Afvalrapen met app is 'stimulerend als stappen tellen' 6 KLIEDERATELIER 'KINDEREN MOGEN HIER HUN EIGEN FANTASIE GEBRUIKEN' Waarschuwing: je kind loopt risico vies te worden bij een bezoek aan kliederatelier De Stip in Zierikzee. Maar dat weegt niet op tegen de voordelen. Betere lichaamsbalans, ontwikkeling van de hand-oogcoördinatie, meer zelfvertrouwen: de lijst aan pluspunten van kinderen lekker laten kliede ren is lang. Toch zit niet elke ouder erom te springen om zijn of haar kind thuis met een bakje verf of in allerlei kieren en gaten rollende kraaltjes aan de slag te laten gaan. En dat kan Eline Aerts zich heel goed voorstellen. Ze merkt het zelfs bij de kinderopvang waar ze werkt. Daarom biedt zij een ruimte waar kinderen onbekom merd mogen ontdekken hoe het voelt om met verschillende mate rialen, van nat tot plakkerig en droog tot zacht, te spelen. Vandaag opent ze haar eigen kliederatelier aan het Jannewekken in Zierikzee, voor zover zij weet het eerste op Schouwen-Duiveland en mis schien wel in Zeeland. Geen knutselclub Let wel, het is niet hetzelfde als een knutselclub, zegt Aerts. ,,Het gaat hier niet om wat je maakt, maar om het gewoon lekker bezig zijn. Je zal hier niet zo snel een voorbeeldwerkje zien dat kinde ren mogen namaken. Ze mogen juist hun eigen fantasie gebruiken en zelf gaan ontdekken. Bij voor- gemaakte werken denken som mige kinderen al gauw: 'Dat kan ik niet.' Hier is het altijd goed wat je doet, er is geen van tevoren be dacht eindresultaat." Ontspannen Aerts kwam in aanraking met het fenomeen kliederplek in Drenthe. ,,Daar heette het een klieder- schuur. In Zuid-Holland heb je ie mand die met een busje rondrijdt en mensen thuis bezoekt." Ze miste zoiets in haar eigen omge ving, terwijl kinderen het juist no dig hebben volgens haar. ,,Kinde- ren hebben het heel druk met school en clubjes. En ook ouders zijn druk. Daardoor zie je dat kin deren toch wat sneller achter een schermpje worden gezet. Juist door het prikkelen van hun zintui gen, door het bezig zijn met ver schillende materialen kunnen ze hier ontspannen." Haar zoontje kan naar eigen zeg gen 'ontprikkelen' door na school tijd lekker met zijn graafmachine in een bak rijst te scheppen. En tij dens dit interview vermaakt doch ter Ise van twee zich prima met in herfstkleuren geverfde witte boontjes. Ze maakt er ijsjes van door ze in een ijscoupe te schep pen. Er vallen er geregeld op de grond die alle kanten op springen, maar dat mag allemaal in het klie deratelier. Toch zijn er regels. ,,Het is niet de bedoeling dat kinderen Het gaat hier niet om wat je maakt, maar om het gewoon lekker bezig zijn. met dingen gaan gooien, zodat er bijvoorbeeld verf op de muren komt. Maar daar ben ik ook niet bang voor hoor, de meeste kinde ren concentreren zich gewoon op hun eigen spel", zegt Aerts. Ze zit boordevol ideeën en kan niet wachten ze in de praktijk te brengen. Haar voorraadhok her bergt al allerlei spullen die men sen normaal zouden weggooien, zoals bolletjes van piepschuim en ander vulmateriaal voor pak ketjes. Voelmatjes Aerts heeft ook al voelmatjes ont wikkeld voor baby's. Zo leren ze wat ruw is, maar ook hoe gekookte pasta aanvoelt. Het kliederatelier is er voor kinderen van een half tot zes jaar. Het is niet kind afleveren en weggaan. ,,Bij de zwemles blijf je ook erbij." Esme Soesman Zierikzee En dat werkt geweldig, merken do cent Hanneke Zuidgeest van Pieter Zeeman en Marjan Glas van het NME-centrum Schouwen-Duive land. Op de litteratie-app, die we reldwijd wordt gebruikt, kun je fo- to's zetten en het aantal stuks afval dat je ruimt melden. ,,Het is net als stappen tellen. Ook dat werkt heel stimulerend", merkt Glas. Manon, Aaisha, Mechteld en Maaike hebben het zonder app al Je kunt erover praten, maar als de leerlingen zelf bezig zijn ervaren ze hetecht druk zat met de klus. Zij rapen afval bij de supermarkten Albert Heijn en Lidl en bij de Action. ,,Als je een maal bezig bent, dan zie je steeds meer liggen." Dat is precies waarom Zuidgeest het belangrijk vindt elk jaar de Snoeproute te doen. ,,Je kunt er met leerlingen over praten, maar als ze zelf bezig zijn ervaren ze het echt." Henk Visser van Strandkorrel, grootverbruiker van de app, vertelt voorafgaand aan het rapen meer over de plastic soup. Zuidgeest: ,,Het is niet altijd even leuk wat ze horen, maar ze zijn stil. Dit is een stukje bewustwording en we ho pen daar zo aan bij te dragen." Dichterbij huis Uitgemolken is het onderwerp hoe dan ook nog lang niet, denkt Glas. ,,Ook in kleding zit plastic ver werkt. En ga eens nadenken over hoe vaak je kleding gewassen moet worden. Er valt nóg dichterbij huis nog zoveel te leren." dinsdag 19 oktober 2021 Lekker met verf tekeergaan SD Eline Aerts en dochtertje Ise zijn met hun handen bladeren aan een boom aan het verven. Vanaf vandaag kunnen meer kinderen komen kliederen aan het Jannewekken 2 in Zierikzee. foto marieke mandemaker Valeska Nastaly Zierikzee -Eline Aerts, eigenaresse kliederatelier De Stip Normaal letten de meiden uit brugklas v1a van Pieter Zeeman in Zierikzee niet echt op de zooi die op straat ligt. Maar nu ze zelf zwerfafval rondom school rui men, zijn ze verbaasd over hoe veel troep er ligt. ,,Héél véél blik jes. Maar af en toe ook een sok of een muts. We zagen zelfs een slipper." Het is maandag snoep- routedag voor de brugklas. Dit jaar voor het eerst met een app. - Hanneke Zuidgeest, docent ABCDEraHfJKLHNOPOBSTWI Brugklassers van Pieter Zeemand tonen de buit die ze met mede leerlingen ophaalden bij de winkels rondom school. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49