O O O lil Rusland wil toch geen extra gas leveren om Europese landen tegemoet te komen c Nederlands grootste wisselaar verwerkt voor 16 Kort Rundvlees uit Nederland Albert Heijn wil zo'n 90 procent van het rundvleesassortiment gaan inkopen in Ne derland. Dat doet het bedrijf door afspraken te maken met Nederlandse zuivelboeren. De koeien van honderden boeren waarvan al melk afgenomen wordt, worden vanaf 2022 ook voor rundvlees gebruikt. Nu komt het rundvlees dat in de schappen ligt nog uit zo wel Nederland als uit andere Europese lan den en uit Zuid-Amerika. Bepaalde soorten luxe rundvlees blijft Albert Heijn in andere landen inkopen. Over de eventuele gevolgen van de keuze voor de prijzen in de winkel, doet het bedrijf geen uitspraken. Vermogenskloof groeit De financiële kloof tussen huurders en ko pers wordt steeds groter. Dat blijkt uit nieuwe cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag publiceert. Huishou dens met een eigen woning hadden in 2020 gemiddeld 36.300 euro aan vermogen. Huur ders moeten het doen met gemiddeld 2600 euro aan vermogen. De verschillen zijn al leen maar groter geworden sinds de krediet crisis. Op het dieptepunt hadden huishou dens met een eigen woning een vermogen van 11.100 euro. Huurders hadden 1900 euro vermogen, vooral spaargeld en aandelen. Huizenbezitters hebben daarnaast ook vaak ander onroerend goed en vermogen uit een onderneming. 'U heeft nog twee weken' Zo'n 55.000 bedrijven hebben nog steeds geen definitieve berekening aangevraagd voor de eerste periode loonsteun, die was bedoeld om hen de coronacrisis door te hel pen. Uitkeringsinstantie UWV waarschuwt dat ze nog maar twee weken hebben om dit te regelen. ,,Werkgevers moeten nu echt in actie komen, want wie geen aanvraag voor een definitieve berekening indient moet straks het hele voorschot terugbetalen", zegt UWV-bestuursvoorzitter Maarten Camps. Het gaat om de zogeheten Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW) voor de periode van maart tot en met mei vorig jaar. Heel Holland handelt in crypto's vooral het laatste jaar zijn er vele duizenden Nederlanders begonnen met investeren in cryptomunten. Echt geld is het nog lang niet, betalen met de computermunten is nog 'een hoop gedoe'. CTP Ontwikkelaar lo gistiek vastgoed krijgt adviesver hoging ING. Philips Unibail Rodamco Hoe hard het gaat in Nederland, blijkt mis schien het best uit het verhaal van Bitvavo, een beurs voor handel in cryptomunten. Financieel di recteur Mark Nuvelstijn (28) van dit Nederlandse crypto-wissel- kantoor noemt de groeicijfers uit de losse pols. Drie jaar geleden be gonnen met drie vrienden; nu werken er 70 mensen - 'vorige week nog 65' - in het statige pand aan de Herengracht in Amster dam, zijn er 1,3 miljoen klanten en wordt er maandelijks voor 10 mil jard euro verhandeld. Pardon? ,,Ja, 10 miljard euro per maand'', hij herhaalt het nog maar eens. De ge middelde particulier koopt en ver koopt voor enkele duizenden eu ro's per maand, maar bij zakelijke klanten - waaronder ook andere handelaren die gebruik maken van het platform - gaat het om vele miljoenen. Techniek ,,Vooral de afgelopen twaalf maanden ging de groei van het aantal klanten hard. We kregen er 600.000 klanten bij. Veel mannen tussen de 25 en 40 jaar met affini teit met de financiële wereld of techniek handelen in crypto's. Lage rente, hoge beurskoersen en veel vrije tijd door corona zorgden ervoor dat mensen zich gingen verdiepen in crypto's. De groei is er nog niet uit. Iedere maand krij gen we er zo'n 75.000 klanten er bij. Wekelijks nemen we nu nieuw personeel aan. We zijn in Europa nu nummer vier. De handelshui zen die groter zijn, zijn Ameri kaanse bedrijven die veel volume in de Verenigde Staten hebben. Als we naar de Europese handel kij ken, dan komen we in de buurt. Wij willen dé Europese partij wor den in lijn met Europese wet- en regelgeving. Een beursgang? Nu niet nodig voor onze groei. We schrijven zwarte cijfers en finan cieren onze eigen groei.'' Ik sluit niet uit dat je bij ons in de toekomst leningen kunt afsluiten Toezicht op cryptohandel Op grote beeldschermen