Waterkanon verjaagt coronabetogers uit haven Triëst 13 Heeft het pandemietijdperk, dat we met al z'n ellende beetje bij beetje achter ons laten, ook voor iets positiefs gezorgd? In de serie De kleine coronarevolutie brengen we de komende tijd verhalen van mensen die hun leven ingrijpend op de schop namen. Vandaag: Rebecca Groenhuis (50) uit Utrecht die een drastische stap nam. Zij trok bij haar 81-jarige vader in het Brabantse dorpje Teteringen in. f ls de klok van twaalven na dert, roept mijn vader me uit het stu deerkamertje. Rebec, kom je eten? Dan schuiven we gezellig aan tafel aan. Boontjes uit de tuin, biefstukje, gebakken aardappels. Heerlijk om 's mid dags ontspannen met zijn tweeën een warme maaltijd te eten; veel beter dan een kwar tier in de rij voor een snelle hap in de bedrijfskantine van de Utrechtse bank waar ik werk. Mijn vader Paul geniet er ook enorm van om voor een ander te koken. Dat deed hij steeds minder, na het overlij den van mijn moeder Anya in 2013. Dat ik nu weer bij mijn vader woon, is verrassend, zeker, maar niet geheel onverwacht. Ik dacht in de 25 jaar dat ik in de stad Utrecht woonde en werkte namelijk vaak: ik ga vroeg met pensioen en dan verhuis ik terug naar Brabant. Want, ja: ik ben in mijn hart al tijd een Brabander gebleven. Ik hoor mensen de voordelen van zo'n grote stad als Utrecht wel opsommen - winkels, theater, kroegjes - maar persoonlijk geef ik daar niks om. Doe mij maar ruimte, bos, vogels. Je kan mij en mijn vader niet gelukki ger maken dan dat we, tijdens een van onze vele fietstochten door de Lage Vuchtpolder, een grutto spotten. Ik ging, toen ik in Utrecht woonde, ook nog vaak in het weekend naar Brabant, want daar had ik ook nog veel vrien den en clubjes zoals tennis. Ik was toevallig ook bij mijn va der toen de pandemie uitbrak en ik daar verplicht moest blij ven. Mijn werkgever wilde na melijk niet dat personeel uit Brabant, in die tijd dé brand haard, op en neer reisde. In die weken kwam het idee al bij me op: wat als ik hier permanent intrek? Ja, voor sommigen zou het een gruwel zijn: op volwassen leeftijd nog bij je ouders. Maar ik en mijn vader hebben het altijd goed met elkaar kunnen vinden. Al van jongs af aan, toen ik op hoog niveau basket balde en mijn vader me naar alle hoeken en gaten van Ne derland reed. Hij was vroeger gymleraar dus ook heel spor tief. Mijn plan werd steeds realis tischer, toen bleek dat mijn werkgever het thuiswerken ook na corona zou blijven aan moedigen en ik erachter kwam dat ik mijn werk als datascien- tist prima vanuit het studeer kamertje in Brabant kon doen. Omdat ik inmiddels besloten had mijn werkweek van vier naar drie dagen te verkorten, zag ik de toekomst ook wel voor me: vooral hier werken en dan één keer in de twee weken naar kantoor in Utrecht. Want, oké, dan sta ik af en toe in de A27-file maar in ieder geval niet elke dag. Het is heerlijk dat ik mijn va der gezelschap kan houden en hem met kleine dingen kan helpen, zoals een autorit. Hij mag door zijn slechte ogen niet meer achter het stuur. Ik ge niet er zelf enorm van om op een werkdag even in de tuin te pauzeren. Die is zo groot, zo rustig, zo mooi. Mijn vader en ik hebben er sinds corona zelfs een speeltuin met laddertjes en trapjes voor de eekhoorns die komen spelen. Het ultieme geluk: onze twee jonge huisdieren. Ik wilde in mijn Utrechtse appar tement van vierhoog nooit aan de huisdieren, veel