanvankelijk bij een paar optredens in 't Schal- lemaaj in Ossenisse, maar nu komt er toch weer aardig gang in het jazztrio. Het voelt bijna als van ouds, als in de jaren dat Tonnie fu rore maakte met de band van White, zijn eigen trio en het Pi- hama Jazz Quartet. Het lijkt soms alsof het nog maar gisteren was dat hij met dansorkesten op ker missen, bruiloften en sjieke gele genheden speelde. Want eenmaal met een gitaar om zijn nek, dan vergeet Tonnie de jaren. Die jaren beginnen heus wel een beetje te tellen, erkent hij. ,,De vingers zijn wat stroever dan twintig jaar geleden, maar dat is inmiddels weer aardig bijgetrok ken doordat ik nu veel met dit trio speel. Het liefst speel ik traditio nele jazz. Ja, ik ben misschien wat conservatief. Mijn zoon Arno (pro fessioneel hammondspeler) speelt niet meer de jazz die ik zo lief heb. Da's geen uitdaging meer voor hem. Maar ik blijf het heerlijk vin den. De teksten interesseren mij niet zo, ik hou er vooral van om binnen het thema lekker te impro viseren. Ik weet het, jazz is niet echt toegankelijke muziek. Jazz is een gevoel. Voor mij is jazz niet moeilijk, maar ik realiseer dat dit voor bijvoorbeeld mijn buurman wel zo kan zijn.'' Tonnie heeft niet de ambitie om daar verandering in te brengen, daar is hij naar eigen zeggen de persoon niet naar. Laat hem maar lekker pielen op zijn gitaar. Zon dag keert hij terug naar huis, zo voelt het een beetje. ,,Mijn vriend Ruud van Duyse trok me voor de eerste keer het podium van Porgy op, toen Frank Koulen er nog de baas was. De laatste keer dat ik er speelde was tien jaar geleden, met Arno. Ik kijk er erg naar uit om er weer te op te treden. Zenuwach tig? Nee, dat ben ik eigenlijk nooit geweest voor optredens. Een ge- zonde spanning heb ik wel. Ook omdat deze band zo'n klein gezel schap is. Je kunt je niet verstoppen. Maar als we zijn begonnen, valt die spanning helemaal weg.'' Tonnie Krijger speelt zondag met Sonny B Jazz3 om 15.00 uur in Porgy Bess in Terneuzen. In Open Podium stellen we Zeeuwse muzikanten van alle leeftijden voor. We geven ze de kans ook te laten zien en horen wat ze in hun mars hebben. In deze aflevering: Jua. Het kleine meisje met de grote strot is volwassen geworden. Singer-song writer Jua weet heel goed wat ze wil en wat voor artiest ze is. ,,Mensen be ginnen mijn stijl steeds meer te her kennen." Juanita de Potter (23) uit Clinge of tewel Jua ontdekte in groep 8 dat ze kon zingen en het heerlijk vond om op een podium te staan. Toen alle leerlingen iets mochten kiezen om uit te voeren voor familie en kennis sen, was Jua de enige uit de klas die solo durfde te zingen. ,,Ik kreeg zulke leuke reacties. Ik had niet verwacht dat ik het zó leuk zou vinden om voor publiek te zingen." Talentenjacht Het zaadje was geplant. Op het Rey- naertcollege deed de zangeres in 2011 mee aan talentenjacht Foxart. ,,Ik kreeg veel reacties uit het publiek. Dat ik het kleine meisje met de grote strot was." De lichten, veel mensen in de zaal, op een groot podium staan: het was voor Jua allemaal nieuw en leuk. ,,Als je jong bent, ben je nog een beetje onbezonnen en denk je er niet zo over na." Dat veran derde toen ze serieuzer met muziek aan de slag ging. Ze begon met het zingen van co- vers, er kwamen optredens op de agenda en ze nam aanvankelijk zelf de begeleidingsmuziek mee. Later trad ze ook met gitarist Gerben de Beleir op en nam ze na een paar jaar zangles. ,,Mensen die er verstand van hadden, zeiden dat ik zangles zou moeten nemen omdat de techniek ook heel belangrijk is. Toen kwam ik er inderdaad achter dat je vaker meer fout dan goed doet. Ik moest veel din gen afleren en opnieuw leren. Best wel pittig maar heel leerzaam." Op eigen benen Na heel wat optredens, besloot Jua zes jaar geleden dat ze meer wilde. ,,Ik wilde gitaar leren spelen en num mers schrijven. Het is belangrijk om eerst ervaring op te doen, jezelf te le ren kennen en te kijken wat er bij je past. Ik wil Jua zijn. Die zichzelf kan begeleiden en op eigen benen kan staan." Daar komt meer bij kijken dan op het podium staan. Jua denkt goed na over wat ze wil uitstralen en hoe ze een optreden op bouwt. ,,Ik zie mezelf wel echt als singer-songwriter. Ik heb veel ver schillende nummers geschreven en zorg voor dynamiek in mijn setlist. Nederlandse en Engelstalige num mers, rustig, uptempo: je gaat op reis als je naar mij komt luisteren. Ik wil interactie met het publiek en dat be reik je niet door stellig alleen je eigen ding te doen." Jua twijfelde over een muziekop leiding maar koos voor pedagogiek. ,,Ik kwam erachter dat ik vooral mu ziek maak omdat ik het leuk vind en omdat het een uitlaatklep is. Niet omdat ik groots wil worden. Mijn doel is mensen bereiken en een ver haal overbrengen. Als pedagoog ge bruik ik muziek ook in mijn werk." Jua heeft wel één grote droom: ,,Ik droom al jaren van een album. Mis schien dit jaar, maar ik plak er geen deadline op voor mezelf." VL DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Voor het eerst in tien jaar weer spelen in Porgy Bess Raymond de Frel Terneuzen Ronnie Krijger staat zondag sinds lange tijd weer op het podium van Porgy Bess. foto anne hana 'Je gaat op reis als je naar mij komt luisteren' Sophie Stockman Clinge Wil je Jua horen en zien spelen? Kijk op de site bij /Video Juanita de Potter. foto CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54