A 1 9 c 'Onkruid' in de stad is juist nuttig tegen hitte en goed voor de lucht L Onkruid tussen de stoep zou best meer waardering kunnen krijgen. Bioloog Nienke Beets doet onderzoek naar het nut van de plantjes tussen de stoeptegels. p het Rapen burg, midden in de binnen stad van Lei den, zit bio loog Nienke Beets op de natte stoep. Fietsers kijken haar vreemd aan, terwijl ze met haar vingers tussen de gleuven van de tegels peutert. ,,Kijk!'', zegt ze. ,,De gehoornde klaverzuring.'' De gehoornde klaverzuring? De meeste mensen zouden het on kruid noemen, dit groen met roodbruine plantje met kleine gele knopjes. Maar Beets niet. Zij heeft het liever over stoepplantjes, als naam voor zo ongeveer alles wat tussen de Nederlandse stoeptegels groeit. En ze zijn veel belangrijker dan je denkt, zegt Beets. Ze zijn goed voor de biodiversiteit in de stad, goed voor schone lucht en kunnen volgens haar helpen bij het koelen van de stad. Vooral dat laatste is interessant, want door de opwar ming van de aarde worden zomers steeds extremer, zeker in steden. Serieus nemen Dus het is niet onverstandig om het onkruid tussen de stoepstenen wat serieuzer te nemen. Beets tuurt naar de grond en leidt rond vanaf de Hortus Botanicus van de Universiteit Leiden, waar ze on derzoeker is. In haar linnen tas heeft ze vier soorten atlassen, gid sen en boeken. „Stadsflora van Ton Denters beschrijft 1300 soorten. Vergeleken met mijn botanische voorbeelden ken ik er nog niet zo veel uit mijn hoofd.'' Binnen een straal van 200 meter vanaf de universiteit wijst Beets toch veel soorten aan, met vaak heel mooie namen, zoals muursla, straatgras, speerdistel en slaapka- mergeluk. Het laatste plantje is volgens Zakgids stoepplanten zo ge noemd 'omdat het zelfs kan groeien in een koele slaapkamer'. De favoriet van Beets? ,,Muurleeuwenbek. Vind ik heel mooi, en maakt wat wij het 'mie renbroodje' noemen. Hiermee verspreiden de mieren zaden. We lopen er straks naartoe." Dat het klimaat verandert, is duidelijk. Vooral de zomer van 2019 was extreem heet, en dat was in de steden voelbaar. Daar kan het tot wel 5 graden warmer zijn dan in het buitengebied. Steden zullen aanpassingen moeten doorvoeren om het leefbaar te houden, stelden onderzoekers van de Hoge school van Amsterdam eerder. In dat onderzoek hadden ze het over steden als 'hitte-eilanden'. Door al het steen en beton is minder ver damping mogelijk en blijft de warmte 's avonds hangen. De oplossing? Meer schaduw en groen. Stoepplantjes zouden kun nen helpen, zegt Beets. ,,Bij veel onderzoeken gaat het over grote oppervlakten groen in bijvoor beeld parken. Maar alle stoep- plantjes samen heb ook een groot oppervlak. Ik denk dat ze een sig nificant verschil kunnen maken, maar dat moeten we onderzoe ken.'' ,,Alle beetjes helpen, dat is ze ker'', zegt Jeroen Kluck van de Ho geschool van Amsterdam, en niet betrokken bij het onderzoek van Beets. ,,Maar de vraag is hoeveel Het is goed om mensen te laten zien wat voor nut de natuur heeft effect ze hebben. We weten dat er veel voor nodig is om een daling van de temperatuur te zien. Als een stad van 30 procent groen naar 40 procent gaat, zien we dat de temperatuur met een halve graad afneemt. Dus alleen als je bij alle tegels en tussen alle randjes een plantje zou hebben, zou het een klein verschil kunnen heb ben.'' Maar om het onkruid te noe men? ,,Dat nooit'', zegt Kluck. ,,Het is goed om mensen te laten zien wat voor nut de natuur heeft.'' Wilde randen Ook Beets denkt niet dat stoep- plantjes een hittegolf kunnen voorkomen, maar op veel plekken zou de stad veel groener kunnen zijn. ,,Ik houd van groene en wilde randen van de stoep, waar elk sei zoen iets nieuws bloeit.'' Voor haar onderzoek vraagt ze hulp van het grote publiek. Ze heeft een website opgezet waar mensen de plantjes op hun eigen stoep kunnen doorgeven. Ze hoe ven alleen foto's in te sturen, waarna de software de plant her kent en doorstuurt naar de data base. Voor de zoektocht naar haar lie- velingsstoepplant zit ze aan het einde van de wandeling pal voor een woning met huisnummer 26a. Ze wijst naar een klein paars plantje, de muurleeuwenbek. ,,Als iemand nu de deur opendoet, zou ik zeggen dat er wat moois voor hun huis bloeit.'' GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Graag wat meer liefde voor al die mooie stoepplantjes Jurriaan Nolles Leiden Van boven naar onder: gele helmbloem, prikneus, wilgenroosje en bloeiende muurfijnstraal. Grote foto Nienke Beets. fotos marlies wessels - Jeroen Kluck, Hogeschool van Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9