'Verhalen zijn een beleving' Rien Pronk is gastdocent bij het NME-centrum Schouwen-Duiveland 7 - Het was dat ze vroeger niet zo snel etiketjes plakten. Anders had Rien Pronk (59) als kind vast de diagnose ADHD gehad. Nog altijd is hij niet te stuiten als hij mensen meeneemt in de natuur. Snel een rondje doen bij de walvisbunker zit er met de vrijwilliger van het NME-cen- trum, tevens natuur- gids van Nationaal Park Ooster- schelde, niet in. Hij trakteert de mensen die daar met verbaasde blikken ronddwalen spontaan op een lesje bunkers. In de rugtas die aan zijn offroad-rolstoel bungelt, zitten gelamineerde kaarten met onder meer een plattegrond van de stenen kolos. Kennis Pronk is van de insecten, spinnen en waterdiertjes. ,,Maar geschiede nis vind ik ook leuk. Als ik iets hoor of zie, dan ga ik googelen en in boeken kijken. Dan probeer ik op te zoeken hoe iets zit. Iedere dag leer je meer. Een dag niet ge leerd, is een verloren dag. Ik be weer niet dat ik van alles kennis heb hoor. Je moet ook durven zeg gen dat je iets niet weet." Een rouwdouwer is Pronk. Na een zwaar verkeersongeval op zijn 19de had de inwoner van Burgh-Haamstede eigenlijk direct in een rolstoel moeten belanden. Maar hij ging, dwars tegen het ad vies van alle doktoren in, door met werken én lopen. Tot het echt niet meer ging en hij rond zijn 36ste werd afgekeurd. Nieuw avontuur In het natuurgidsen en het lesge ven vond hij een nieuw avontuur. ,,Thuis zitten; dat werd 'm niet voor mij. Ik moet altijd bezig zijn. Nu ik ouder word, word ik wel rustiger merk ik. Maar je moet een invulling hebben voor je leven. En dan is dit natuurlijk prachtig om te doen." Als ik thuis zit denk ik alleen nog maar 'au', in de natuur kan ik de gedachten van mijn lichaam afhouden Komt bij dat als hij thuis gaat zitten, de pijn aan zijn lijf niet te harden is. ,,Dan denk ik alleen nog maar 'au', terwijl ik buiten in de natuur de gedachten van mijn li chaam kan afhouden." Wie hem bezig ziet en hoort, kijkt zo over zijn rolstoel heen. Je ziet alleen de bevlogenheid waarmee Pronk zijn verhaal doet. Als het even kan met afbeeldingen, schelpjes, botjes en ander spul dat hij uit zijn rugtas tevoorschijn tovert. Enthousiast ,,Ik kan het iedereen aanraden om dit vrijwilligerswerk te doen. Je hoeft niet veel kennis te hebben. Je moet alleen maar enthousiast zijn en bereid zijn om iets te leren. Het is echt hartstikke leuk werk. Je bent lekker buiten en bezig met natuur en milieu. En dat kun je dan ook nog eens andere mensen laten beleven." SD DINSDAG 19 OKTOBER 2021 In de rubriek De Gouwe van Schouwen vertelt iemand wie ex tra aandacht verdient en waarom. Vandaag: Rien Pronk uit Burgh-Haamstede. Hij werd geno mineerd door Janneke Donkers. Esme Soesman Burgh-Haamstede Hij is groot en breed en crosst in een offroad-rolstoel overal en nergens rond. Met zijn kenmer kende leren cowboyhoed op zijn hoofd en een on deugende grijns op zijn gezicht, is Rien Pronk uit Burgh-Haamstede een indrukwekkende verschijning. Maar méér nog dan dat is hij een gepassioneerde gastdo cent en natuurgids. ,,Het is bij hem nooit een staccatoverhaal. Als hij gaat vertellen, is het altijd een beleving", zegt Janneke Donkers van NME-centrum (na- tuur- en milieucentrum) Schou- wen-Duiveland. Bovendien kun je hem altijd bel len. „En ook echt voor al les. Laatst heeft hij voor ons nog een gastles over spinnen gedaan. Hij kan zich goed aan passen aan ieders ni veau. ledereen hangt altijd aan zijn lippen." Naast Pronk werken nog meer enthousiaste vrijwilligers bij het NME-centrum; een orga nisatie die natuurlessen ver zorgt. ,,Maar we kunnen nog veel meer vrijwilligers gebrui ken." - Rien Pronk, Vrijwilliger bij het NME-centrum Schouwen-Duiveland Rien Pronk geeft spontaan uit leg over de walvisbunker in Burgh-Haamstede. foto marieke man- Kent u ook iemand die wat extra aandacht verdient? Mail naar schouwen-duiveland@pzc.nl, onder vermelding van 'Gouwe van Schouwen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50