Duif gered van de ondergang Dé Tank is weer terug in Westkapelle 7 Ondernemersvereniging Wakker schudden, laten groeien, en zorgen voor meer samenwer king. Het zijn in een notendop de ambities van Steketee als nieuwe voorzitter van OVY. ,,De winke liers gunnen elkaar te weinig. Dat moet doorbroken worden.'' Steketee is een bekend gezicht in het dorp, onder meer als eige naar van de Tourist Shop en zijn scooterverhuurbedrijf. Ook is hij betrokken bij de Mossel- en Oes terboulevard. Niet heel gek, dus, dat voormalig OVY-voorzitter Marijn Cornelissen bij hem aan klopte. Steketee zei toe, hij ziet veel potentie. ,,In Yerseke is een leuk winkelbestand. Ook voor aanliggende dorpen als Krabben- dijke, Kruiningen en Kapelle." Het bijna slapende bestaan van OVY is wat Steketee betreft snel verleden tijd. De eerste, kleine, stap daartoe is al gezet: het opzet ten van een groepsgesprek op WhatsApp. Maar Steketee heeft meer plannen. ,,We willen de banden met de gemeente aanha len, zodat we meer inspraak kun nen hebben als het over het cen trum gaat. En de onderlinge band versterken." Het is nu nog te veel ieder voor zich, wil hij maar zeggen. ,,Vorige week sprak ik een bakker. Hij zei dat hij mij het meeste sprak. En we spreken elkaar maar een of twee keer per jaarDat wil wel wat zeggen. Onderling is er zo weinig contact." Verjonging Steketee benadrukt niet alles al leen te willen doen. Het bestuur dat nog over was, moet groter worden, en kan verjonging ge bruiken. ,,Die mensen zijn bereid een stapje opzij te doen als er nieuwe aanwas is." Hij staat weer fier op zijn pootjes: de houten duif op het oorlogsmonument in Hoedekenskerke. Maar dat was tot voor kort wel anders. De duif was zwaar aangetast door houtrot. De duif en het oorlogsmonument. Ze zijn vanaf de onthulling een onafscheidelijk koppel geweest. Tot ongeveer een jaar geleden. Toen werd duidelijk dat de duif zeer dringend aan restauratie toe was. Door een eerdere reparatie met een verkeerd vulmiddel was de duif gebarsten en gaan rotten. ,,Ik ben twee maanden bezig ge weest met de restauratie", vertelt Mitchel Vermeulen. ,,Ik heb eerst gekeken welke manier het beste was om de duif op te knappen. Daarna heb ik alle houtrot wegge- stoken en de rest van de duif in een vacuümkamer behandeld met hars." Daarmee moet de schimmel die de houtrot veroorzaakt verdwenen zijn. Ondertussen had de duif wel een enorm gat in de buik gekregen nadat alle rotte delen waren weg gehaald. Het gat heeft Vermeulen opge vuld met modelleerbaar hout. Een speciaal soort dat voldoende elas tisch is om de weersinvloeden zo als zon, vorst en regen op te van gen. Hij verwacht dat de duif nu weer tientallen jaren mee kan. Bronzen exemplaar ,,De duif is in 1946 gemaakt door dorpstimmerman Jan La Grand", vertelt Vermeulen. ,,In 1947 is het monument met daarop de duif onthuld. Dominee Hulsbergen, die lang verbonden was aan de kerk in het dorp, zei bij de onthul ling dat hij de duif later wilde ver vangen door een bronzen exem plaar met een gebroken vleugel. Maar dat is nooit gebeurd", vertelt Vermeulen. De duif zal bij de jaarlijkse her denkingsdienst op 24 oktober weer op het monument prijken. Beheerder van het Poldermuseum Ivo van Beekhuizen zal de ko mende jaren bedacht zijn op roest- plekken of slijtage, want deze red dingsoperatie kwam eigenlijk te laat op gang, zo vertelt hij. De Stich ting Cultuurbehoud Westkapelle trok al vaker aan de bel over de slechte staat van de tank. Maar pas toen iemand uit het dorp erover schreef op Facebook en dat bericht viraal ging, werd er actie onderno men. ,,De tank was nog betrokken bij de bevrijding van Westkapelle. Zelfs in het buitenland staat het dorp op de kaart vanwege dit oor logsvoertuig. Nee, zover mag het echt niet nog eens komen." Menig Wasschappelaar speelde als kind in en rond de tank. Dat was toen hij nog op zijn oude stek in de buurt van de noodwoningen bui ten het dorp stond, weet dorpsbe woner Piet Willeboordse. ,,Toen kon je er nog in", herinnert hij zich. Hij is blij dat de tank terug is in het dorp. ,,Hij ziet er weer gelikt uit en staat op een prachtige plek, beter kan niet. Vlakbij de landingsplaats van toen." Met 75.000 euro aan budget van uit de gemeente Veere is de laatste maanden bij het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp door vrijwilli gers hard gewerkt om de tank op te knappen, vertelt directeur Stef Traas. Dat was een flinke klus, want het oorlogsvoertuig lag vol rommel en was zwaar aangetast door roest. ,,We wilden de tank voor de herdenking in november hier terug op de dijk hebben. Nog tot en met donderdag zijn we bezig geweest om de laatste puntjes op de i te zetten." Jakko Westerbeke is geïnteres seerd in alles wat tijdens en na de oorlog op Walcheren is gebeurd. ,,Ik kocht een model van een tank en besloot die zo te maken net als deze. Ik dook daarvoor de geschiedenis in en kwam erachter dat er net na de oorlog dertien tanks in Westkapelle zijn achtergelaten. Ze stonden ge woon in de straten bij mensen voor de deur. Ze hingen er zelfs de was aan op. Alleen deze is bewaard ge bleven." Westerbeke ontdekte tijdens zijn zoektocht nog veel meer over tanks en andere militaire voertuigen op Walcheren. In opdracht van mu seum het Polderhuis schreef hij er een boekje over. Tanks op Westka pelle is voor 9,99 te koop bij boek handels door de hele provincie en bij het Polderhuis. De bijbehorende tentoonstelling daar is nog tot maart 2022 te bekij ken. dinsdag 19 oktober 2021 BE Steketee gaat de kar nu trekken Hij moest er even over naden ken, maar Lennert Steketee (35) ziet het wel zitten om de kar van Ondernemersvereni ging Yerseke (OVY) te trekken. Sinds kort is hij het nieuwe ge zicht. Michiel Bouwman Yerseke FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Melita Lanting Hoedekenskerke 'De tank is Wasschappel', klonk het gisteren op de dijk toen Dé Tank werd teruggeplaatst. Tien maanden geleden werd hij daar nog roestig en vol rommel weg gehaald voor een opknapbeurt. De Shermantank, die betrokken was bij de bevrijding van het dorp, stond nog geen vijf minu ten of de eerste foto met pose rend kind was al geschoten. Wendy de Jong Westkapelle Kees Traas zet zoon Stef en diens neefje Siem de Kok op de foto bij de tank in Westkapelle FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Lennert Steketee is zelf ook ondernemer en verhuurt scooters. Mitchel Vermeulen uit Hoedekenskerke heeft in twee maanden tijd de houten duif gerestaureerd. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52