a c Briljante opperbevelhebber en politicus Colin Powell overleden aan corona 11 Dagtocht Kerst met André Rieu Kerst met André Rieu - 2 dagen Necrologie De voormalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Colin Powell, is overleden aan corona. De 84-jarige ex-generaal was volledig gevaccineerd. Powell bezweek aan de complicaties van een be smetting met Covid-19, zo liet zijn familie giste ren op Facebook weten. Volgens de verklaring stierf hij gis terochtend in het Walter Reed Mili tary Hospital, vlakbij de hoofdstad Washington. 'We danken de medi sche staf voor hun zorgzame behan deling. We verliezen een uitsteken de, liefhebbende echtgenoot, vader, grootvader en een geweldige Ame rikaan', zo schreef zijn familie. Colin Powell werd gisteren gepre- zen door kopstukken van zowel de Republikeinen als de Democraten. Volgens oud-president George W. Bush hadden 'veel presidenten ver trouwd op generaal Powells advie zen en ervaring'. De Amerikaanse minister van Defensie, Lloyd Austin (de eerste Afro-Amerikaan in die functie) noemde Powell 'een van de grootste leiders die we ooit hebben gehad'. President Colin Powell was een iconisch en charismatisch personage dat even voorbestemd leek de eerste zwarte president van de Verenigde Staten te worden. In 1996 zou hij nadruk kelijk door de Republikeinen zijn gevraagd zich kandidaat te stellen, maar zijn vrouw Alma zag het niet zitten. De viersterrengeneraal was eind jaren 80 nationaal veiligheids adviseur van de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan geworden en opperbevelhebber van de strijd krachten onder de presidenten George H.W. Bush en Bill Clinton. Hij was ook legerleider tijdens de Golfoorlog van 1991. Onder presi dent George W. Bush was hij van 2001 tot 2005 minister van Buiten landse Zaken. Niet alleen was Po- well de jongste in dat ambt, maar ook de eerste Afro-Amerikaan. De man die werd geboren uit Ja- maicaanse ouders tekende op zijn 21ste (in 1958) als soldaat in het Amerikaanse leger. Hij diende in Duitsland, vocht twee keer in Viet nam en in Korea. Als brigadecom mandant van de 101st Airborne Di vision was Powell nauw betrokken bij de Amerikaanse invasie op het eiland Grenada. Daarna trad hij re gelmatig op de voorgrond als geres pecteerd politicus en bewindsman. Binnen zijn eigen Republikeinse Partij leek de gepensioneerde gene raal echter steeds minder op zijn plek. Dat de partij steeds verder naar rechts opschoof en ook racistische geluiden niet schuwde, leidde ertoe dat Powell bij de presidentsverkie zingen van 2008 zijn steun uitsprak voor Barack Obama, de kandidaat van de Democraten. Nadat een me nigte gewelddadige Trump-aan- hangers dit jaar het Amerikaanse Capitool bestormde, zegde Powell tenslotte zijn lidmaatschap van de Republikeinse Partij op. Op televi siezender CNN noemde Powell Trump eens 'een gevaar voor onze democratie'. Gefabriceerde bewijzen Maar de wereld - en dat werd giste ren soms wel eens met de mantel der liefde bedekt in Amerikaanse commentaren - zal zich Colin Po well toch vooral blijven herinneren vanwege een zeer omstreden optre den voor de VN-Veiligheidsraad in 2003. Powell loog toen met (zo bleek achteraf) gefabriceerde 'bewijzen' over zogenaamde massavernieti gingswapens van Irak. Het was het doorslaggevende argument voor een Amerikaanse aanval op dat land en de toenmalige dictator Saddam Hoessein. Powell leende zich voor een sinister spel waarbij Republi keinse regeringshaviken strategisch wraak (en olie) zochten vanwege de terreuraanvallen van 11 september. Saddam Hoessein was een ideale vijand, al had hij daarmee niets te maken. Later sprak Powell van een 'smet' op zijn carrière en gaf hij ook toe ,,nog nooit een bewijs te hebben gezien van banden tussen Saddam Hoessein en al-Qaeda.'' Colin Luther Powell 1937-2021 Mecc Maastricht 18 of 19 december maaskant 0412 482 828 Boek op pzc.nl/mr2101 Verblijf in ****hotel met onbijt maaskant 0412 482 828 Boek op pzc.nl/mr2102 PC DINSDAG 19 OKTOBER 2021 Bob van Huët Rotterdam/Washington Colin Powell begon in 1958 als soldaat en klom op tot opperbevel hebber van het Amerikaanse leger. foto sygma/getty images Colin Powell. FOTO GETTY IMAGES Reis per luxe tourist-class touringcar Instappen en genieten Entree kerstconcert André Rieu 4e rang André Rieu en zijn Johann Strauss Orkest geven een ma gisch kerstconcert in zijn eigen thuisstad! reizen Reis per luxe tourist-class touringcar Kerstkoffietafel Entree kerstconcert André Rieu 4e rang 18 december André Rieu en zijn Johann Strauss Orkest geven een magisch kerstconcert in zijn eigen thuisstad! Dag 2 bezoek Maastricht. reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11