'Het moe uutnödigend weze..!' 4 Rutger Schonis trok als Tweede Kamerlid ten strijde tegen de tol, met succes Streektaal Ook al zit Schonis niet meer in de Kamer, zijn actie van toen - 19 no vember 2020 - heeft grote gevolgen. Want het onderzoek wat Schonis en zijn collega's wilden, kwam er. Net als het gevraagde overleg met de provincie Zeeland. Aan de hand daarvan is een draaiboek gemaakt waarin staat hoe de tol af te kunnen schaffen. Dat kan rap, bleek vrijdag. Uiterlijk 1 juli 2025, mits het nieuwe kabinet de portemonnee trekt. Het kan ook al op 1 januari 2023, maar dan moeten versneld extra (mi lieumaatregelen worden geno men. We vragen Schonis om een reactie. ,,Ik denk van wel. Twee dingen heb ben me verrast. In het onderzoek dat is gehouden naar aanleiding van mijn motie werd voor het eerst dui delijk hoeveel afschaffen van de tol kost. Dat blijkt mee te vallen. Ja, oké, het is nog steeds 340 miljoen euro. Maar zeker op dit moment hoeft geld niet het probleem te zijn. Het tweede wat me blij verraste, is de manier waarop de tol kan wor den afgeschaft. Het geld hoeft niet in één keer door het Rijk te worden betaald. Het komt erop neer dat het Rijk voortaan de tunnelkaartjes be taalt. Daardoor kan de organisatie die de tunnel beheert en onder houdt, de NV Westerscheldetun- nel, grotendeels blijven bestaan. In elk geval tot de tunnel in 2033 defi nitief aan het Rijk wordt overgedra gen. Die twee dingen stemmen me optimistisch. Al ligt het nu op de formatietafel van een nieuw kabi net. En daar ligt natuurlijk wel meer op tafel." ,,Eens. Je zult een heel goed argu ment moeten verzinnen waarom j e dit niet zou willen. Ik kan niet in denken wat je hierop tegen zou moeten hebben. Ook omdat er zo veel voordelen tegenover staan voor de regio." ,,De Kamer kan, als die het echt wil, de tol over twee weken afschaffen door de wet te wijzigen. De Kamer praat dan over de begroting Infra structuur en Water. Als ik nog Ka merlid was, zou ik op zijn minst vragen wat het kost om de tol vol gend jaar al af te schaffen. Zeker omdat de bedragen mij meevallen, kan ik me voorstellen dat de Kamer boter bij de vis wil leveren. Let wel: heel veel politieke partijen hadden dit in hun verkiezingsprogramma staan." ,,Ja, ik heb Rob over een aantal din gen gesproken. Ook hierover. D66 heeft aan het afschaffen van de tol in de Westerscheldetunnel wel De Kamer kan, als die het echt wil, de tol over twee weken afschaffen steeds de voorwaarde verbonden om rekeningrijden en vrachtwa genheffing in te voeren. Het is heel mooi dat dit onderzoek goed uit- pakt voor Zeeuws-Vlaanderen. Maar we moeten sowieso anders gaan betalen voor onze mobiliteit." ,,Dat is moeilijk te voorspellen. Ik sluit zeker niet uit dat bedrijven naar Zeeuws-Vlaanderen verhui zen, of juist hun kantoor naar Goes verplaatsen. Ik verwacht dat af schaffing van de tol er vooral voor zal zorgen dat er meer dagtoe risten door de tunnel heen en weer gaan." Ik fietse dikkels mee iemand deu het butengebied van Zoetelande. En wat die man aol nie ziet onder- wehe, rond, boven en op het land! Ie ziet het graen riepe, de peeën groeie, de blommetjes drohe en de zwalu wen vliehe. Mè ie ei dan ook eêl z'n leven op dat land gewerkt en ge zwoegd. Vó mien is 't nie meer dan land achter een dulve. Ik kieke alleên nè de weg en de lucht. Mien belangstelling hae meer uut nè scholen en voral schoolpleinen, zeker as ze "in