Gemeenteraad versplintert vaker II a *b»** 1 8 ZEELAND Steeds meer politici splitsen zich af: 'Een moeilijk en eenzaam proces' maaskant Kerst in de Eifel maaskantreizen.nl/0412 482828 3 i tor van de Terneuzense raad. ,,Ver- gaderingen duren soms tot in de kleine uurtjes. Een keer waren we zelfs pas 's nachts om half twee klaar. Persoonlijk zeg ik: ga over tot een minimumaantal zetels per par tij" Een uitputtingsslag „Dertien fracties: dat werkt voor geen meter", zegt Herman Lelie- veldt, politicoloog aan University College Roosevelt. ,,Dat is voor nie mand leuk. Het wordt een uitput tingsslag voor raadsleden, college en publiek. Het hele democratische proces wordt er ook niet beter op als er zoveel partijen in de raad zitten. De controle op de macht komt in het geding, want wat kun j e als een mansfractie nog controleren?" Dat raadsleden zich afsplitsen, zou alleen in uitzonderlijke situa ties moeten gebeuren, vindt Lelie- Voor Stijn van Kervinck, raadslid in Veere, was begin vorig jaar de maat vol. De wijze waarop zijn par tij (DTV) met de breuk in de coali tie omging, viel hem zwaar. ,,Vervolgens werd onze eigen wet houder ook nog eens afgeserveerd ten faveure van onze fractievoorzit ter. Dat was de druppel om te zeg gen: ik ga niet met deze mensen verder." Hij splitste zich af en begon Lijst Van Kervinck en later de partij Hart voor Veere. ,,Het waren niet de leukste dagen uit mijn politieke carrière. Het was een intens, moei lijk en eenzaam proces. Het is nooit mijn ambitie geweest om een eigen partij te beginnen. Als je actief bent voor een partij, wil je daar ook bij blijven. Maar gedurende de rit kun nen mensen wel eens dingen doen waar je het echt niet mee eens bent." ZEEUWSE AFSPLITSINGEN Met slaande deuren Van Kervinck is niet de enige. Sinds de laatste verkiezingen in maart 2018 was er in zeven van de dertien Zeeuwse gemeenten sprake van raadsleden die, al dan niet met slaande deuren, hun partij verlieten en een nieuwe fractie begonnen. Dat past in het landelijke beeld. Uit onderzoek van NRC Handels blad blijkt dat sinds 2018 in bijna de helft van de gemeenten raadsleden zich afsplitsten. In de periode 2014-2018 was dat nog 30 procent. Wettelijk gezien mogen raadsleden op eigen houtje verder gaan. Ze worden op per soonlijke titel gekozen en houden recht op hun zetel. Het gevolg is wel dat de lokale politiek verder versplintert: er ko men steeds partijen. In Zeeland Het was nooit mijn ambitie een eigen partij te beginnen. Als je actief bent voor een partij, wil je blijven spannen Terneuzen en Vlissingen de kroon, met ieder dertien fracties. ,,En die willen allemaal iets zeg gen", weet Giel van Boom (85), nes- veldt. „Formeel worden mensen in dividueel gekozen, maar de meeste mensen belanden toch in de poli tiek met een partij als vehikel, als brand name. Als mensen zich kan- didaat stellen voor een partij, moe ten ze in principe ook de verant woordelijkheid voelen om bij die partij te blijven. Dat is belangrijk voor het vertrouwen in de politiek." Mei 2019: Na het gedwongen ver trek van voorman Frangois Babijn dinsdag 19 oktober 2021 5-daagse busreis 21-daagse busreis Overwinteren Costa del Sol 8-daagse busreis Kerst in Wenen en Wienerwald Er is nagenoeg altijd een opstapplaats In uw regio! Gemeenteraden raken steeds verder versplinterd door politici die zich afsplitsen. De afgelopen drieënhalf jaar gingen dertien Zeeuwse raadsleden hun eigen weg. Rolf Bosboom De gemeen teraad van Terneuzen bij een in septem ber 2018. De raad telt in middels der tien fracties. Stijn van Kervinck. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Vlissingen stappen raadsleden Lia Flikweert, Luciën van den Broecke en Se- bastiaan Keijmel uit Lijst Babijn en vormen een eigen fractie: Onaf hankelijk West. Februari 2020: Het Veerse raads lid Stijn van Kervinck verlaat de fractie van DTV. Hij blijft in de raad onder de naam Lijst Van Ker vinck en richt la ter de onafhankelijke partij Hart voor Veere op. Mei 2020: CDA in Middelburg zet raadslid Hilde Onderdijk aan de kant na een vertrouwensbreuk. Zij gaat verder als Lijst Onderdijk. Januari 2021: De opgestapte Ter neuzense wethouder Paula Stoker (foto rechts) keert niet terug bij haar partij TOP/Gemeentebelan gen, maar gaat individueel verder als Terneuzen Sterk. Augustus 2021: Een scheuring binnen de Sluise partij Nieuw Ge meentebelang. De raadsle den Conny Tanghe, Ma rian van Oostenbrugge en Frank Gijsel vor men tot de verkiezin gen de Lokale Partij Sluis. September 2021: Het Thoolse raadslid Vincent Bosch splitst zich af van de PVV en gaat verder onder de naam Lijst Bosch. (Raadsleden die rechtstreeks overstapten naar een bestaande partij, zijn buiten beschouwing ge laten.) Per Comfort-Class touringcar, met 4-sterren aparthotel, goede begeleiding en half-pension! Data: 16 dec., 16 jan., 20 feb. - Stijn van Kervinck, raadslid FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Per Comfort-Class touringcar, met gidsen en bezoek aan Dresden, Leipzig, Weimar en Wittenberg. Inclusief half-pension. Datum: 22 december April 2018: Laurence Haack ver laat kort na de verkiezingen de VVD op Schouwen-Duiveland en gaat verder als Lijst Haack. Een jaar later sluit ze zich aan bij Leef baar Schouwen-Duiveland. Augustus 2018: Angelique Duijndam (foto links) stapt uit de PvdA-frac- tie in Vlissingen, maar blijft in de raad als Lijst Duijndam. September 2018: Jet van Gent breekt rr GroenLinks op Schouwen-Duive- land. Ze blijft aan onder de naam Lijst Jet van Gent, later Hart voor Schouwen-Duiveland. Sinds vo rige maand maakt ze deel uit van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Per Comfort-Class touringcar naar Wienerwald, Schönbrunn, Hofburg en Salzburg. Inclusief stadstour en half-pension. Datum: 21 december Per Comfort-Class touringcar naar Keulen, Cochem, Koblenz, Maria Laach en Vulkaaneifel. Inclusief half-pension. Datum: 22 december Per Comfort-Class touringcar, met 4-sterren aparthotel, goede begeleiding en half-pension! Data: 16 dec., 16 jan., 20 feb.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40