Gezondheidsraad wil strengere 4 dagen Veluwe**** c Ook Omtzigt uitgenodigd 4 De formerende partijen VVD, D66, CDA en ChristenUnie willen binnenkort om tafel met Kamerlid Pieter Omtzigt, ouders van de toeslagenaffaire én de top van de Belasting dienst, het UWV en De Nederlandse Bank. Een bonte stoet instanties en bur gers krijgt een uitnodiging om mee te praten over de formatie. Dat heb ben informateurs Wouter Kool mees (D66) en Johan Remkes (VVD) maandag gezegd bij een persconferentie. De top van het Centraal Planbureau, De Neder landse Bank en de Belastingdienst komen langs, maar ook gedupeer den van de toeslagenaffaire en de Groningse gaswinning. ,,We heb ben de bewuste keuze gemaakt om werk te maken van een nieuwe be stuurscultuur'', zegt Koolmees. Daar hoort volgens hem bij dat er allerlei gesprekken worden ge voerd. ,,Het is niet de bedoeling dat iedereen die een eerste ronde is langs geweest opnieuw langs komt'', benadrukt Remkes wel. ,,We zijn hier heel selectief in.'' Volgende fase Inmiddels zijn alle politieke onder werpen al besproken in de forma tie, stelt Koolmees. ,,Alle belang rijke onderwerpen zijn voor een eerste keer aan bod gekomen: stik stof, veiligheid, klimaat, bestaans zekerheid en wonen. We gaan een volgende fase in, die in het teken staat van verdiepen. Daarin worden politieke keuzes gemaakt die de grondslag gaan vormen voor het co alitieakkoord.'' Die gesprekken worden niet alléén in Den Haag ge voerd: de leiders van VVD, D66, CDA en ChristenUnie wijken op nieuw uit naar landgoed De Zwalu wenberg in Hilversum. Ook gaan ze overleggen in het provinciehuis van Groningen. Opvallend is dat Tweede Kamer lid Pieter Omtzigt (ex-CDA) wordt uitgenodigd voor een gesprek over de formatie. ,,Er kon nog niet eerder door de informateur met hem wor den gesproken'', aldus Koolmees over het ziekteverlof van Omtzigt. En terwijl andere kleine partijen uit de Kamer de laatste tijd wél bij de informateur zijn langs geweest, was Omtzigt niet welkom. Hij uitte daarover zijn onvrede in de Kamer. Nu mag Omtzigt alsnog aanschui ven. Remkes herhaalt dat deze forma tie 'een kwestie van pionieren en experimenteren' is. De onderhan delende partijen willen eerst met We hebben bewust werk gemaakt van een nieuwe bestuurscultuur een coalitieakkoord komen, 'waarin de focus komt te liggen op het wat en het waarom'. „Vervolgens wordt een regeerprogramma opgesteld waarin de nadruk ligt op het hóé'', zegt Remkes. Dat programma wordt geschreven door de nieuwe ministers, die eerst worden beëdigd door de koning. Die nieuwe minis ters krijgen daarvoor een paar we ken de tijd. Pas daarna gaat de Tweede Kamer in debat over de plannen van het nieuwe kabinet, zo is de planning. Vaart maken Koolmees en Remkes weten nog niet hoe lang het duurt voordat een nieuw kabinet op het bordes staat. ,,Ik merk dat de partijen vaart wil len maken'', zegt Remkes. ,,Er wordt intensief overlegd, ook al is dat niet altijd zichtbaar.'' BAARMOEDERHALSKANKER Melanie Brand uit Deventer zag zichzelf van jongs af aan al ooit als moeder. Baarmoederhalskanker maakte dat acuut onmogelijk. Ze roept vrouwen op het uitstrijkje niet te vergeten. Als ze daar bang voor zijn, moeten ze in ieder geval een zelftest doen. Die heeft haar het leven gered. De week dat Melanie Brand (33) moest wachten op de uitslag van het onderzoek in het ziekenhuis, was de moeilijkste van haar leven. Zoals ze er nu zit, de blonde haren in de krul, een sterke uitstraling, knipperend met lange wimpers, lijkt het alsof ze het over iemand anders heeft. Dat was ook pre cies wat ze tegen zichzelf steeds moest zeg gen: dit gaat over jou, niet over de buur vrouw. Ze had de echo's van haar baarmoe- dermond gezien, ze had de plaatjes bekeken van hoe een baarmoedermond er in ver schillende stadia van baarmoederhalskan ker uitziet. En wat ze bij zichzelf zag op dat moment bij de gynaecoloog, dat was niet best. ,,Een aangevreten donut, iets anders kan ik het niet noemen." De noodzaak niet In januari van 2018 wilde ze zich laten chec ken, vanwege haar sterke kinderwens. Ge woon om te zien of alles goed was. Een gy naecoloog onderzocht haar, niets stond een kind krijgen in de weg. Ze was wat onge rust geweest vanwege hevige menstruaties, maar daarvoor leek geen verklaring. ,,Ik vroeg nog of ik niet beter vast ook een uit- strijkje kon doen, maar dat vond de gynae coloog niet nodig, omdat ik daarvoor in maart toch een oproep zou krijgen." De op roep kwam, maar Brand zag de noodzaak niet, ze was er even klaar mee. Het was haar Naast het advies om alle vrou wen een zelftest te sturen, ad viseert de Gezondheidsraad ook om striktere criteria te hanteren voor vrouwen die worden doorverwezen naar een gynaecoloog. Daardoor zouden minder vrouwen onnodig in de stress zitten. Volgens de raad kan het aantal doorverwijzingen dat achteraf niet nodig blijkt aanzienlijk om laag. De Gezondheidsraad advi seert om alleen nog vrouwen die positief testen op hpv door te ver wijzen naar de gynaecoloog als zij een duidelijk verhoogd risico heb ben of als zij ernstige celafwijkin- gen hebben. Vrouwen met een matig verhoogd risico kunnen vol gens de raad niet na zes, maar pas na twaalf maanden opnieuw wor den gecontroleerd. Als het aan de raad ligt, worden zij dan wel door verwezen als de afwijkingen ern stiger zijn geworden of als er dan nog steeds sprake is van geringere afwijkingen. Nu wordt bij vrij veel vrouwen die zijn doorverwezen geen baar moederhalskanker of een voorsta dium daarvan gevonden. Deze vrouwen hebben dus onnodig stress ervaren en onderzoek on dergaan. ,,Door selectiever door te verwijzen, zitten duizenden vrou wen minder in de stress'', aldus een woordvoerder van de Gezond heidsraad. De keerzijde is dat je daardoor mogelijk twee vrouwen over het hoofd ziet. ,,Maar daar staan dan vierduizend minder doorverwij zingen tegenover van vrouwen die je anders onnodig belast met stress De verwachting is dat je de barrière verlaagt en dat dit tot meer deelname leidt 3 dagen Brabant extra's DINSDAG 19 OKTOBER 2021 GO Brede groep doet zijn zegje over de formatie Laurens Kok Peter Winterman Den Haag - Wouter Koolmees, informateur 'Het uitstrijk) e heeft mijn leven gered' T;r Phaedra Werkhoven Colmschate - Sandra van Dijk 9693 4* Fletcher De Buunderkamp, Wolfheze (8,3) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Incl. binnenzwembad M \M H Gratis wifi en parkeren m M va 4* Fletcher Wellness-Hotel Helmond (8,0) 2x ontbijt en 1 x hoofdgerecht q O 1 dagkaart BLUE Wellness ÖV»~ Boek via zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70 cpg Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4