te krap, en mijn vader wilde het niet van wege zijn leeftijd, maar na mijn verhuizing kon het tóch. Er lopen hier nu twee poesjes rond, Elsje en Miepje.'' Ook Alana Balk (Amsterdam) zag een voordeel: 'Ik heb mijn studie pijlsnel afgerond' Net buiten de haven van Triëst voerde de politie charges uit en zette ze waterkanonnen in om de toegang tot de haven weer vrij te maken. Zo'n driehonderd demon stranten en havenarbeiders bezet ten sinds vrijdagochtend ingang vier van de haven van de stad. Ze protesteren tegen de invoering van de verplichte Green Pass (Corona pas) op de werkvloer. Sinds afgelopen vrijdag moet elke Italiaan een geldige QR-code laten zien. Daarmee tonen ze aan gevac cineerd te zijn tegen corona, of een negatieve test te hebben afgelegd in de 48 uur ervoor. Voor het weekend waren in heel Italië acties aangekondigd tegen de verplichte pas. Zaterdag was er een grote demonstratie in Milaan, maar blokkade-acties bleven beperkt tot de havens van Genua en Triëst. In Genua blokkeerden vrijdag zo'n tweehonderd demonstranten korte tijd de ingang van de haven, maar al snel werd de ingang weer vrijge maakt. Ontruiming In Triëst was de actie groter. Vrijdag legden een paar honderd havenar beiders de haven plat, zo'n negen duizend mensen hielden een steundemonstratie. De blokkade actie duurde het hele weekend en legde het verkeer van en naar de ha ven grotendeels stil. Ondanks de toezegging van gratis coronatests voor iedereen, ging de actie door. Een onhoudbare situatie, zo oor deelde de president van de regio Friuli, en zo begon gisterochtend de ontruiming van de voor Italië be langrijke haven. Bij de ontruiming vormden de havenarbeiders een cordon tussen de politie en de 'No Green Pass'-de- monstranten die op de blokkade waren afgekomen. Een poging van de politie de havenarbeiders weg te voeren mislukte, waarop het water kanon werd ingezet. Het aantal de monstranten groeide in de loop van de ochtend van zo'n driehonderd naar ruim tweeduizend. De protes ten verplaatsten zich gedeeltelijk naar de binnenstad van Triëst, waar de politie traangas inzette om de demonstranten uit elkaar te drij ven. GO DINSDAG 19 OKTOBER 2021 'Ik kan mijn werk net zo goed op een studeerkamer bij mijn vader doen' rofio Hnmon umpkond nnrRnKint unnt Eefje Oomen Teteringen Rebecca Groenhuis en haar vader samen met de jonge poesjes bij de 'speeltuin' die ze voor de eekhoorns hebben gemaakt. foto pim ras Heeft de pandemie met al zijn zorgen en leed volgens u toch ook tot iets goeds geleid? In de maatschappij of in uw eigen leven? Mail uw telefoonnummer met een korte toelichting naar: oproep@ dpgmedia.nl „Geen sport, geen borrels, niet op vakan tie, niet shop pen: corona was natuurlijk verschrikkelijk ongezellig en eenzaam, maar ik heb er toch iets goeds uit kun nen halen. Ik heb me be- Alana Balk. PRIVÉFOTO wust, naast mijn fulltime baan, volledig op mijn make laarsopleiding gestort, heb in snel tempo alle examens gedaan, en ben sinds mei gestart met mijn nieuwe baan als ma kelaar.'' TRIËST De politie in de Noord-Italiaanse stad Triëst heeft gisterochtend de gedeeltelijk bezette haven ontruimd. Zo'n driehonderd de monstranten verzetten zich tegen de verplichte 'groene pas'. G Haven arbeiders in Triëst scan deren 'vrij heid' als de politie hen met een waterkanon probeert weg te krijgen. FOTO EPA - Angelo Van Schaik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13