s? De kunst van het samenwerken 'De Slag om de Schelde' populair op Netflix Lelijke eend Tuimelaar moet zelf weg naar zee vinden 2 De gestegen energieprijzen zorgen voor een run op haardhout. „Normaal gesproken slaan mensen drie kuub in, nu moeten ze het dubbele hebben", zegt Tonnie Rottier van Zeeuws Haardhout. ENERGIEPRIJZEN HAMSTERWOEDE - Commentaar Wie in het land, de provincie of eigen gemeente politiek wat wil bereiken moet willen samenwerken. Absolute meerderheden zijn een zeldzaam verschijnsel. De kunst van het vinden van medestanders voor je standpunt is voor een politicus onmisbaar. Tenzij je genoegen neemt met een rol als politieke prediker die de politiek ziet als middel om te getuigen van eigen waarden en normen. Niks mis mee, maar het leidt niet tot praktische oplossingen voor de problemen in de samenleving. De versplintering van het politieke landschap is een teken aan de wand. Veel politici verstaan de kunst van coalitievor ming niet. Zelfs niet binnen de eigen partij. Dat is in de Tweede Kamer te zien, maar ook op gemeentelijk en provinciaal niveau. In Zeeland stapten 13 raadsleden op sinds de afgelopen ver kiezingen. Ze begonnen voor zichzelf of schaarden zich onder een andere politieke vlag. Landelijk gebeurde dit in de helft van de gemeenteraden. Door uit een partij te stappen versterkt een politicus zelden zijn of haar eigen positie. De oude partij blijft verzwakt achter. De enigen die hier garen bij spinnen zijn politieke tegenstan ders die wel de rijen gesloten weten te houden. Te veel politici zien nu nog vaak verschillen van inzicht als een kans zich te profileren en voor zichzelf te beginnen. De vraag is wanneer en welke politici eindelijk inzien dat de handen ineenslaan meer in vloed en resultaat voor de burger oplevert. Veel politici verstaan de kunst van coalitievorming niet. Zelfs niet binnen de eigen partij Sinds afgelopen vrijdag is de film overal te zien via de streaming- dienst. Volgens cijfers van FlixPa- trol was De Slag om de Schelde vooral zondag in vrijwel alle landen de meest bekeken film, van Canada tot Costa Rica en van Venezuela tot Vietnam. De bijbehorende trailer op YouTube is inmiddels 3,2 mil joen keer bekeken. De Slag om de Schelde werd mede geproduceerd door Netflix en is nu, onder de internationale titel The Forgotten Battle, te bekijken met on dertiteling in uiteenlopende talen. ALMANAK De twee Zeeuws-Vlaamse col lega's maken een wandeling. Even het hoofd leegmaken, even de natuur in. Het is de tijd van de trekvogels. Eén van de colle ga's heeft er verstand van en weet te vertellen wat er allemaal voorbij fladdert. ,,Daar vliegen De film, die voor een belangrijk deel in Zeeland is opgenomen, trok de afgelopen maanden meer dan 500.000 mensen naar de Neder landse bioscopen. In CineCity in Vlissingen en Terneuzen blijft de De bijbehorende trailer op YouTube is inmiddels 3,2 miljoen keer bekeken film nog zeker tot Kerstmis te zien. FlixPatrol maakt in haar over zichten onderscheid tussen films en bijvoorbeeld series. In de laatste categorie is Squid Game op dit mo ment het populairst, gevolgd door You en Maid. spreeuwen", wijst hij. Zijn col lega, die meer met auto's heeft, ziet ook wat: ,,Kijk, daar! Een le lijke eend!" De vogelaar is even confuus, tot hij ziet dat zijn col lega niet naar boven, maar recht vooruit kijkt. Een Citroën 2CV komt aangesnord. Advies over 3M: 90 procent minder lozen Auto op de kop in de sloot OUWERKERK CDA begint met Watercafés Hessel Eveleens uit Ovezande staat ook te kijken van de haardhout- hausse. ,,Ik zette wat hout op Prik bord van een eik die we drie jaar ge leden gekapt hebben. Goed droog, mooi hout met een hoge energie- waarde. Binnen een uur was het weg, voor 70 euro de kuub. Een jaar geleden kon ik het voor die prijs niet kwijt, nu kreeg ik de een na de ander aan de telefoon die boos of verontwaardigd was dat het al weg was. Ik zag dat er al 100 euro ge vraagd werd voor hout dat heel snel opbrandt en een lage energie- waarde heeft. Ik vraag me af of je zo onder aan de streep zo heel veel goedkoper uit bent." Aanmaakhoutjes Intratuin in Hulst laat regelmatig weten dat er weer gratis timmer- of haardhout op te halen is. ,,Bij ons is het een reststroom: hout dat ge bruikt wordt om te verpakken, kratten waarop geen statiegeld