in de kantoorruimtes is te zien hoeveel afgelopen 24 uur is verhandeld via Bitvavo, naar eigen zeggen veruit de grootste aanbieder in Neder land. De teller staat vandaag op 166 miljoen euro. Nuvelstijn veront schuldigt zich, de handel 'het digi tale goud' is wat slap vandaag. ,,Misschien zijn wij de bank van morgen. Ik sluit niet uit dat je bij ons in de toekomst leningen kunt afsluiten.'' Lagere kosten Cryptomunten zijn sinds de uit vinding als reactie op de krediet crisis ongemeen populair gewor den. Bij Bitvavo wordt gehandeld in 150 verschillende munten. Al leen de populairste krijgen er een notering. Wekelijks worden er gens in de wereld nieuwe crypto- munten gelanceerd, er zijn er nu zo'n 10.000 wereldwijd. Technisch lijken ze op elkaar, ze werken met blockchaintechnologie; transacties worden decentraal op de compu ters van de gebruikers bijgehou den. Ze hebben nog iets gemeen. De uitvinders of de bedrijven ach ter de digitale munten beloven een toekomst waar geld vrij tussen personen kan vloeien zonder tus senkomst van banken. Geld zou zo tegen veel lagere kosten overgemaakt kunnen wor den. Mensen in ontwikkelingslan den die door nu hun armoede to taal niet interessant zijn als klant voor een bank, zouden ook door crypto's toegang krijgen tot een financieel stelsel. Ideologie Tot zover de ideologie. Crypto munten hebben nóg een ding ge meen. Geen enkele crypto maakt die financiële democratie waar. Ook bij Bitvavo wordt de provisie, Eerder had de Russische president Vladimir Poetin nog gezegd dat zijn land klaarstond om meer gas te leveren, nu Europa meer gas no dig heeft dan het nu krijgt van het Russische staatsgasbedrijf Gaz prom. Poetin verzekerde dat Rus land bereid is tot alle gewenste le veranties. Dat blijkt inmiddels uiterst on zeker. Gazprom, de grootste leve rancier van aardgas aan Europa, zou uitgaande van de veilingresul taten komende maand niet meer gas willen sturen via belangrijke gasroutes die door Oekraïne lopen. Het zou alleen beperkte voorraden naar Polen willen sturen. Op de internationale gasmarkt werd deze stap maandag direct ge voeld. De prijzen van termijncon tracten voor Nederlands aardgas stegen halverwege de dag met 13 procent, nadat ze vorige week juist weer wat waren gedaald. Door het aantrekken van economieën na de coronacrisis en lage gasvoorraden zijn de energieprijzen in Europa de afgelopen tijd tot flinke hoogte gestegen. Verschillende bedrijven hebben hierdoor al hun productie moeten terugschroeven. De Ne derlandse overheid kondigde eind vorige week maatregelen aan om huishoudens te compenseren voor de dreigende hogere energiereke ning. Huishoudens kunnen reke nen op gemiddeld ruim 400 euro compensatie, aldus demissionair staatssecretaris Yesilgöz van Kli maat. De tegemoetkoming geldt voor één jaar en kost in totaal 3,2 miljard euro. Het is de bedoeling dat de compensatie op 1 januari 2022 ingaat. DINSDAG 19 OKTOBER 2021 PC SUPERMARKTKETEN ALBERT HEIJN KOPERS EN HUURDERS BEREKENING LOONSTEUN Aandeel profi teert van goede resultaten Ame rikaanse banken. Handel in crypto's Ton Voermans Bedrijf verlaagt winstverwach ting voor 2021. -1.1% Vastgoedbedrijf heeft last van stijgende rente. Amsterdam - Mark Nuvelstijn, Bitvavo De digitale munten zijn tot dusver vooral interessant voor beleggers. Volgens de Autoriteit Financiële Markten is de waarde van crypto's ge baseerd op speculatie en ontbreekt een onderliggende waarde, waardoor de koersen sterk schommelen. In de eer ste helft van het jaar kreeg AFM 165 klachten over cryp- towisselaars, vooral over on beantwoorde mails en tele foontjes. De Nederlandsche Bank houdt toezicht op be drijven die handelen in cryp to's of ze bewaren, maar al leen wat betreft witwassen en mogelijke terrorismefinan- ciering. Die bedrijven moeten verdachte transacties melden bij Financial Intelligence Unit Nederland. Ook Bitvavo, de grootste wisselaar in Neder land doet dat. MOSKOU Rusland lijkt niet van plan meer aardgas naar Europa te sturen. Dat valt op te maken uit veilin gen van gascontracten. - Economieredactie o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16