Hoejepositief blijft, ook al heb je kanker 'Iedere middelbare school moet het vak psychologie geven' LAAT JEVERRASSE GA NAAR BLADEN 20 René Diekstra Voor RTL Boulevard-verslaggever Ruud ten Wolde (29) zou deze tijd in het teken staan van zijn boek Ziek gelukkig. Maar hij overleed vorig weekend toch nog plotseling. Vivian de Gier sprak hem vlak daarvoor. In overleg met zijn familie brengen we postuum dit interview. laderend door het oktober nummer van vaktijdschrift De Psycholoog, stuit ik op een interview met een student in de klini sche psychologie. Al in de openingszinnen maakt mijn hart een huppeltje. Hij vertelt dat hij op de middelbare school als keu zevak psychologielessen van een medewerker van mij en van mij heeft ge volgd: 'Na die lessen wist ik het zeker: hier wil ik meer van weten'. De student zei: 'Ik ben de kalmte die ik toen voelde nooit vergeten' Precies dat, het stimuleren van meer willen weten, was de motivatie van mijn collega en mij om het les programma 'Psycho logisch' te ontwikkelen. Zo genoemd omdat het lo gischerwijs een schoolvak zou moeten zijn. Onderzoek toont over tuigend aan dat als jonge ren meer weten en begrij pen van hun eigen psy chologische ontwikkeling en die van leeftijdgeno ten, ze zich beter ontwik kelen, gelukkiger zijn en betere schoolprestaties halen. Ook kampen ze la ter minder vaak met psy chische en gedragsproble men als depressie, versla ving of crimineel gedrag. Als wij als samenleving echt menen het beste met onze kinderen voor te hebben, dan ontkomen we er niet langer aan psycho logische kennis en vaar digheden tot een kerndoel van ons onderwijs te ma ken. En hoe eerder jonge ren die verwerven, hoe langer zij en wij daarvan profijt hebben. De student geeft daar een voorbeeld van. Hij vertelt dat ik in een les een groepssessie hypnose gaf. Spannend vond hij dat. Maar hij werd er ook heel rustig van. Het bleek een ervaring die hem in vol gende jaren als heel bij zonder is bijgebleven: 'Ik ben de kalmte die ik toen voelde nooit vergeten'. Dat is wat psychologie- onderwijs voor jongeren kan betekenen: het ver schaffen van bijzondere kennis en ervaringen waardoor het bewustzijn van hun mogelijkheden toeneemt. Ook vergroot dat het repertoire aan vaardigheden waartoe ze hun toevlucht kunnen ne men als zich obstakels of problemen in hun ont wikkeling voordoen. Ik onderschrijf daarom de conclusie van de stu dent van harte, dat 'iedere middelbare scholier de mogelijkheid moet heb ben een cursus psycholo gie te volgen'. Dat het niet goed ging met Ruud ten Wolde - hij had al enige tijd huidkanker - bleek ook anderhalve week voor zijn overlijden. Hij ligt onverwacht in het zieken huis, het is onzeker of een interview gaat lukken, meldt zijn uitgever. Maar hij besluit dat het toch kan. Op maandag 4 oktober. En telefonisch - dat kost minder energie. ,,Ik heb niet het idee dat ik binnenkort doodga'', zegt hij op dat moment aan de tele foon. ,,Tot een week of drie geleden ging het best goed. Voor mijn werk was ik in Antwerpen, we deden de casting voor Ex on the Beach. Toen ik me op de laatste dag niet zo lekker voelde, dacht ik dat ik een kater had van het afsluitende feestje. Maar een dag later had ik nog steeds last van misselijk heid en hoofdpijn, en vervolgens kreeg ik pijn in mijn rug en uitvals- verschijnselen. Terug in Nederland bleek dat op sommige plekken de tumoren zijn toegenomen. Ik heb extra zware me dicatie, kon twee weken amper iets eten. Deze periode had ik me anders voorgesteld, met allemaal leuke pr-momenten rondom de verschij ning van mijn boek.'' ,,Ik kijk vooral naar wat wél kan. Al is dat wat anders dan dat ik altijd blij moet zijn. Gisteren was ik bijvoor beeld wóédend, omdat mijn lijf al weer niet meewerkte. Nu is het de rechterkant van mijn lichaam die me in de steek laat. Ik zal veel moeten trainen en revalideren om alles weer werkend te krijgen. De hele dag lig ik in bed. Ik ben 29, maar voel me 90. Dat is confronterend.'' „Gisteren was een dieptepunt; ik heb tegen mijn familie en vriend lopen schreeuwen dat ik hier he-le-maal gék van word. Daarna kon ik een kwartier of zo niet meer stoppen met huilen. Dat mijn situatie verschrik kelijk is, is een waarheid die ik moet onderkennen. Soms moet ik gevoe- lens even toelaten, om mezelf daarna te herpakken. Ik heb periodes gehad dat ik niet kon eten, zo veel pijn had ik. Nu ben ik weinig mobiel, maar ik heb geen pijn en kan gelukkig wél lekker eten. Zulke zegeningen tel ik.'' ,,Afgelopen week kreeg ik zulke zware medicatie dat ik niet meer wist wie ik was en elk uur vroeg ik welke dag het was en wanneer ik mijn scan zou krijgen. Mijn omgeving dacht: hoe lang gaat dit nog duren? Vorig jaar is me gezegd dat genezing niet meer mogelijk is, maar ik houd me niet bezig met prognoses. Ik leef van uit de gedachte dat ik oud ga wor den.'' ,,Ja. Hoe liefiedereen ook voor me is, ik moet de operatietafel op, ik moet die behandelingen ondergaan. Vrien den gaan uiteindelijk naar huis, ver der met hun leven. Dat is normaal, maar ook moeilijk. Ik heb de leukste baan van de wereld, een fijne relatie en een mooi huis - ik ben hartstikke gelukkig. Het enige wat mij continu beperkt is mijn gezondheid. Daarom doe, eet en drink ik alles waar ik zin in heb op de momenten dat ik me goed voel.'' ,,Twee jaar geleden kreeg ik zware immuuntherapie, ik had overal ont stekingen en kon maanden nauwe lijks eten. Sindsdien geniet ik van elk hapje. Ook van patat met mayonaise. Dat is niet gezond, maar genieten is wél gezond. Natuurlijk ben ik wel- eens boos op mezelf als ik na een fes tival een kater heb. Maar dan draai ik het om: ik heb zó'n leuke dag gehad.'' DINSDAG 19 OKTOBER 2021 GO B Hoe meer jongeren van zichzelf en hun leeftijd genoten begrijpen, hoe beter ze zich ontwikkelen. René Diekstra pleit daarom voor psychologie als schoolvak. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Hoe gaat het op dit moment met je? Je boek gaat over hoe je positief kunt blijven, terwijl je kanker hebt. Maar hoe doe jij dat? En wat doe je, als je woedend bent? 'Denk na over je leven, vóór je iets ergs meema rgs akt' Hoe ziet de toekomst er voor jou uit? Is ernstig ziek zijn eenzaam? Het kan je niet schelen of dat verstandig is of niet? libelle it Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/libell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20