zit, wegwerppallets", legt bedrijfslei der Stefan Schout uit. ,,Een week geleden lag er weer een redelijke berg. Meestal duurt het een week of twee voor die geslonken is, deze keer ging het wel héél snel. Er ligt nu alleen nog een beetje vulhout. Aanmaakhoutj es." Er zijn ook mensen die denken dat het hout dat langs de weg ligt gratis is. Recentelijk betrapten me dewerkers van Waterschap Scheld- stromen nog iemand die zich 'wat verdwaalde stukken hout' van een vanwege iepziekte gevelde boom toeëigende. Arjan Goossen van het waterschap: ,,Die hebben we daar wel op aangesproken." Het water schap laat de kapwerkzaamheden uitvoeren door aannemers. ,,Na de kap is het eigendom van de aanne- Ik zag dat er al 100 euro gevraagd werd voor hout dat heel snel opbrandt mer. Zelf doen we niets meer met het hout van onze bomen. In een ver verleden, toen wilgenhout nog klompenhout was, deed het water schap nog wel aan houtwinning. Die tijd is voorbij." Betalen, of aangifte Met zulke prijzen wordt het wel heel interessant om wat boom stronken op de aanhanger te laden die 'toch langs de kant van de weg liggen'. Een aannemer die voor Staatsbosbeheer werkt: ,,Er wordt wel gejat, ja. Waar weinig bos is, zo als in Zeeland, gebeurt het meer. Als we iemand betrappen, kunnen ze kiezen: betalen, of we doen aan gifte. Afhankelijk van wat er op de aanhanger ligt, is dat dan zo'n hon derd tot tweehonderd euro." De grote vraag is of het dier zelf zijn weg terug naar zee vindt, vertelt Annemarie van den Berg van Stichting SOS Dolfijn. ,,Het dier was waarschijnlijk aan het ja gen ofheeft een foutje gemaakt. We weten van deze soort dat het niet snel door de kering terug zal zwem men, omdat de dieren dat heel spannend vinden." Met verdwaalde tuimelaars die in het verleden in de Oosterschelde terechtkwamen, liep het slecht af. Hulp is nauwelijks mogelijk. ,,Vangen mag je dolfijnen niet. Bo vendien lukt je dat niet zomaar. Ze zijn ons te snel af. Bovendien is dit dier ruim drie meter lang en weegt een paar honderd kilo. Zo'n dier vang je niet snel." Verzorgers van SOS Dolfijn gaan vandaag de tuimelaar zoeken. ,,Zo kijken we of het gewond is, of het om een bekend dier gaat en of we hem op de een of andere manier kunnen helpen." dinsdag 19 oktober 2021 De Slag om de Schelde was af gelopen weekend wereldwijd de meest bekeken film op Netflix. De film troefde daarmee The Guilty en Venom af. Rolf Bosboom Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl ANTWERPEN De hoeveelheid PFAS die chemiebedrijf 3M in Zwijndrecht in de Schelde mag lozen zou direct met meer dan 90 procent moeten worden teruggebracht, van 5300 naar 50 kilo op jaarbasis. Dat heeft de commissie omgevingsvergunningen gisteren aan de provincie Antwerpen geadviseerd. Na 30 juni zou 3M hele maal geen PFAS meer mogen lozen, met uitzon dering van 60 gram PFOS waarvoor een wet telijke norm geldt. Lozing van andere PFAS moet na 30 juni niet meer wor den toegestaan. Donder dag neemt het provincie bestuur een besluit. KAMPERLAND Een auto is gisteren on dersteboven in een sloot bij Kamperland beland. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Het onge luk gebeurde om 10.40 uur bij de kruising van de Nieuweweg met de Bos dijk. De automobilist was daar van de weg geraakt en op de kop in de sloot terechtgekomen. De bestuurder kon veilig uit de auto komen en hoefde niet naar het zie kenhuis. Een bergingsbedrijf heeft de auto uit de sloot ge haald De Zeeuwse water schapsfractie van het CDA gaat 'Watercafés' houden. Op deze bijeen komsten wil de partij in gesprek met inwoners en ondernemers over thema's als zeespiegel stijging, wateroverlast, droogte en zoetwater. Het eerste Watercafé is dinsdag 26 oktober vanaf 19.30 uur in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Er is een discussie onder leiding van Daniel Joppe, met als gasten agrarisch on dernemer Huub Remijn, recreatieondernemer M arieke Braber-Schot en adviseur bedrijfsleven Martin Loeve. Iedereen Ondine van der Vleuten Vlissingen -Hessel Eveleens De dolfijn die in elk geval al twee dagen in de Oosterschelde zwemt zal zelf een uitweg naar open zee moeten vinden. Het gaat om een verdwaalde tuime laar, een soort die sinds 2013 niet meer in Zeeland is waargeno men. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34