ge- bruuk" bin. En wat me het meêste opvalt is het feit, dat de schoolplei nen d'r totaal anders uutzie dan vroe ger. Tegenwoordig zie je waere speel- tunen, vorzie van eêl vee apperaten. Op het Zoetelanse schoolplein zie je echt een bonte verzaemeling. Het moe uutdagend, uutnódigend en 'groen' weze. En dirom zie je d'r een taefeltennistaefel, een klein voetbal veldje, klimrekken, een zandbak, zanddunen succes schoónmaekers en andere speeltuunachtige dingen. Alleên vó een fietsekot is hin ruumte. Het geheêl is aole daehen en uren te bezoeken. Het schoolplein op het Béékerke van de jaeren vuuftig van de vorige eêuw bestoeng uut een betegelde op pervlakte van zó'n twintig bie vuuf- tien meter ik bin het nog weze uut- stappe wan ik docht dat het vee hró- ter was. Het is noe een deêl van de opslagplekke van een annemer Nest de schole was een zandbak en, as extra, een stik overkapt terrein over de êle lengte mee een bank om op te zitten en een plekke wi huus d'r fiets kwiet konde dat waere d'r nie vee, zelfs vanuut Krommenoeke hienge ze lang te voet!). Mee zó'n vuuftig huus deêlde me het geheêl. Bokspringe Toch kan'k m'n eihen nie herinnere da me het saai vonde. Ienkelperken wiere op de tegels getekend en voral de meiden waere vee an 't touwtje springen. Zelfs 'onder de kappe', dan waere ze de rest nie tot last. De be- langriekste spilletjes waere toch ao- lerlei vurmen van tikkertje spele. Wete julder het ook nog? Tikkertje an de lange rij, visnetje, overlopertje en verlossertje? Me kende ook verschil lende manieren van bokspringe. Uut- leie van de spelregels gae te vère, mè bie ons was "kap, lepel, schaere of kiet, ohen oed of stienksigaar" een leuk spil. Vó aol die woorden was t'r een symbool en dat moest "de bok"raaie onderwiele dao je d'r bo venop zat. Wier 't geraaie, dan moest jie bok ore.. In Meliskerke wier dat simpeler ge- dae. Di was 't: ,,Bok, bok bok, oevee vingers steek ik op?" Die spilletjes doen ze noe nie mi. Zou er ooit nog iemand komme, die de ouwe schoolpleinspilletjes nog es hae beschrieve? Op de schoolpleinen van noe doen ze eêl andere dingen. Di is hin ruumte genoeg mi! En wat me vroeger 'speelkwartier' noemde, is noe toch echt 'pauze' hore, com pleet mee 'sitjes'om uut te rusten.. Gelukkig ebb'ik nog éên foto van ons ouwe schoolplein! dinsdag 19 oktober 2021 'Het kabinet kan er niet omheen' Rutger Schonis, hier nog als Tweede Kamerlid voor D66. foto jos van leeuwen Onrechtvaardig, die tol in de Westerscheldetunnel. Dat moet anders, dacht Rutger Schonis bijna een jaar geleden. Hij zat toen nog in de Tweede Kamer voor D66. De Middelburger mo biliseerde zijn collega's van CDA, VVD en ChristenUnie. Samen droegen ze het kabinet op uit te zoeken hoe van die tol af te komen. ,,Het kabinet kan niet om de uitkomsten heen." Jeffrey Kutterink Middelburg Is een tolvrije Westerschelde tunnel nu dichterbij gekomen? Maar hier kan het kabinet toch niet omheen? De Tweede Kamer kan het over twee weken toch al afdwingen? Stel de Kamer dwingt het dan niet af. Heb je Rob Jetten (met Sigrid Kaag onderhandelaar van D66-red.) gebeld en hem inge fluisterd: dit is een dingetje voor de formatie? - Rutger Schonis Dus volgens u wordt hoe dan ook snel een eind gemaakt aan het gevoel van onrechtvaardig heid in Zeeland. Maar wat levert het Zeeuws-Vlaanderen verder op? Frans van der Heijde In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36