De Deltawerken als lichtend voorbeeld 16 Nieuwe voorzitter zuivelreus Zuivelcoöperatie FrieslandCampina wil Sybren Attema benoemen als nieuwe voor zitter. Hij is de beoogde opvolger van Erwin Wunnekink, die, een paar maanden na zijn benoeming, vertrok vanwege de onrust bin nen de samenwerking. Attema is geen onbe kende. Hij stond als voorzitter van Friesland Foods naar eigen zeggen aan de wieg van de fusie met Campina. Daarna was hij tot 2010 vicevoorzitter van het bedrijf. Hij had ook andere functies binnen FrieslandCampina en ooit was hij zelf melkveehouder. Leden stemmen op 12 november over zijn voorge nomen benoeming bij de coöperatie. Digitale markt onder de loep Vier Nederlandse toezichthouders gaan nauwer samenwerken bij de controle op digitale activiteiten van bedrijven en orga nisaties. De Autoriteit Consument Markt (ACM), de Autoriteit Persoonsgege vens, de Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Commissariaat voor de Me dia gaan vaker kennis en ervaringen delen over dit onderwerp. Door samen te werken hopen de toezichthouders beter te kunnen handhaven. De instanties delen voortaan hun kennis over de opkomst van kunstma tige intelligentie en het gebruik van algo ritmes. Ook het omgaan met persoonlijke gegevens en online manipulatie en mislei ding zijn gebieden waarop ze meer samen optrekken. 'Stop boringen Noordpool' De Europese Commissie wil een einde aan de winning van fossiele brandstoffen in het Arctische gebied. Ze gaat 'politieke druk uit oefenen' voor een verbod op nieuwe borin gen op de Noordpool. In de aanloop van de klimaatconferentie in Glasgow volgende maand roept Brussel op om 'olie, kolen en gas in de grond te laten'. Het noordpoolge bied warmt drie keer zo snel op als de rest van de aarde. Dat heeft ook gevolgen voor de Europese Unie, stelt de commissie. De regio is verder van internationaal strategisch be lang. De EU wil sterker betrokken zijn bij het noordpoolgebied. ASMI MANIFEST NEDERLAND MOET INNOVEREN, ANDERS WORDT ONS Adyen Fagron Just Eat Takeaway Nederland moet dringend aan de bak om aantrekkelijk te blijven als vestigingsplaats voor bedrijven. Nu worden te veel zaken op hun beloop gelaten. ange files, onbetaal bare huizen en een wispelturige over heid. Allemaal zaken die Nederland min der aantrekkelijk maken als land om je bedrijf te vestigen of uit te brei den. Daarvoor waarschuwt een co alitie van onder andere werkge vers, hoogleraren, onderwijsorga nisaties, gemeenten en provincies in een manifest dat ze aan de in formateurs van het nieuwe kabi net hebben gestuurd. Kern van de boodschap: houd Nederland con currerend door het vestigingskli maat te verbeteren. Dan gaat het met name om in novatie. Daar laat Nederland kan sen liggen, vindt Ingrid Thijssen, voorzitter van werkgeversorgani satie VNO-NCW. Bedrijven staan nog niet met de koffers gepakt om massaal het land te verlaten. Maar schijn be driegt, zegt Thijssen. ,,Er zit be tonrot in het vestigingsklimaat." Nederland scoort nog nog steeds hoog op allerlei lijstjes, maar de concurrentie komt naderbij of heeft ons al ingehaald. ,,In België wordt al meer geïnvesteerd in on derzoek en ontwikkeling dan in Nederland'', geeft de werkgevers voorzitter als voorbeeld. Een acuut probleem is de stik stofcrisis. ,,Dat zit investeringen in de weg. Er zijn al 130 projecten uitgesteld of naar het buitenland Er zijn al 130 projecten uitgesteld of naar het buitenland gegaan gegaan'', geeft Thijssen aan. Zorgen zijn er op het gebied van bereikbaarheid bijvoorbeeld. ,,De files zijn terug.'' En het schrij nende gebrek aan betaalbare wo ningen. ,,Er zijn al investeringen niet doorgegaan omdat werkne mers geen betaalbare huisvesting in de regio konden vinden.'' Ook op het gebied van onderwijs moe ten slagen worden gemaakt. Potentiële investeerders hebben de grootste zorgen over de voor spelbaarheid van de overheid. ,,De politiek is nu erg ad hoc. Kijk naar Prinsjesdag. Op een achternamid dag wordt de winstbelasting ver hoogd en de renteaftrek beperkt.'' En dat terwijl de werkgevers las tenverlichting was beloofd. ,,Het tarief van de winstbelas ting is in Nederland ineens flink DONDERDAG 14 OKTOBER 2021 PC SNELLE OPVOLGING TOEZICHTHOUDERS FOSSIELE BRANDSTOFFEN 4% Chipbedrijf was gisteren weer de sterkste stijger op de AEX. Naast chipfond sen was ook het betalingsbedrijf in trek. Toeleverancier van ziekenhuizen en apotheken zag de omzet stijgen. -1.7% Beleggers waren niet onder de in druk van de groei bij de maaltijdbe zorger. O o 'Betonrot ligt Peet Vogels Den Haag - Ingrid Thijssen, voorzitter VNO-NCW Kennis en innovatie zijn essen tieel voor Nederland om ook in de toekomst welvarend te blij ven. Om mee te blijven doen zijn twee zaken van belang, goed on derwijs en een betrouwbare over heid die onderzoek langjarig on dersteunt, zegt Robert-Jan Smits van de Technische Universiteit Eindhoven (TU/e). Nederland dreigt van een koplo per in een achterblijver te veran deren als het om innovatie gaat. In Europees verband is afgespro ken dat landen 3 procent van hun bruto nationaal product (dat wat we in een jaar tijd met elkaar pro duceren), steken in onderzoek en ontwikkeling. Nederland blijft al jaren op 2,1 procent. Meerdere landen zijn Nederland al voorbij. ,,Kennis is de enige grondstof voor economische groei die we hebben, nu we het gas in de grond laten zitten. Die kennis moet zorgen voor het toekom stige verdienvermogen. Maar daar lijkt in politiek Den Haag weinig aandacht voor te zijn.'' Smits ziet het op zijn eigen uni versiteit. ,,De wereld schreeuwt om technisch geschoold perso neel, maar ik krijg niet het geld om ze op te leiden. We moeten daar ook geld van onderzoek voor bedrijven voor gebruiken. Dat is bizar, het is een primaire taak van de overheid de opleiding te betalen.'' En niet alleen de uni versiteiten kampen met proble- men. Er moet structureel meer geld naar onderwijs, te beginnen met het basis- en voortgezet on derwijs. Om van Nederland een innovatie kampioen te maken, is ook nodig dat de overheid een betrouwbare partner wordt. ,,Zeg als overheid bijvoorbeeld: we willen inzetten op groene waterstof. En verbind je daar ook aan. Dan gaan bedrij ven zelf investeren in oplossingen voor groene waterstof. Maar nu veranderen de prioriteiten gere geld, waardoor bedrijven vaak niet bereid zijn te investeren. Dus zeg ik: maak keuzes en bied per spectief. Net zoals we hebben gedaan bij onze strijd tegen het water met de Deltawerken.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16