3 dagen Gent Schakers krijgen ongelijk en moeten coronatoegangsbewijs tonen op NK Tweede Kamer steggelt over criteria voor evacuatie van Afghanen 4 109.- 79.- Het kabinet evacueert mogelijk ook Afghanen die niet vallen onder de criteria die deze week zijn opgesteld voor evacués. Er blijft ruimte voor 'schrijnende gevallen'. Dat zei demissionair minister Ben Knapen van Buitenlandse Zaken in een Kamerdebat over Afghanistan. De Kamer had daarin veel vragen over voorwaarden waaraan Afgha- nen moeten voldoen om te kunnen rekenen op Nederlandse hulp. In augustus dwong de Tweede Kamer, onder leiding van D66-Ka- merlid Salima Belhaj, af dat alle Af ghanen die door hun connectie met Nederland gevaar liepen, recht had den op evacuatie en asiel. Het kabi net bakende die groep maandag af. Zo moeten Afghanen minimaal één jaar voor Nederland of een Neder lands hulpproject hebben gewerkt en moet hun positie een 'zichtbare' zijn geweest. Een deel van de Kamer wilde we ten waarop die criteria zijn geba seerd. ,,Wat gebeurt er met iemand die elf maanden in dienst was?" vroeg SP-Kamerlid Jasper van Dijk. ,,Als je al een criterium stelt, moet dat dan niet levensgevaar zijn?'' wilde PvdA'er Kati Piri weten. Onuitvoerbaar Volgens Knapen moest er wel naar 'afbakening' van de motie-Belhaj worden gezocht. ,,Als we geen cri teria hanteren en uitgaan van ieder een die zich heeft gemeld met de mededeling 'ik voel me niet veilig', dan eindigen we in een situatie die juridisch onuitvoerbaar, bestuurs rechtelijk onverantwoordelijk en praktisch onuitvoerbaar is." Knapen stelde te kijken naar 'wat realistisch is, wat binnen het moge lijke en haalbare kan worden ge daan'. ,,Daar gaan we onze stin- kende best voor doen. We zijn am bitieus om dit voor elkaar te krij gen. Voor sommigen in uw Kamer is dat niet genoeg, anderen vinden dat het veel minder had moeten zijn." Het aantal van ongeveer 2100 Ne derlanders en Afghanen die het ka binet volgens een 'inschatting' nog wil terughalen uit Afghanistan is geen maximum, benadrukte Kna pen. ,,Je kunt geen maximum stel len als je objectiveerbare criteria hanteert." Wel wil het kabinet zich 'naar vermogen' gaan houden aan de criteria. Maar Knapen sloot niet uit dat er voor schrijnende gevallen een uit zondering wordt gemaakt. Dat ge- beurde al eerder, toen een 'Afghaan met een Nederlands paspoort' kwam te overlijden. ,,Zijn echtge note was Afghaanse, maar met het overlijden van haar man verviel for meel het recht op hulp. Dacht u nu werkelijk dat wij zo'n vrouw in de steek laten? Natuurlijk niet." Papieren Voor Afghanen die nu het land uit proberen te komen, is het grootste struikelblok dat zij geen geldige identiteitspapieren hebben. Daar over is Nederland in gesprek met bondgenoten én de taliban. Tot er een oplossing is gevonden stuurt Buitenlandse Zaken Afghanen van de evacuatielij st een brief waarin staat dat diegene naar Nederland kan komen, in de hoop dat de tali ban en de Pakistaanse autoriteiten dat bij de grens accepteren. Maar, zei Knapen, 'niet iedereen wil die briefdelen met de taliban' uit angst voor represailles. De boosheid van de Kamerleden van linkse partijen richtte zich tij dens het debat, dat vandaag nog wordt voortgezet, vooral op D66'er Belhaj en CDA-Kamerlid Derk Boswijk. Zij stelden zich volgens Van Dijk eerder op als 'groot voorvechter' van het redden van mensen. Hij wilde dat Belhaj zou 'erkennen' dat haar motie was ingeperkt. Zij noemde dat 'totale onzin'. ,,De mensen die nu niet geëvacueerd worden, blijven recht houden op asiel." Denk-Kamerlid Tunahan Kuzu nam het Boswijk kwalijk dat hij nu een ander standpunt innam. ,,Het is nogal een verschil ofje iedereen die voor Nederland heeft gewerkt gaat redden of 2100 mensen." Volgens Boswijk vallen er 'altijd mensen buiten de boot', ook als de 'criteria verder worden opgerekt'. ,,Dat is verschrikkelijk, maar je moet ergens een grens trekken. Een loodgieter die een keer op de am bassade heeft gewerkt, zal minder gevaar lopen dan een vrouwelijke medewerker die zich inzette voor mensenrechten." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg Ze moeten daarom een coronatoe gangsbewijs kunnen laten zien tij dens het NK schaken, dat morgen begint in het gemeentehuis van Hoogeveen. Regerend kampioen Lucas van Foreest behoorde tot de eisers. Hij heeft net als drie andere eisers nu besloten niet mee te doen aan het toernooi, liet de schaak- bond gisteren weten. De gemeente Hoogeveen heeft het NK als 'eve nement' aangemerkt. Daardoor hebben deelnemers een geldige QR-code nodig en kan de ver plichting ontstaan zich dagelijks te laten testen op corona. Volgens het zestal is dat niet nodig en gaat die verplichting bovendien ten koste van hun prestaties. 'De voorzieningenrechter oor deelt dat het schaaktoernooi van dusdanig hoog niveau is dat het hier niet om een amateursport toernooi gaat. De huidige regelge ving laat niet toe dat wedstrijden als deze worden georganiseerd zonder dat de deelnemers beschik ken over een coronatoegangsbe wijs. Een gemeente is bij uitstek gehouden deze regelgeving na te leven. Zij is immers het bevoegd gezag dat moet toezien op nale ving van deze regelgeving', staat in een schriftelijke verklaring. De bond hoeft het toernooi ook niet te verplaatsen. Een andere speellocatie werd geopperd als een mogelijkheid om de coronapas te laten vervallen, maar de schaak bond zag dat niet meer gebeuren. Het is een NK, daar komt organi satorisch veel bij kijken'', zei advo caat Lex de Jager 3 dgn Zeisterbos HP 3 dgn Zutphen diner DONDERDAG 14 OKTOBER 2021 GO Minister Knapen: wel ruimte voor schrijnende gevallen G Demissio nair staatsse cretaris Ankie Broekers-Knol tijdens het de bat. Zij bracht zichzelf eerder in problemen door omstre den uitspraken over Afghaanse vluchtelingen. Hanneke Keultjes Den Haag Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting HAARLEM De zes Nederlandse topscha- kers die een kort geding had den aangespannen tegen de Nederlandse schaakbond en de gemeente Hoogeveen zijn door de voorzieningenrechter in Haarlem in het ongelijk gesteld. Stijlvol 4* hotel bij de bossen van Nazareth, 15 min. rijden van het centrum. 2 nachten in 4* Van der Valk Gent - Nazareth (7,9) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet, gratis wifi parkeren Tip! Kerstmarkt Gent 9 t/m 31 december Aankomsten t/m feb. 2022. Betaal pas bij aankomst! 3* Postillion Utrecht Bunnik (8,1) 4* Fletcher Resort-Hotel Zutphen [7,6) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijt en zwembad 2x een 3-gangen diner Gratis parkeren en wifi lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4