Familie Mohrmann knapt oude buitenplaats aan de rand van Domburg op 7 Al 25 jaar is de familie Mohrmann bezig om Hof Duinvliet bij Domburg in oude luister te herstellen. Ze slagen erin het eeuwenoude buiten te herstellen door te rooien en te planten, te graven en op te hogen. Nu willen ze het oude huis dat er ooit stond opbouwen. 'We hopen over ruim twee jaar de belangrijkste mijlpaal van deze restauratie te bereiken.' Wie nu over het landgoed loopt, beseft wat een enorm werk de familie heeft ver zet. Bas Mohrmann (62) wijst naar een bijgebouw waar hij als peuter al vakantie vierde. Nu ligt daar een mooi gazon en zijn de met statige bomen omzoomde lanen goed te zien. ,,Toen we begonnen was de buitenplaats volledig verwilderd, ook dat gazon was totaal overwoe kerd. Er was een paadje naar het strand maar er was weinig te zien van hoe bijzonder het hier is. Een aantal van de oude lanen en wa terpartijen waren echter nog her kenbaar in het landschap." Hij doelt onder meer op de laan die omzoomd wordt door de driehon derd jaar oude lindes, een echt monument waar zijn moeder, Mia Mohrmann (91), de grote inspira tor achter het ambitieuze project, ontzettend trots op is. Plek voor verbintenis Bas en Mia Mohrmann kennen het landgoed goed. Zij vertelt dat de familie al zo lang Bas leeft daar komt. Eerst huurden ze daar een huisje om tijdens de vakantie te verblijven. ,,Dat begon met een paar weken en werd steeds langer en langer." Dat kwam mede dank zij de toenmalige boswachter Ma- rinus Meijer die de familieleden de liefde voor het gebied en de na tuur bijbracht. Na verloop van ja ren mocht de familie het als enige huren. Toen het landgoed in 1992 te koop kwam, kocht de vader van Bas het met het idee het op te knappen. ,,Want we waren er echt verknocht aan geraakt. Maar drie weken na de aankoop overleed hij M& geheel onverwacht." Daarop be sloot de familie het plan van hun vader toch uit te voeren. ,,Dit is de plek die voor verbintenis tussen ons zorgt. Wij wonen in binnen- en buitenland en dit hier is de plaats waar we graag samenko men, waar we allemaal graag zijn." En zo hebben ze afgelopen jaren heel veel vrije tijd gestoken in kap pen, snoeien, planten en graven. Want ook dat laatste was nodig om dichtgeslibde waterpartijen te herstellen. Hij vertelt dat land schapsarchitect Jan Willem Bosch een belangrijke rol heeft gespeeld bij het herstellen van het buiten. ,,Hij wees ons op wat er nog was maar door al de wildgroei niet meer zichtbaar was." De kroon op het werk moet de herbouw zijn van het oude huis dat in 1711 is gebouwd en in 1815 af gebroken. Een grote hobbel is vol gens hem al genomen. ,,De pro vincie is akkoord. We mogen van die instantie hier bouwen als we de impact op de natuur volledig compenseren." Hij wil binnenkort de gemeente benaderen. ,,En mis schien nodigen we de gemeente raad wel uit om ter plekke onze plannen toe te lichten." Begraafplaats Hij vertelt dat, zover hij weet, de familie Mohrmann de eerste is die in Zeeland probeert een groten- deels verdwenen buitenplaats in ere te herstellen. ,,We willen de oude barokke stijl terugbrengen." En dat doet de familie omdat het al meer dan zestig jaar verbonden is met het buiten. Mia: ,,Ons huis komt niet in de verhuur." Wat de familie ook graag wil, is hun vader begraven op het landgoed. Bas: ,,We willen hier een bescheiden particuliere begraafplaats inrich ten. Voor een paar graven. Voor mijn vader, die nu op de begraaf plaats in Domburg ligt, en voor mijn moeder die later graag bij hem komt te liggen." Gedetailleerde tekeningen van het oude huis zijn er niet. Alleen een originele prent van de buiten kant. Maar dat is volgens Bas Mohrmann niet zo'n probleem om het toch historisch verantwoord te herbouwen. ,,Een broer van mij is architect en heeft zich, samen met een andere broer, verdiept in de 18de-eeuwse buitenplaatsen die hier op Walcheren en elders in Nederland waren. Ze kwamen er achter dat al die buitens toch wel erg op elkaar leken. Je had kamers van vijf bij vijf meter, tien bij vijf, of tien bij tien. Het was een soort standaardeenheid." De familie weet ook al hoe ze het huis straks gaan noemen. 'Huis Hoogduin- vliet'. Het is een samenvoeging van de twee buitens waaruit hun landgoed nu bestaat: Duinvliet en Hoogduin. Meerdere generaties Het oude huis had ook twee vleu gels. Het liefst bouwt de familie die ook om ervoor te zorgen dat het in zijn oorspronkelijke staat te rugkeert. Maar Bas geeft aan dat het nog niet zeker is of daar me teen voldoende geld voor beschik baar komt. ,,Alles wat we doen kost ontzettend veel. Zo moet er ook binnenkort een archeologisch onderzoek worden uitgevoerd op de plek van de oude fundamenten. Dat gaat ons weer vele duizenden euro's kosten. We proberen zo veel mogelijk zelf te doen maar som mige dingen kunnen we niet. Dus dan moeten we kijken of het goed koper kan, of dat we bepaalde her stelmaatregelen uitstellen tot een latere datum. Dit project wordt met geduld en vasthoudendheid door meerdere generaties gedra gen." WA DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Hof Duinvliet: Rooien, planten, graven en nu ook bouwen Emile Calon Domburg De waterpartijen zijn in oude luister hersteld. Originele prent van (oud) Duin vliet, geschat eind 18e eeuw. De driehonderd jaar oude lindenlaan. G Bas en Mia Mohrmann op hun landgoed. foto's Dirk-Jan Gjeltema.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39