a Hoek wil snel van het gas af, maar moet geduld hebben c Sylver en Steffi bouwen in laatste nieuwbouwwijk Saint-Joseph 7 l 1 Sylver en Steffi Bultynck en hun zoontje Liam verhuizen uit Aardenburg naar Sluis. Naar voorlopig de laatste wijk die in West-Zeeuws-Vlaanderen gebouwd mag worden. oals Sylver (28) en Steffi (26) zijn er zove- len die in Sluis willen wonen. Maar ja, vind in het stadje maar eens een geschikt huis dat enigszins be taalbaar en geen opknapper is. ,,Meer dan een halfjaar hebben we actief gezocht", vertelt Sylver. ,,Als er iets interessants vrij kwam, was het direct verkocht. En de prijs was voor ons vaak te hoog. Vijf ton voor een opknapper..." Nu is het alsnog raak voor het jonge gezin. In het eerste kwartaal van 2023 trekken ze in hun woning in de nieuwbouwwijk Saint-Joseph aan de Burgemeester Aernoudtsweg, aan de rand van Sluis. Interesse overweldigend De wijk, vernoemd naar het Pensi onnat Saint-Joseph uit 1907, zal uit 36 huizen bestaan. De interesse was vanaf het begin overweldi gend, zegt Collin Gyselinck van ZwinRegio Vastgoedmakelaars. De provincie ziet West-Zeeuws- Vlaanderen nog steeds als krimpgebied ,,Er zijn 250 tot driehonderd reac ties binnengekomen." Er staan nog negen huizen te koop, de rest is vergeven, vooral aan jonge ge zinnen of ouderen die kleiner wil- Oplevering Q1 23 I len wonen. ,,De kopers komen uit Sluis of de rest van West-Zeeuws- Vlaanderen. Sommigen komen uit België en hebben vroeger in de streek gewoond. Een klein ge deelte wordt tweede verblijf, maar wel van kopers die op den duur hun huidige huis willen inruilen en permanent in Sluis komen wo nen." Zijn collega Sven Langenberg heeft een logische verklaring voor de populariteit. ,,Saint-Joseph is voorlopig de laatste wijk die in de gemeente Sluis gebouwd mag worden. Dat komt door regels van de provincie, die West-Zeeuws- Vlaanderen nog steeds als krimp- gebied ziet. Terwijl er zo veel vraag naar nieuwe huizen is." Ook Steffi en Sylver wilden al ja ren dolgraag wonen in Sluis, waar Steffi is opgegroeid. Omdat ze niets konden vinden, trokken ze vierenhalf jaar geleden naar Aar denburg. ,,Daar wonen we met veel plezier in een twee-onder een-kap, maar Aardenburg is voor mij te rustig", vertelt Steffi. ,,We hadden net een nieuwe keuken geplaatst", vervolgt Sylver. ,,Ik dacht al: 'zodra die keuken er staat, vinden we een huis in Sluis'. En inderdaad, na drie weken kwam Saint-Joseph op ons pad. We wa ren er snel uit dat we hier iets wil den kopen. Deze woningen zijn compleet afgewerkt. We hoeven er niets meer aan te doen." De bouw van de voorlopig laat ste nieuwbouwwijk in West- Zeeuws-Vlaanderen start begin 2022 en zal ongeveer een jaar du ren. Kees Biesheuvel, innovatiemede werker bij chemiebedrijf Dow Ter- neuzen, presenteerde zijn dorpsge noten in de protestantse kerk in Hoek dinsdagavond de resultaten van een onderzoek naar de moge lijkheden en onmogelijkheden om alle gebouwen in de gemeente Ter- neuzen te verwarmen met rest warmte van bedrijven als Dow en Yara. Hoek zou daarbij als een pilot- project kunnen dienen. ,,Dat zou ideaal en logisch zijn, omdat de lei ding van een nieuw warmtenet vanaf Dow als eerste Hoek zal pas seren'', zei Biesheuvel. Veel belangstelling Die opmerking was ook al in eer dere vergaderingen niet aan doven- mansoren besteed. Dinsdagavond werd niet voor niets uitgeweken naar de kerk, omdat er veel belang stelling werd verwacht. En die was er. Niet in de laatste plaats vanwege alle berichten over de steeds maar oplopende gasprijzen. Vragen als 'wat gaat het mij per maand schelen' en 'wanneer kan de cv-ketel de deur uit' konden nog niet worden beantwoord. Maar dat alle huizen en andere gebouwen in de gemeente Terneuzen met indus- triewarmte kunnen worden ver warmd, dat werd wel duidelijk. Het goedkoopste is een variant waarbij industriewater op zeventig graden door nog aan te leggen leidingen naar woningen wordt gepompt. Heel grote investeringen in de wo ningen zijn daarbij niet nodig. ,,Je kunt het zo zien dat de bebouwde kom straks de koeltoren van de in dustrie wordt'', legde Biesheuvel uit. Aanleg en gebruik van dit warmtenet kost over een periode van dertig jaar zo'n 311 miljoen euro. Als het aan Biesheuvel ligt, komt De bebouwde kom wordt de koeltoren van de industrie het plan in een stroomversnelling. De belangen van de industrie zijn groot; door industriewater aan huishoudens te leveren is daar geen gas nodig. Dat zorgt voor een flinke reductie van CO2. Veel aanwezigen hoopten op snelheid. ,,Wanneer gaan we beginnen? Als ik met pen- sioen ben zeker'', zei iemand met een zorgelijke ondertoon. Het is nu aan de politiek Dat antwoord is nu in handen van de politiek. Wethouder Ben van As- sche waagde zich nog niet aan een heel concrete voorspelling. ,,We moeten in Nederland in 2050 van het aardgas af zijn, dat is het stre ven. Als gemeente stellen wij nu een warmtevisie op, die in decem ber aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Daarna kijken we ver der. Maar ik merk in elk geval dat er veel enthousiasme is voor een pilot in Hoek'', zei Van Assche. VL DONDERDAG 14 OKTOBER 2021 Op 't nippertje toch naar Sluis Bob Maes Sluis - Sven Langenberg, ZwinRegio Vastgoedmakelaars -4,. Sven Langenberg (links) Sylver, Steffi en zoon Liam Bultnynck en makelaar Collin Gyselinck (rechts) bij de plek waar straks 28 huizen in de nieuwe wijk Saint Joseph in Sluis moeten verrijzen. foto anne hana Veel inwoners van Hoek willen liever nog vandaag dan morgen hun huizen verwarmen met rest warmte van de nabijgelegen in dustrie. Maar zo'n vaart zal het met de aanleg van een warmte- net niet lopen. De voortekenen zijn gunstig, dat wel. - Kees Biesheuvel, Dow Terneuzen - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54