22 IREPORTAGE voor ireen WÜST is olympische voorbereiding gesneden koek, maar Tsjakadoea naar Grand Slam Parijs Van den Assem stopt bij Oranje Cain komt met claim 20 miljoen van haar beste seizoensstarts ooit, met veelbelovende tijden op de 1000 en 1500 meter. Wüst kan vaak iets extra's op de allerbelang rijkste momenten. Niet voor niets won ze vijf keer olympisch goud, bij vier verschillende Spelen. Ze vervolgt: ,,Het feit dat wij dit seizoen meer pers dan ooit zien, zowel in de zomer als het begin van de winter, iedereen die iets van je wil... Om je heen wordt het al heel erg opgeblazen en span nend gemaakt. De kunst is: doe maar zoals je altijd doet. Je moet er gewoon lekker van genieten. Uit eindelijk blijft het schaatsen." Soms geeft Wüst advies. Ze is bij Reggeborgh ploeggenote van de andere jonge schaatsbelofte die, naast Leerdam, de afgelopen jaren naam maakte en internationaal succes haalde: Femke Kok. Wüst: ,,Het is toch zonde als ik niks met mijn ervaring doe? En het is leuk om je ervaring te delen en een nieuwe generatie te helpen. Niet dat ik elke dag lessen geef, maar soms deel je wat." Kok (21), vorig seizoen goed voor WK-zilver op de 500 meter, is nooit iemand van de grootspraak geweest. Zij spreekt over 'het niet te groot maken voor jezelf. ,,Want dan staar je je daar misschien wel blind op, terwijl je de dingen er omheen vergeet. Hoe je je moet plaatsen bijvoorbeeld, want dat is zó moeilijk in Nederland." Plaatsing voor de Winterspelen gaat via het OKT, eind december. Het maximum aantal startbewij zen per land is minder dan de vo rige editie: negen tegenover tien. Wüst, met een blik die licht afgrij zen toont: ,,Het OKT is ehhet minst leuk." Kok: ,,Dus dan denk ik ook: ja, ik kan me wel helemaal gaan focussen op de Spelen, maar ik moet me eerst nog maar eens zien te plaatsen." Verderop in het dorp, in een door hout omgeven etablissement, zitten Leerdam, Verweij en Tijssen aan een kop koffie. Op een be paalde manier zijn Verweij en Leerdam uitersten. Waar Leerdam zegt dit jaar niet anders te zien, heeft Verweij in middels een andere mindset. Leer dam: ,,En dat zie ik ook wel bij hem, hoor." Verweij: ,,Ik heb tegen mezelf gezegd: op dat moment moet ik er staan, dan wil ik hard rijden. Het zal niet elke wedstrijd zijn, maar de momenten dat ik het wil wel. Daar leef ik naartoe, heb ik mijn zinnen op gezet." Sabbatical Verweij, goed voor twee olympi sche deelnames, kwam in zijn veel bewogen carrière - waarin hij meermaals zonder ploeg kwam te zitten - twee keer terug na een sab batical. Leerdam: „Natuurlijk vind ik de Spelen onwijs belangrijk, het staat het hoogst op mijn lijstje. Maar elk jaar vind ik belangrijk. Dus dit jaar voelt niet anders, omdat ik mezelf altijd al veel druk op leg. Ik wil alles meepakken wat ik kan.'' Dit is een ander schaatsseizoen dan andere, dat weet iedereen. Voor routiniers als Ireen Wüst, die zich voorbereidt op haar vijfde Spelen, én voor relatieve nieuwkomers als Jutta Leerdam en Femke Kok, die opgaan voor hun eerste olympische seizoen. 