25 IDUnCHIGP EDITIE VAN VOLGEND JAAR MOET EEN NOG GROTER RACEFEEST WORDEN De terugkeer van de Formule 1 naar Zandvoort was op alle fronten een groot succes. Maar volgend jaar kan de organisatie zich dan hopelijk zonder corona-beperkingen pas echt uitleven. Alle tijdelijke tribunes zijn weer afgebroken, de luiken van de biertenten zijn dicht. Dagjesmensen met vakantie weten het circuit van Zandvoort te vinden, maar de driedaagse totale oranjegekte van de Dutch Grand Prix voelt op deze bewolkte maandagmiddag langer geleden dan zes weken. Vanuit het kantoor in het pit- gebouw kijken directeuren Robert van Overdijk van Circuit Zand voort en Imre van Leeuwen van sportmarketingbureau SportVibes terug en vooruit. Nu de volgende editie definitief is vastgesteld op 4 september 2022 wordt nagedacht over wat er anders of beter moet. Maar eigenlijk staat het geraamte van de grand prix al als een huis. Van Formule 1-bazen Stefano Domenicali tot Ross Brawn, van de gemeente tot de provincie en de Spoorwegen, en van fans op de tribune tot de mondiale auto sportpers: het algemene geluid over het raceweekeinde begin september was ronduit lovend. ,,Zelfs onze grootste criticaster, Karel van Broekhoven van stich ting Rust bij de Kust, was eerlijk. Hij was drie dagen op zoek ge weest naar rottigheid, maar had die amper gevonden", zegt Van Overdijk. Op de vrijdag was er nog wel kritiek op het samenscholen van groepen fans achter de hoofd tribune, een pinstoring hielp daar bij ook niet. Maar kort na de door Max Verstappen gewonnen race was nagenoeg iedereen enthousi ast. ,,Ons enige knelpunt was het vinden van goed personeel", zegt Van Leeuwen. ,,Omdat de festival sector al anderhalf tot twee jaar stillag, hebben veel goede mensen de branche verlaten. Denk aan be veiligers, cateringpersoneel, ver keersregelaars. Wij waren eigen lijk vanuit het niets weer het eer ste grote evenement in tijden." Geluiden dat meer dan de toege stane 70.000 mensen per dag het circuit hebben betreden, bijvoor beeld omdat toegangskaarten een voudig konden worden gekopi eerd, ontkennen beiden resoluut. Van Overdijk: ,,In de controle kamer zaten veel mensen live naar allerlei camera's en data te kijken. We hebben ons keurig aan alle re gels gehouden. Het publiek heeft zich op en buiten het circuit fan tastisch gedragen. Er is niets noe menswaardigs voorgevallen." Hoeveel de organisatie, die be staat uit drie private partijen, door de maximale publieksbezetting van tweederde van de capaciteit tekort komt op de begroting van zo'n zestig miljoen euro, moet nog worden berekend. Het mooie weer deed de horecaverkoop goed. ,,Maar dat compenseerde niet alle gemaakte kosten. Dat was voor ons ook niet meer belangrijk. We zit ten er voor de langere termijn in." Veelvoud Met die toekomst lijkt het wel goed te zitten. Ook voor 2022 zou Zandvoort een veelvoud van de 105.000 beschikbare kaarten kun nen verkopen, als het die capaci teit had gehad. Ervan uitgaande dat corona over een jaar geen be perkingen meer veroorzaakt, kan de Dutch GP dan laten zien wat het echt had bedacht. Het ultieme racefestival, kortom. ,,Maar we kiezen er waarschijnlijk niet voor om het fandorp, dat er dit jaar niet mocht zijn, het centrale punt van het circuit te maken. Het werkt voor de spreiding van het publiek en de festivalbeleving beter om een stuk of drie kleinere podia te hebben, in plaats van één groot podium", denkt Van Leeuwen. Zelfs zonder dat festival maakte Zandvoort indruk. Het manage ment van de Formule 1 heeft de organisatie gevraagd mee te den ken over het entertainment van andere races. Ook op het gebied van mobiliteit (Zandvoort claimt de 'groenste' grand prix te zijn) zijn andere promotors geïnteres seerd in de Nederlandse kennis. Haaks op de terugkeer van de sport naar het historische duinen circuit staat de enorme flirt van de Formule 1 met de woestijn. Plek ken die niet bepaald tot de ver- We denken dat onze race wat teweeg gaat brengen in de gehele Formule 1 beelding spreken en waar auto sport amper leeft. Op de kalender van 2022 staan races in Bahrein, Saoedi-Arabië en Abu Dhabi. In 2023 komt Qatar daarbij. ,,Het is niet aan ons daar veel van te vin den", zegt Van Overdijk. ,,De For mule 1 zal zijn redenen hebben om te racen waar ze racen. Wij wilden een nieuwe standaard neerzetten voor onszelf, en we denken dat onze race wat teweeg gaat brengen in de gehele Formule 1." Zandvoort-week In Zandvoort denken ze al na over hoe de grand prix na de succes periode van Max Verstappen moet gaan overleven. Door meer focus te leggen op de buitenlandse fans, bijvoorbeeld. En door van een driedaags evenement naar een Zandvoort-week te gaan, met veel meer zakelijke en maatschappe lijke activiteiten. ,,Maar wat we vooral hopen is dat we onze tegen standers de hand kunnen reiken", zegt Van Leeuwen. ,,Alle tijd, geld en energie die we de afgelopen ja ren hebben verloren aan de strijd met die partijen, is zo zonde. Het is veel effectiever om met die orga nisaties samen op te trekken op het gebied van innovatie, duur zaamheid en mobiliteit. We wil len zo veel mogelijk mensen ple zier doen, en zo weinig mogelijk mensen overlast bezorgen." GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Andere GP's willen leren van Zandvoort Rik Spekenbrink Zandvoort - Robert van Overdijk (Circuit Zandvoort) De supporters op de hoofdtribune van het circuit van Zandvoort vergapen zich aan Max Verstappen. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25