l Ben jij de grootste voetbalkenner van Nederland? TOTO 10 miljard euro cryptomunten per maand 17 Speel gratis mee op pzc.nl/score4 enkele tienden van procenten, niet met crypto's afgerekend, maar in harde euro's. Handel genoeg met de crypto's, maar betalingen ermee blijven uit. Cryptomunten worden ondanks de beloftes van de bedrijven erachter zelden ge bruikt als geld. Betaalgigant Visa heeft over de eerste helft van dit jaar wereldwijd voor 1 miljard dol lar betalingen gehad met Vi sa-kaarten waaraan cryptomunten zijn gekoppeld. ,,Dat is maar een fractie van alle betalingen, maar jaar op jaar wél vertienvoudigd'', zegt Jos van de Kerkhof, country manager van Visa Nederland. Af gelopen jaar verwerkte Visa voor 12,5 biljoen dollar (12 nullen) aan betalingen in oude valuta. Visa verwerkt de cryptobetalin- gen niet zelf. De Visa-betaalkaar ten die worden gebruikt, zijn uit gegeven door bedrijven die de conversie van crypto naar valuta aanbieden. Met die Visa-kaarten kun je dus met je crypto's bij de bakker een brood kopen; het be drijf achter de kaart zet de crypto's om in het geld dat de bakker koopt. 54 bedrijven bieden inmid dels een Visa-kaart waarmee je met bitcoins of andere crypto- munten kunt betalen. ,,Bitpanda bijvoorbeeld, een partij die ook in Nederland wel wordt gebruikt. Be- Het is heel complex als je als winkelier digitale valuta wilt accepteren taal je dan met cryptomunten of met echt geld? Dat is maar hoe je ernaar kijkt'', zegt hij. Er zijn ook enkele bedrijven waar met bit- coins betaald kan worden, maar veel stelt het niet voor. Tesla kon digde aan bitcoin als betaalmiddel te accepteren, maar voor het zover was, werd het plan ingetrokken. Van de Kerkhof: ,,De populaire cryptomunten zoals bitcoin en ethereum zijn eigenlijk investe ringvehikels, waarin je kunt inves teren, zoals in aandelen of in grondstoffen. Ermee betalen is een hoop gedoe. Het is heel complex als je als winkelier rechtstreeks di gitale valuta wilt accepteren.'' Beleggen en speculeren zorgt voor enorme koersschokken. Goed voor wisselkantoren als Bitvavo, maar beleggers kunnen ook kapitalen verliezen. De bitcoin jojode dit jaar van 25.000 euro naar 50.000 euro en weer terug naar 25.000 euro en weer omhoog naar 50.000. Als het écht geld was, dan zouden de prijsschommelingen het econo misch systeem laten kraken. Stabiel Banken en overheden kijken wel met veel interesse naar de crypto's en maken ze zelf ook. Deze zoge naamde stable coins - de stabiele munten - zijn crypto's die gekop peld zijn aan echt geld. Vooral de USDC, opgericht door commerci- ele banken, is populair. Eén USDC is gekoppeld aan één Amerikaanse dollar. Ook centrale banken expe rimenteren met stable coins die ge steund worden door regulier geld. Zij verkennen zo de techniek zon der de risico's van de koersschom melingen die crypto's kennen. Visa zelf accepteert voorlopig al leen de USDC als betaling tussen klanten. ,,Van die munt kunnen we de stabiliteit borgen. De omge ving van de stable coins wordt steeds groter. Wij willen meegaan met de innovaties die daar plaats vinden, dat mag je ook verwach ten van de wereldleider in beta lingsverkeer'', zegt Van de Kerk hof. ,,We willen zorgen dat we de brug zijn tussen de andere cryp to's en de bestaand valutawereld. Wij willen erbij zijn als er geld stromen zijn. Momenteel gaat het gigantisch hard met de ontwikke lingen rond crypto's. We verwach ten dat crypto's steeds belangrijker worden en dat meer partijen er iets mee gaan doen. Deze trend zet door. Crypto's zijn niet in één keer weer verdwenen.'' Powered by Voorspel wekelijks de uitslag van 4 Eredivisiewedstrijden en maak kans op de jackpot. PC DINSDAG 19 OKTOBER 2021 gaat door het dak Mark Nuvelstijn van Bitvavo, de grootste cryptohandel van Nederland. foto jean-pierre jans - Jos van de Kerkhof, Visa GP-SPEL giro vuelta sl SPEEL BEWUST <W Prijzenpot Maak iedere week kans op €5.000,-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17