'Peking' werpt de schaduw nu al vooruit, tot in Inzell. Koen Verweij weet hoe het ooit was: schaat sen in de schaduw van de Falkenstein, rijden met de Zuid-Duitse buitenlucht langs zijn blonde ha ren. Zijn vriendin Jutta Leerdam kent de ijsbaan van Inzell slechts met houten overkapping en ziet de voor schaatsers iconische berg alleen voordat ze binnenstapt. Het is tekenend voor het huidige schaatsseizoen. Er zijn échte routi niers, met de ervaring van vier Winterspelen op zak. En er zijn nieuwelingen: zij die pas sinds een paar jaar de spotlights op zich heb ben en nu hun eerste olympische seizoen meemaken. Bijna de gehele Nederlandse schaatstop rijdt deze dagen in Inzell in de rondte. Worldstream, de ploeg van Leerdam (22) en Ver weij (31), Reggeborgh, Jum- bo-Visma en Iko. Alleen Jillert Anema laat het kuuroord op 700 meter hoogte links liggen en kiest met zijn Zaanlander-team voor de meer stedelijke omgeving van Er furt. In Inzell, waar de mist hoog in flarden tussen de bergen hangt, is de sfeer doorgaans gemütlich, ter wijl de stress bij schaatsers rond deze periode juist toeneemt. De eerste trainingswedstrijden zijn gereden. De échte aftrap dient zich aan: de NK afstanden, over twee weken in Heerenveen, waar zoals elk jaar de startplekken voor de eerste wereldbekerwedstrijden worden verdeeld. Maar dit is een ander seizoen dan andere, dat weet iedereen. Worldstream-trainer Rutger Tijssen: ,,Voor de buitenwereld lijkt het alsof het seizoen nu echt begint, maar voor ons is het allang begonnen. Op 1 april al. En in een keer is het ook weer bijna zover, over een paar weken zijn de NK." ,,Weet je wat het is", zegt Ireen Wüst na haar ochtendtraining. „Iedereen maakt het erg span nend." In het laatste jaar van haar schaatscarrière is ze bezig aan een DONDERDAG 14 OKTOBER 2021 GO JUDO Tornike Tsjakadoea doet ko mend weekeinde mee aan de prestigieuze Grand Slam in Parijs. De 25-jarige Fries komt uit in de klasse tot 60 kilogram. De judobond stuurt in totaal dertien spor ters naar de Franse hoofd stad. Tsjakadoea debu teerde in Tokio op de Spe len. Hij stuntte in de tweede ronde door de nummer 1 van de plaatsingslijst te ver slaan. De Nederlander ver loor daarna in de kwartfina les, maar mocht via de her kansingen alsnog om brons vechten. Tsjakadoea moest het in de golden score af leggen tegen Yeldos Sme- tov uit Kazachstan. Hij komt in Parijs voor het eerst sinds de Spelen weer in actie. HOCKEY Ireen van den Assem (31, foto) keert niet meer terug in Oranje. De 79-voudig in ternational liep kort voor de Spelen een hamstringbles sure op. Zonder Van den Assem veroverde Oranje olympisch goud. „Een grote anticlimax", zegt de verde digster. „Diep in mijn hart wilde ik me na de Spelen te- rugknokken. Vechten. Te rugkomen uit een geslagen positie. Maar fysiek lukt dat gewoon niet meer. Ik heb mij de afgelopen jaren laten lei den door mijn lichaam. Dat wil ik niet meer." Van den Assem verruilde Den Bosch afgelopen zomer voor Til burg. Ze werd met Oranje twee keer Europees kampi oen en wereldkampioen. ATLETIEK De Amerikaanse atlete Mary Cain eist een schadever goeding van 20 miljoen dol lar van haar oud-coach Al berto Salazar en van Nike, de financier van de trai ningsgroep van Salazar. De 25-jarige atlete trainde tus sen 2013 en 2019 onder Sa- lazar bij het Nike Oregon Project. Volgens de Ameri kaanse werd ze psychisch mishandeld door Salazar, die op obsessieve wijze met haar lichaamsgewicht bezig zou zijn geweest. Dat leidde volgens Cain tot een eet stoornis, depressiviteit, een posttraumatisch stresssyn droom. Volgens de atlete deed ze zelfs zelfmoordpo gingen. Spanning Spelen is AVV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22