ZEELAND 11 OPINIE GERALDA LUBBES Een lekker visje op je bord 's avonds zit er niet meer in, betoogt blogger Geralda Lubbes uit Waarde. Want de Westerschelde zit vol PFAS. fgelopen zondag liep ik er weer. Of het mijn favoriete plekje is, weet ik niet. Maar ik ^^^^^^doe het wel graag. De mensen die mij beter kennen, we ten vast dat ik de auto zoveel mo gelijk mijd. Dat zijn voor mij vele fietstochtjes naar Kruiningen, Krabbendijke of verder. Ga ik rich ting Kruiningen, dan kies ik voor de buitendijkse route. Behalve als het waait. Of te hard waait. Want waaien doet het hier altijd. Gemengde gevoelens De industrie van Antwerpen ligt aan de skyline. Met als eyecatcher de twee torens van Doel. 's Avonds mooi verlicht als lampje in de 24- uurs economie. Als finish voor schepen in de nacht. Als sfeerver lichting of lichtvervuiling voor ons als buren. Het geeft me ge mengde gevoelens. Welvaart. Be drijvigheid. Milieuvervuiling in de lucht. Bodem. En het water. En sinds kort heeft het een naam. PFAS. Of PFOS. Natuurlijk wist je het wel dat het niet helemaal zuivere koffie is wat daar op het industriegebied brandt. Ondanks de artikelen die ons hoop geven. Over strenge Bel gische en Nederlandse wetgeving. De komst van zeehonden op de zandplaten. De verkoop van zee kraal uit de Westerschelde. Dat moet in Nederland voldoen aan strenge voedingseisen. Dat kan dus alleen maar in schoon water zijn. Verboden toegang Ik zie een wulp wormpjes zoeken op het slik. Zoals we de Wester- schelde bodem hier noemen. Het schorrengebied met z'n neerbui gende rietgrassen door de wind. En dan weer trots terugverend. Tot de volgende windvlaag. Een schuilplaats voor watervogels. Een paar stappen in het vogelbroedge bied wordt ontmoedigd door het bordje 'Verboden toegang. Be schermd natuurgebied'. Iets uit de wind in een bocht van de zeedijk ga ik zitten. Ik moet denken aan ons corona uitje. Nu een jaar of iets langer ge leden. Een fietstochtje van zo'n 20 minuten naar de zeehondenuit- kijk. Zoals de kinderen het noe men. Op de dijk richting Rilland staat een verrekijker. Inclusief een mooi infobord voor wie zich wil verdiepen in de zeehonden en ve getatie in de Westerschelde. In de zee zwemmen De voor kinderen veel te hoge ver rekijker gaf ons een inkijkje in het zeehondenleven op de zandplaat. Zolang mijn armen ze konden til len. Want mama fungeerde als op stapje. Een glimlach komt op mijn ge zicht. Het was hoogzomer nu bijna twee jaar geleden. Ons wa terratje van toen bijna drie wilde zo graag in de zee zwemmen. De spetters voel ik nog op mijn ge zicht. Ik tot mijn knieën erin en zij al springend en plonzend om me heen. Het was opgaand water. Het kiezelstrandje was nog net zicht baar. 'We blijven zwemmen tot de steentjes helemaal onder zijn, mama'. Je begrijpt wel dat ik het graag doe. Het buitendijkse fiets- of wandelpad geeft de sfeer van rust. Van ontspannen. Een stukje va kantiegevoel dat ik veel te weinig heb. Laatst las ik dat bossen goed voor je zijn. Omdat een mens in groen rust ervaart. Ik denk dat dat voor dit blauwgrijs ook geldt. Het maakt me boos Even je gedachten ordenen. Ruimte geven in je hoofd. Maar sinds kort voelt het toch anders. De rust buigt zich soms enigszins om naar onrust. De scholekster met zijn oranje poot jes. Groepjes steltlopers zoekend naar kreeftjes, krabben en worm pjes. Een plaatje om van te genie ten. Maar nu maakt het me boos. Nee, eerder verdrietig. Tientallen jaren lang PFAS en ander afval ge loosd in hun omgeving. Tast het ook hun immuunsys- teem aan, zoals bij ons? Veroor zaakt het bij vogels ook kanker, zo als bij ons? Hoe ver is de mens heen dat welvaart, winst en economisch be lang boven gezondheid worden gesteld? Hoe ver is de mens heen dat welvaart, winst en economisch belang boven gezondheid worden gesteld? Onrust niet weg Helaas kunnen de krantenartike len deze onrust ook niet wegne men. De betrokken Vlaamse mi nister die de zorgen van Zeeland deelt ten spijt. Met nieuwe wetgeving en strenge woorden. Daar heb je de komende jaren nog niets aan. Als het ooit tot een oplossing komt. Want PFAS terug de fabriek in pompen. Dat gaat helaas niet meer. De verhalen van mijn vader her inner ik me nog. Van de zwempar tijen in de Westerschelde met zj vader. In de ondiepe geulen bij Bath waar de stroming niet te sterk was. Het vissen toen hij een jaar of tien was en het opeten van de vangst. En zolang geleden is dat nog niet. Want zo oud is hij nog niet. De vissers zitten er nog. Welis waar met een emmer voor de vangst. Maar een lekker visje op je bord 's avonds. Dat zit er niet meer in. We weten het wel. De inwoners rond de Wester- schelde. Voor zwemmen, vissen en je ei gen veiligheid rijd je toch dat stukje omhoog naar de Ooster- schelde. donderdag 14 oktober 2021 GO De op deze pagina geplaatste opinie stukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie 'PFAS terug de fabriek in pompen, dat gaat helaas niet' HL m±~ Geralda Lubbes aan de zeedijk van de Westerschelde bij Waarde. foto johan van der heijden -Geralda Lubbes Geralda Lubbes uit Waarde houdt het blog www.floz.nl bij, over de sign en Zeeuwse zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39