JËMËËÊ& Winnaars omstreden Dansmarathon: 'Alleen wat droge lippen' m m c Experts waarschuwen: tegen samen springende mensen is weinig bestand J HEHÜ 3 Het is voor voetbalsupporters gevaarlijk om op hetzelfde ritme te hossen op een betonnen tribune. Dat stellen constructiedeskundigen tegenover deze krant naar aanleiding van het incident van zondag in het stadion van NEC. ,,Hossen verbieden zou het beste zijn, maar ik zie dat niet gebeuren.'' Sander Pasterkamp, docent bouw techniek aan de TU Delft stelt dat het onder zijn vakgenoten alge meen bekend is dat het hossen op hetzelfde ritme door supporters ge vaarlijk is. ,,Om dat te voorkomen, wordt in stadions ook vaak rustige muziek gedraaid na een overwin ning. We Are The Champions bij voorbeeld. Tegen samen sprin gende mensen zijn weinig con structies bestand. Uiteindelijk kan alles kapot.'' In Nijmegen ging het zondag mis toen spelers van Vitesse voor het uitvak samen met hun supporters de overwinning op grote rivaal NEC vierden. De spelers sprongen arm in arm in hetzelfde ritme op het veld, de fans deden dat na. ,,Ver- volgens begonnen de betonnen lig gers waar de supporters op sprin gen te trillen, dat noem je eigenfre quentie", stelt Pieter Plass, alge meen directeur van het Centraal Bureau Bouwbegeleiding. ,,Als je dat een tijdje volhoudt, kan het ge beuren dat een constructie be zwijkt. Het is niet voor niets dat marcherende soldaten op een brug altijd uit de pas gaan lopen.'' Extreem De twee deskundigen schatten dan ook in dat onderzoek naar het inci dent zal uitwijzen dat er geen nala tigheden zijn in de constructie, of in het onderhoud van de tribune. Plass: ,,Natuurlijk worden er enor- me veiligheidsmarges ingebouwd als een stadion wordt goedgekeurd. Maar je hebt het hier echt over een extreme belasting voor een con structie.'' Pasterkamp ziet op de beelden 'geen indicatie van achterstallig on derhoud'. ,,Je ziet ook trilling ont staan in de vloer, dat is op zich goed. Wel is het zo dat constructeurs nooit meer wapening in hun vloe ren aanbrengen dan volgens de re gels nodig is. Puur vanwege hun winstmarge. Vloeren voldoen meestal net aan de norm.'' Die nor men zijn in 2012 strenger geworden door Europese regelgeving. ,,Ou- dere stadions zijn daardoor vaak minder veilig dan nieuwe.'' Het sta dion van NEC is 21 jaar oud. De analyse van de deskundigen roept de vraag op of supporters in stadions wel zo veilig zijn als ze denken. Bij sommige eredivisie clubs is het goed gebruik om een overwinning te vieren met een ge zamenlijke hospartij van spelers en fans. ,,Op de beelden van zondag zag je dat het hossen werd aan gemoedigd door de spelers'', zegt Pasterkamp. ,,Dat is echt onverstan dig. Het zou het beste zijn om dit hossen te verbieden. Maar ik zie dat niet zomaar gebeuren. Hoe verstan dig is een voetbalsupporter die aan het feesten is? Je loopt ook het risico dat ze het door een verbod expres wel gaan doen.'' In Nijmegen vielen er geen ge wonden, mede omdat een contai ner onder de tribune ervoor zorgde dat de supporters niet ver omlaag vielen. Toch kunnen de bouw- experts zich voorstellen dat er voet balfans zijn die zich voortaan niet veilig voelen in een hossende me nigte. Plass: ,,Als je met veel men sen maar genoeg druk uitoefent, kun je bijna elke constructie tot be zwijken brengen.'' Feestvieren Voetbalbond KNVB ziet voor zich zelf geen rol in het ontmoedigen van feestpartijen door supporters. ,,Stadions zijn ervoor om gebruikt te worden als stadions'', zegt een woordvoerder. ,,Supporters moeten daar feest kunnen vieren. Je kunt moeilijk zeggen dat iedereen op zijn stoel moet blijven zitten.'' De bond stelt dus dat de constructies van voetbalstadions op springende