HUIS.NL/LIBELLE N DOOR 21 i ,,Ik hoor vaak mensen klagen dat ze weer naar hun werk moeten, maar voor mij is een normale werkdag ul tiem geluk. Vaak moeten we met eindigheid of ongeluk worden ge confronteerd om te beseffen waar het écht om draait. Ik hoop dat mijn boek ertoe bijdraagt dat mensen gaan nadenken over hun leven en niet eerst hoeven mee te maken wat ik heb meegemaakt. In mijn vriendenkring zijn er mensen met een baan die ze niet zo leuk vinden, maar volhouden van wege het geld. Daar is het leven te kort voor. Ik kies ervoor om nü te doen wat ik graag wil. Dus als ik met mijn vriend een weekend naar Barcelona wil, dan gaan we. Ik geef mijn geld niet meer uit aan de nieuwste telefoon, maar aan eten tjes met vrienden, samen op een 'Ik geef m'n geld niet meer uit aan de nieuw ste telefoon, maar aan etentjes met vrienden' terras zitten. Dat zijn de momenten waar het om draait.'' ,,Ik heb geworsteld met uit de kast komen, de scheiding van mijn ou ders en nu mijn ziekte. Therapie gaf me de mogelijkheid om dat te ver werken. Mijn vriend en ik zijn in re latietherapie gegaan. Hij is 25 en ik 29, maar door alles wat we meema ken, voelt het soms alsof we al vijftig jaar getrouwd zijn. Het is belangrijk om met elkaar open en eerlijk te bespreken hoe dit voor ons allebei is.'' Ga je nu ook anders om met angst of zorgen van anderen? ,,De manier waarop je een bood schap brengt, bepaalt welke reacties je terugkrijgt. In het begin stuurde ik weleens een bericht van een arts door. Als de lading zwaar was, kreeg ik zware reacties terug. Maar ik heb niets aan een opmerking als: 'Mijn neef had ook een bultje en nu is hij dood' of 'dat had mijn broer ook'. Ik heb meer aan hoopvolle verhalen. Nu denk ik eerst na over wat en hoe ik iets deel. Want het enige wat ik kan gebruiken is positieve support.'' Ziek gelukkig verschijnt van daag bij Lev. (€21,99). Ik ben bang voor conflicten en durf daarom mijn mening niet te geven Mijn orgasmes zijn sinds m'n 45ste minder hevig, hoe kan dat? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Mijn puberende zoon zei pas dat ik een eikel ben. Wat nu? GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Ie. Deze actie loopt tot en met 30 november 2021 daar minder de nadruk op te leggen. En realiseer je dat iedereen recht heeft op zijn of haar mening. Met jouw mening zeg je nog niets over de mening van een ander. Kijk ook naar de manier waarop je je mening overbrengt. Als laatste speelt de houding van de ander mee, hoe open staat die voor jouw mening? Nodig de ander uit naar je te luisteren en bied tegelijk ruimte om anders te mogen denken en voelen over het thema dat je bespreekt. En al doende leert men, dus veel oefenen baart kunst. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl je seksuele opwinding steeds toenemen tot vlak voor het orgasme en stop dan met stimulatie. Doe dit een paar keer en ga dan door tot een orgasme. Vaak is het orgasme dan inten ser. De tweede visie is die van het taoïsme, dat vertelt dat een orgasme te maken heeft met het goed kunnen doorstromen van energie en van het vermogen om goed 'in' je lichaam te kun nen voelen (interoceptie). Er zijn vele cursussen voor vrouwen die gericht zijn op 'thuiskomen in je bekken'. Taoïsti- sche oefeningen (tai chi, chi kung) zijn gericht op iet beter door stromen van de energie. Ruud ten Wolde was ongeneeslijk ziek én hartstikke gelukkig. Hij schreef daar een boek over. Je schrijft dat je zelfs gelukkiger bent dan voordat je ziek was. - RUUD TEN WOLDE Je hebt veel baat gehad bij psychotherapie. Wat heeft dat je gebracht? ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Het kan helpen om te weten te komen waar de angst over gaat en waar die vandaan komt. Ben je bang dat de ander boos wordt? Dat je wordt afgewezen? Of datje mening er niet toe doet? Was er vroeger veel span ning? Ontdek waar voor jou de spanning zit en probeer met elkaar oneens zijn en zelfs ruzie maken. Maar nee, dat betekent niet dat je me ook mag uitschelden. En als het toch gebeurt, komen we daar altijd op terug (en jij het liefst als eerst). We gaan dan dus niet door op de inhoud van de discussie, die pikken we daarna wel weer op, maar over de manier waarop die discussie gevoerd wordt. En pas als we daarin samen de lucht hebben geklaard, gaan we er inhoudelijk op door. En ook dan zul je lang niet altijd krijgen wat je wilt en ook dan is schelden niet de manier om met een medemens om te gaan. Want dat ben ik namelijk. Tip: knip stukje uit en ilak het op de koelkast. Er zijn twee manieren om naar deze vraag te kijken. Volgens de westerse visie verouderen zenuwen en bloedvaten en daarom kan een orgasme minder intens worden bij het ouder worden. Je kunt je bekken soepel hou den en de bloeddoor- stroming bevorde ren door bijvoor beeld te dansen Ook kun je eens edging proberen: laat PSYCHOLOOG STEVEN PONT Wanneer kinderen de puberteit bereiken, zetten ze hun ouders op een wat grotere emotionele afstand. Dat is heel normaal en zelfs noodzakelijk, omdat ze in de ruimte die zo ontstaat de kans krijgen een eigen identiteit te ontwikke len. Maar in die ruimte ongezonde om gangsvormen ont wikkelen is natuurlijk niet de bedoeling. Dus ja lieve puber, in onze conflic ten kunnen we het hartgrondig UhMK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21