M 27 Zelfs muziekliefhebbers die weinig luisteren naar klassieke muziek stemmen hun radio er sinds maandag op af: de Klassieke Top 400 op NPO Radio 4. „Deze prachtige muziek raakt je'', zegt presentator Selma van Dijk. Als het je raakt, dan ben je er al.'' ,,Ik heb het conservatorium gedaan. Op mijn eindexamen heb ik een deel van het derde vioolconcert van Mo zart gespeeld. Klassieke muziek hoort van jongs af aan bij mijn leven. Als ik Mozart hoor, is het net of ik weer op mijn meisjeskamer zit - nog met een echte platenspeler. Ik heb het idee dat sommige mensen den ken dat klassieke muziek niks voor ze is, maar klassiek is voor iedereen. Dat weet je pas als je er naar gaat luiste ren. Het is feest. Wees er niet bang voor, laat het toe. Als je klassieke mu ziek wilt leren kennen, dan moet je echt naar deze lijst luisteren.'' ,,Vorig jaar stonden er 28 stukken van Bach in de Top 400, nu 39. Ik snap het wel, moet ik zeggen. Ik denk dat mensen in het moeilijke coronajaar troost in zijn werk heb ben gevonden. Ik vind het werk van Bach ook prachtig. Hij heeft zóveel mooie dingen gemaakt. Je krijgt er kippenvel van. Het is briljant ge componeerd en het raakt je. Je zit gewoon met tranen in je ogen te luisteren. Dat maakt dat Bach een van de groten is.'' Lang is Selma van Dijk - voormalig Hart van Neder land-presentator - nog niet in dienst bij AvroTros op NPO Radio 4, maar ze is, zegt ze met een lach, met haar neus in de boter gevallen. ,,Ik ben hier in zo'n warm bad gestapt. Alles komt samen in wat ik tot nu toe heb ge daan: presenteren, met muziek bezig zijn, erover praten. Hoe leuk wil je het hebben?'' Ze heeft het bij NPO Radio 4 zelfs zo naar haar zin 'dat ik me ook weleens afvraag waarom ik dit niet tien jaar geleden al ben gaan doen'. De voorlopige kers op de taart voor Van Dijk, die tot oktober 2019 Hart van Nederland op SBS6 presenteerde, maar daar geruisloos vertrok toen het programma een andere koers ging varen, begon afgelopen maandag. Dat Ik denk dat mensen in het moeilijke coronajaar troost in het werk van Bach hebben gevonden is het mee mogen presenteren van de Klassieke Top 400. ,,Hoe mooi wil je het hebben? Een top 400 van klas sieke werken, samengesteld door de luisteraar van de zender. We willen zoveel mogelijk mensen kennis laten maken met al die prachtige muziek. Er hoeft helemaal geen mysterieuze sfeer te hangen om klassieke muziek. Voor mij is er maar één criterium: raakt muziek je, en vind je het mooi? ,,Toen ik 16 jaar was, ontdekte ik het Requiem van Mozart, het stuk dat op 2 staat. Dat werk kan ik sindsdien bijna helemaal meezingen. Ik vond dat zo ongelooflijk mooi! Nog steeds, dat gaat nooit meer over. Ik snap deze top 2 dus helemaal. Ik denk dat veel mensen ook herinneringen hebben aan deze muziekstukken, en dat ze daardoor geraakt zijn. We gaan de verhalen van luisteraars na tuurlijk vertellen. Waarom hebben ze op bepaalde stukken gestemd, en waarom moeten juist die in de Top 400 staan? Juist de verhalen achter de stemmen maakt deze lijst zo leuk.'' ,,Zeker! Het is heel opvallend dat 'ie voor het eerst in de top 10 staat, hè? Dat is een stuk dat mensen echt kunnen dromen. Voor mij klinkt het nog vers. Er zijn zoveel verschillende uitvoeringen van. De een speelt het lichter en sneller dan de ander, die het meer gedragen speelt. Dat maakt klassieke muziek ook zo leuk. Er zijn zoveel verschillende opvattingen en uitvoeringen van stukken.'' ,,Dat klassieke muziek springlevend is. Het is fantastisch dat er compo nisten van nu in de lijst staan. Klas sieke muziek is echt niet alleen ge maakt door mensen die er niet meer zijn, het leeft nog ontzettend. Er zijn nog veel goede nieuwe componis ten, en er blijven er gelukkig ook nog volop nieuwe bijkomen.'' GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 MediaSCultuur 'Klassieke muziek is nog altijd springlevend' De televisiekijker kent u van Hart van Nederland en RTL Nieuws, maar lang niet iedereen weet dat u een klassieke achtergrond hebt. F Selma van Dijk presenteert de Klassieke Top 400. FOTO RUUD BAAN Bach staat dit jaar met de Matthaus Passion op nummer 1. Hij staat zelfs bijna veertig keer in de lijst. Anton Slotboom - Selma van Dijk, presentatrice Mozart staat op nummer 2 in de Klassieke Top 400. Voor het eerst staan De Vier Jaar getijden van Vivaldi in de top 10. 21 van de 119 componisten die de lijst hebben gehaald leven nog. Wat zegt dat? De Klassieke Top 400 is nog tot en met vrijdag 20.00 uur te horen op NPO Radio 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27