fans berekend moeten zijn. ,,En de veiligheid van die constructies is een verantwoordelijkheid van een club en gemeente. Daar hebben wij verder geen rol in.'' Het stadion van NEC werd giste ren aan een eerste onderzoek on derworpen. Burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen stelde dat er geen aanwijzingen zijn dat de rest van het stadion onveilig is. ,,Het stadion is 21 jaar oud en er zijn voor zover ik weet nooit klachten ge meld of andere constateringen ge daan.'' Of het stadion de komende tijd gebruikt kan worden, weet Bruls nog niet. ,,Daar is nog niets over be sloten. Maar met het voetbalveld is weinig mis. Er wordt nu eerst naar dat specifieke deel van de tribune gekeken. Voor de rest is er geen en kele indicatie dat het stadion onvei lig is.'' Tawatha Steendam (25) uit Rotterdam won afgelopen weekend samen met haar partner De Dansmarathon van tv-zender SBS6. De twee dansten vijftig uur achter elkaar, met slechts een pauze van 35 minuten voor wat rust en voedsel. ,,Zo bizar wat je lichaam kan, als je erin gelooft.'' Een nieuw tv-format van Talpa: zet honderd koppels op een dans vloer en laat ze vijftig uur dansen. Wie het minste rust pakt, wint 100.000 euro. Het leverde opmer kelijke televisie op. Tegen het ein- de sloeg de vermoeidheid hard toe. Ruim een miljoen kijkers zagen een vrouw flauwvallen, een man hallucineren en de uiteindelijke winnares Tawatha - dansend - in huilen uitbarsten. Ze was doodvermoeid en over mand door emoties, zegt ze nu. ,,Wendy van Dijk moedigde me aan de laatste minuten door te zet ten. Ook Jermaine deed dat. Zo lief.'' Haar partner Jermaine Colli (29) vult aan: ,,Zonder elkaar had den we het echt niet gehaald. We hebben continu met elkaar ge communiceerd: 'Hoe denk jij er over, zullen we het rusten nog uit stellen?''' Het laatste uur weigerde Tawa- tha te pauzeren. Daarom greep het medische team in. Ze gaven de Rotterdamse isotone sportdrank en ORS, een mengsel van zouten en glucose. Na afloop staarde ze uitgeput voor zich uit en kwam ze moeilijk uit haar woorden. Jermai ne oogt juist fris. ,,Ze noemen me niet voor niets Mr. Duracell.'' Waar andere deelnemers amper meer kunnen lopen, heeft het Rot terdamse dansduo de dagen erna nergens last van. Het stel heeft hard getraind. ,,Alleen wat droge lippen'', zegt Jermaine. ,,Dat had ik helemaal niet verwacht. Tawatha beaamt dat. ,,Het was echt een leerzame ervaring. Voor mij als danser en als medisch student. Zo bizar wat je lichaam kan, als je erin gelooft.'' De twee willen liever niet reage ren op alle kritiek. Veel kijkers vonden de show totaal onverant woord. Jermaine: ,,Wat onderbe licht blijft, is dat er echt een heel medisch team voor ons klaarstond. Ook vooraf kregen we veel infor matie over de training en voeding. En alle lichaamsfuncties werden live continu gemonitord.'' De twee gaan van het prijzen geld op vakantie naar Japan. En Jermaine wil het geld gebruiken voor een huis. Tawatha gaat een deel van het geld gebruiken voor medisch onderzoek. - Bas Bareman GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 'Hossen blijft gevaarlijk' Chris van Mersbergen Nijmegen - De tribune van het uitvak in de Goffert bezweek zondag onder de hossende Vitesse-fans. FOTO PRO SHOTS/ STEFAN KOOPS I!!?--/" an tn| -- G De ingezakte constructie van de tribune bleef steken op een container. FOTO PRO SHOTS/ ERIK PASMAN Mariniers en werklozen testen in 1936 juichend en springend als fans de Kuip. De constructie houdt het goed, de beloning is een borrel en een sigaar. foto dekuip.nl ,„i T1T1 iiinr ROTTERDAM In het midden winnaars Ta watha Steendam en Jermaine Colli. FOTO WILLIAM RUTTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3