15 KOSOVO EN SERVIË ACCEPTEREN GEEN NATIONALE SYMBOLEN VAN DE ANDER OP KENTEKENPLAAT Kosovaren die naar Servië reizen en Serviërs die de andere kant op willen, hebben een probleem: de kentekenplaat met nationale symbolen van hun land wordt over de grens niet erkend. Servië en Kosovo ruziën al sinds 2008 over de status van de laatste. In dat jaar verklaarde de provincie, met hoofdstad Pristina, zich onafhankelijk, maar Belgrado ac cepteert die zelfstandigheid niet. Die onenigheid heeft ertoe geleid dat beide landen de kentekenplaat met nationale symobolen van de ander niet erkennen. Chauffeur Dragan Andjelkovic bukt bij de voorkant van zijn bus en begint de stickers van zijn Koso- vaarse kentekenplaat af te peuteren. „Vergeten eraf te halen'', mompelt hij. De plakkers bedekken de letters RKS (Republiek Kosovo) en het wa pen uit de Kosovaarse vlag. ,,Nee joh, laat zitten, je gaat zo weer de grens over en dan moeten ze er weer op'', zegt zijn collega van de bus ernaast. Net als Andjelkovic begint hij om 14.45 uur aan zijn rit naar de Servi sche hoofdstad Belgrado, maar dan in een bus met Servische kentekenpla ten. Ook daarop prijken twee stic kers: om de letters SRB en het wapen uit de vlag onzichtbaar te maken. Aan de grens moeten die er weer af. Het is nog even wennen op het busstation in het noordelijke, vooral door Serviërs bewoonde deel van de stad Mitrovica in Kosovo. Mensen la ten hannesen met stickers om natio nale symbolen op hun kentekenplaat te verbergen, dat lijkt nogal een lach wekkende maatregel. In werkelijkheid is het een bloed serieuze, door de EU bedachte oplos sing voor een conflict dat vorige maand ernstig dreigde te escaleren: Kosovo stuurde zwaarbewapende politie-eenheden naar de grens, Ser vië liet daar straaljagers overvliegen en boze bewoners blokkeerden twee weken lang de grens. Patstelling Het conflict zit muurvast: de meeste westerse landen, waaronder Neder land en de VS, erkennen Kosovo als land, maar Servië heeft bijvoorbeeld Rusland en China aan zijn zijde. De EU is verdeeld: 22 lidstaten erkennen Kosovo, 7 niet. Waar ze het wel over eens zijn, is dat zowel Servië als Kos ovo nooit kunnen toetreden tot de EU zolang ze het conflict niet hebben opgelost. Daarom overleggen ze al tien jaar, onder leiding van de EU - vooralsnog over praktische zaken. Het eerste ak koord ging tien jaar geleden over kentekenplaten. Kosovaren hadden de keus als ze de grens met Servië overgingen: ze moesten ter plekke hun kentekenplaat verwisselen voor een neutrale zonder symbolen, of een tijdelijk Servisch nummerbord aanschaffen. De regeling liep in september af, en de huidige Kosovaarse premier wilde hem niet verlengen. Als Kosovaren aan de grens met een schroeven draaier aan de slag moeten, dan vanaf nu ook Serviërs als ze naar ons toe komen, verordonneerde hij. Dat leidde tot woedende reacties in Belgrado, maar ook bij de 40.000 Ser viërs in het noorden van Kosovo, die veelal met Servische kentekenplaten rondrijden. Zij beschouwen Belgrado als hun hoofdstad en willen niets met de autoriteiten in Pristina te ma ken hebben, en ook niet met hun nummerborden. De vlam sloeg in de pan, tot de EU met het plan kwam om elkaars ken tekenplaten te bestickeren. De kemp- Ik krijg 70 euro boete in Kosovo als ik stickers niet heb, en in Servië als ik ze niet verwijder hanen gingen akkoord met deze tij delijke oplossing. Ook heeft de Navo de grensbewaking overgenomen van de Kosovaarse politie. Later deze maand overleggen ze in Brussel over een nieuwe permanente regeling, die er over een halfjaar moet zijn. „Belachelijk", zegt de 60-jarige Mi lan Antosijevic, terwijl hij gadeslaat hoe de twee buschauffeurs naar el- kaars kentekenplaten kijken en over stickers delibereren. ,,Dit is de 21ste eeuw. Mensen zouden zich vrij moe ten kunnen bewegen.'' Hij is bij zijn ouders in een dorp in de buurt van Mitrovica op bezoek geweest, en gaat zo met de ene bus naar zijn woon plaats Kraljevo in Servië. ,,Hoe gaat de EU ons zo ooit toelaten, als wij el- kaars nummerborden staan af te plakken? Niet natuurlijk." Dat is precies een van de bood schappen die de EU-regeringsleiders deze maand afgaven tijdens een 'uit breidingstop': de landen op de Wes telijke Balkan horen binnen de EU, maar nu nog niet. En zelfs niet in de nabije toekomst. Servië en Kosovo moeten eerst hun geschillen bijleg gen, en ook aan Montenegro, Noord- Twee vuren Aan de andere kant van de rivier Ibar in Zuid-Mitrovica, waar vrijwel uit sluitend Kosovaren (Albanezen) wo nen, vindt chauffeur van zakenmen sen Naim Hasani (46) dat de EU zich met de afwachtende houding in de voet schiet. ,,We hebben licht aan het eind van de tunnel nodig. We zitten hier op de Balkan tussen twee vuren: de EU enerzijds en Rusland en China anderzijds. Als we ons niet aan jullie vuurtje mogen warmen, dan gaan we op een gegeven moment de andere kant op kijken. En dat is ook niet in het belang van de EU, als die twee landen hier meer macht krijgen.'' Over het afplakken is hij kort: „Flauwekul. Wat is dat voor show? Iedereen weet wat er onder die stic kers zit. Laat ze met de echte proble men aan de gang gaan. Weet je wat iemand hier gemiddeld verdient? Nog geen 500 euro!'' Voor de 18-jarige Albana, student verpleegkunde, ziet een toekomst buiten de EU somber in. ,,Iedereen in de regio kan vrij Europa in reizen, wij hebben dure visa nodig. Dat is toch oneerlijk? Ik zit hier gevangen, maar wat heb ik misdaan? Wij hebben het recht op dezelfde kansen als ieder een.'' Mace donië, Bosnië en Albanië was het signaal: ga vooral door met hervormen, we gaan jullie daar financieel bij helpen, maar vergeet het lidmaatschap voorlopig. In Noord-Mitrovica heeft Milorad (45) er weinig vertrouwen in dat het ooit gaat gebeuren. ,,Ik vertrouw de politici niet meer. De Servische niet, die van Kosovo niet en die van de EU niet." Hij heeft gisteren de stickers bij het politiebureau gehaald voor op de Servische kentekenplaat waarmee hij hier rondrijdt. ,,Ik krijg 70 euro boete als ik dat niet doe, maar 4000 dinar in Servië als ik ze juist laat zit ten'', zegt hij, terwijl hij een spot tend gezicht trekt. GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Thijs Kettenis Mitrovica - Milorad, inwoner Mitrovica Het afplakken van nationale symbolen van Servië en Kos ovo lijkt lachwek kend, maar is in de twee Balkanlanden een bloedserieuze zaak. foto's ap De grens over? Sticker erop, of sticker eraf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15