Gezondheidsraad wil lagere drempel onderzoek baarmoederhalskanker Steunpilaar voor tal van presidenten Gaslobbyist Menno Snel Walcheren Colin Powell overleden aan corona »pii 'Haal meer gas uit kleine velden op de Noordzee' Nu de U; f prijzen de pan een run ontstaan op haardhout. De prijzen schieten omhoog en de voorraden slinken in hetzelfde tempo. En zelfs voor waaibomen- hout wordt de hoofdprijs gerekende zeeland 2 De Gezondheidsraad komt vandaag met het zwaarwegende advies om vrouwen die in aanmerking komen voor het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker, een zelftest toe te sturen. Dit is volgens de raad een 'gelijkwaardig alternatief naast een uitstrijkje door de huisarts. ,,Je kunt op hpv net zo goed testen met materiaal dat een vrouw zelf af neemt als met een uitstrijkje bij de huisarts'', aldus een woordvoerder van de Gezondheidsraad. Vrouwen negeren oproep Jaarlijks krijgen ongeveer achthon derd vrouwen in Nederland baar moederhalskanker, van wie er tweehonderd sterven. Deze krant onthulde eerder dat jaarlijks in Ne derland honderd vrouwen sterven, doordat zij de oproep voor het uit- strijkje negeren. De deelname aan het bevolkings onderzoek is laag en daalt: van 65 Je kunt op hpv net zo goed testen met materiaal dat een vrouw zelf afneemt procent in 2015 naar 56 procent af gelopen jaar. De raad verwacht dat het opstu ren van een zelftest de drempel om deel te nemen aan het bevolkings onderzoek 'aanzienlijk verlaagt'. Programmacoördinator van het be volkingsonderzoek Sandra van Dijk van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM): ,,We horen best vaak dat mensen zeggen: ik wil wel meedoen, maar het kwam er niet van. Dat is na tuurlijk zonde.'' Antwoordenveloppe Sinds 2017 krijgen alle vrouwen van 30, 35, 40, 50 en 60 jaar een uitnodi ging voor deelname aan het bevol kingsonderzoek. Sindsdien worden vrouwen in de uitnodiging gewe zen op de mogelijkheid om een zo genoemde zelfafnameset aan te vragen als ze een uitstrijkje door de huisarts vervelend vinden en daarom niet willen meedoen. Met die zelftest kunnen vrouwen thuis wat slijm afnemen uit hun vagina. Dit stuur je in een antwoordenve- loppe naar het laboratorium. Daar wordt het slijm getest op het hu maan papillomavirus (hpv). Dit virus kan naast baarmoeder halskanker ook genitale wratten, kanker aan de penis, anus, mond en keel veroorzaken. Omdat baarmoe derhalskanker zich heel langzaam ontwikkelt - dat duurt meestal mi nimaal vijftien jaar - is onderzoek om de vijf a tien jaar heel effectief. Staatssecretaris Blokhuis gaat het advies bestuderen en komt binnen drie maanden met een inhoude lijke reactie. P4 »P8 ijÏlr" !t'|( 'Stuur elke vrouw zelftest hpv' De Gezondheidsraad adviseert om alle vrouwen een zelftest te sturen voor het hpv-virus. Dit virus veroorzaakt baarmoeder halskanker. Daaraan sterven in Nederland jaarlijks tweehonderd vrouwen. Marcia Nieuwenhuis Den Haag -Gezondheidsraad dinsdag 19 oktober 2021 Bewolkt met lichte regen of motregen Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1