P-Hrt Actie speelgoedbank inmiddels traditie ZEELAND 3 sa«s Stóf m ;k :M. Bij Zeeuws Haardhout in Kwa- dendamme rijden de aanhangers af en aan. Tonnie Rottier van Zeeuws Haardhout: ,,Dat zag ik vroeger al leen op de zaterdag. Ik word van alle kanten benaderd. Wat meespeelt: het aanbod is minder doordat er minder aanbieders zijn. Het is zwaar werk, haardhout maken van boomstammen. Ik heb net weer een partij overgenomen van een oud mannetje dat ermee stopte. Je moet je voorstellen: er komt een vrachtwagen met 35 ton aan stam- hout je terrein oprijden. Dat wordt met een kraan gelost en daarna mag jij gaan zagen en kloven. Als dat vers is, moet het een jaar drogen, dus wat er nu ligt en gebruiksklaar is, dateert van vorig jaar." Hoge transportprijs Rottier heeft goede contacten in Wit Rusland. ,,Eens in de twee maanden komt er een vrachtwa gen ovengedroogd hout binnen. Ik krijg wekelijks mailtjes met aanbod en transportprijs. Twee jaar geleden betaalde ik 900 euro voor die 1600 kilometer vervoer, nu zit ik al op 1600. De houtprijs is dus ook hoger geworden. Twee jaar geleden vroeg ik 80, 85: nu 100. En ik denk niet dat het daarbij zal blijven." Hij heeft nog een partij Zeeuws perenhout liggen en mooi berken hout uit Litouwen. ,,Nee, ik ben niet bang dat ik nee moet gaan ver kopen, maar ik heb er wel aan zitten denken om een maximum te stel len." - - - ™- De actie van de Goese boerderij winkel voor de Speelgoedbank Zee land, die komende zaterdag weer plaatsvindt, mag inmiddels een tra ditie worden genoemd. ,,Er worden natuurlijk wel vaker acties voor ons gehouden", zegt penningmeester André Wien van de speelgoedbank. ,,Maar dit is echt wel de grootste, hoor. Het is belangrijk voor ons.'' Het idee voor de actie ontstond vier jaar geleden toen ze op de boerde rijwinkel een pompoenendag wil den organiseren en daar ook een mooi doel aan wilden koppelen. Dat werd de speelgoedbank. ,,Dat eerste jaar hadden we vier of vijf fruitkisten vol speelgoed'', vertelt medewerker Els Robbeson. ,,Maar het jaar erna waren het er al acht. Van die grote kisten, hè, waar wel vierhonderd kilo appels of peren in passen!'' Tijdslot Toen kwam 2020. ,,We hebben ge twijfeld of we de actie wel door moesten laten gaan vanwege co rona'', vertelt Robbeson. Besloten werd het toch maar te doen, maar mensen die speelgoed wilden do neren, moesten wel gefaseerd ko- Als je het nog aan je eigen kinderen zou geven, kun je het ook aan ons geven men. ,,Dat hebben we geweten'', zegt winkelmanager Janneke Non- nekes lachend. ,,Ik ben gek gebeld door mensen die een tijdslot wil den boeken.'' Aan het eind van de bewuste zaterdag waren liefst 23 grote fruitkisten gevuld met speel goed. Het was voor iedereen over weldigend. ,,We hebben toen een vrachtwagen kunnen regelen bij een bedrijf dat alles belangeloos naar Vlissingen heeft gebracht'', vertelt Wien. ,,Het was niet te doen met onze bestelbus.'' Hij en Robbe- son vermoeden dat mensen vorig jaar vanwege de coronalockdown massaal zijn gaan opruimen en op die manier veel ongebruikt speel goed zijn tegengekomen. Komende zaterdag vindt de pompoenendag, inclusief de inza meling voor de speelgoedbank, weer plaats. ,,Natuurlijk wil je elk jaar groeien, maar of we nog over die 23 kisten heen kunnen gaan, is de vraag'', zegt Robbeson. Wien: ,,Natuurlijk zijn we met minder ook heel tevreden.'' Tickets voor de pompoenendag bij Buijsrogge moeten vooraf wor den besteld, maar wie enkel speel goed wil komen doneren mag ge woon langskomen tussen 9.30 en 15.30 uur. In principe is alle speel goed welkom. ,,Wij zeggen altijd: als je het nog aan je eigen kinderen zou geven, kun je het ook aan ons geven'', zegt Wien. Ook boekjes zijn zeer welkom. Het meeste speelgoed komt terecht in de win kel van de Speelgoedbank Zeeland in Vlissingen. Van de opbrengst worden speelgoedpakketten sa mengesteld waarmee kinderen uit arme gezinnen twee keer per jaar worden verblijd. De speelgoedbank reikt ruim twaalfhonderd van deze pakketten per jaar uit. dinsdag 19 oktober 2021 wil plots haardhout - ImsKtf*a M Tonny Rot tier van Zeeuws Haardhout: ,,Eens in de twee maanden komt er een vrachtwagen ovengedroogd hout binnen.'' FOTO MARCELLE DA- VIDSE In Ritthem ligt het hout voor het op pakken. Alleen is dat wel strafbaar. foto dirk-jan GJELTEMA - Acht kisten. Misschien iets meer. Daar waren ze vorig jaar dik te vreden mee geweest. Maar aan het eind van de dag stonden op het terrein van boerderijwinkel Buijsrogge in Goes 23 grote fruit- kisten vol speelgoed. ,,Het is de vraag of we daar ooit nog over heen gaan.'' Rob Paardekam Goes -André Wien, penningmeester Speelgoedbank Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35