l PVV wil vaker vrij zwemmen in de Vliegende Vaart Gemeenten: 'Graag oren, ogen en neus open in de strijd tegen drugslabs' 7 Project Verdwenen Zwinhavens blijkt schot in de roos Al ruim 30.000 keer is de expositie Verdwenen Zwinhavens bezocht. De fietstocht, ook onderdeel van het project, blijkt eveneens een schot in de roos. Vooral dankzij de VR-zuilen, die je eeuwen terug de tijd in slingeren. Je kunt het je haast niet voorstellen als je uit kijkt over het landschap. Waar nu een groepje koeien loopt te grazen, hier op het Maenhoutsdijkje net buiten Sluis, voer ooit het ene na het andere machtige galjoen voor bij. Op weg naar de middeleeuwse handelsmetropool Brugge. Sche pen? Water? Hier? Jazeker, voordat de vaargeul verzandde, reikte het Zwin tot Sluis. In die tijd had de stad zelfs een haven, die pas in 1861 zijn functie verloor door inpolde ring. Die haven is door het project Verdwenen Zwinhavens weer in volle glorie te bewonderen. Via de Virtual Reality-zuil op het Maen- houtsdijkje varen de schepen uit de 14de en 15de eeuw opnieuw voorbij. Futuristisch Die VR-zuil ziet er futuristisch uit. Je kunt hem 180 graden draaien en er zit een soort verre kijker in. Die zuigt je zo een paar eeuwen terug de tijd in. Johan Aers uit Sluis stapt vandaag in de tijdmachine. In de verte ziet hij het kasteel van Sluis opdoemen. ,,Dit is echt schitterend", zegt hij verbluft. ,,Heel mooi om de torens van het kasteel te zien. En daar zie ik een ketting in het Zwin liggen. Die werd gebruikt om de haven af te sluiten voor schepen." Het pro ject is voor Johan als een geschie denisboek. ,,Ik wist wel iets over hoe het er hier vroeger uitzag, maar niet heel veel. Dit is machtig mooi." staat dus in Sluis. Ook de organisa tie achter de Heritage in Motion Awards is onder de indruk en no mineerde het project voor deze prestigieuze Europese erfgoed- prijs. Het project dankt die nominatie aan het innovatieve karakter. In de VR-zuil op het Maenhoutsdijkje bij Sluis is duidelijk waarom. Naast het kasteel van Sluis uit 1386 en de haven, is er nog veel meer te zien. Zo sta je plots aan boord van een Venetiaans schip, tuur je uit over het middeleeuwse Zwinge- bied en kom je alles te weten over de Slag bij Sluis in 1340. Dit is echt schitterend. Heel mooi om de torens van het kasteel te zien Dat is niet alleen de mening van Johan Aers. Het project trekt veel bekijks. De tentoonstelling Ver dwenen Zwinhavens in het Zwin Natuur Park heeft al meer dan 30.000 bezoekers ontvangen. Ook stapten meer dan 35.000 mensen op de fiets voor de fietstocht door de Zwinstreek. De route is onder- deel van het project en voert deel- kerke. Overal zijn de middel nemers langs de VR-zuilen in eeuwse havens te zien. De enige Knokke, Brugge, Damme en Oost- paal op Nederlands grondgebied Nu zwembad Scheldorado maar dicht blijft, rest er voor Terneuze- naren de Vliegende Vaart, waar je alleen zondags tussen 9.00 en 12.00 uur vrij kunt zwemmen. Niet genoeg wat betreft de PVV. De Terneuzens fractie zegt re gelmatig benaderd te worden over de tijden van het vrijzwemmen: te beperkt volgens velen. De partij zou graag zien dat de tijden ver ruimd worden, nu het andere zwembad gesloten is. Sportver enigingen, zwemlessen en andere activiteiten vullen het gros van de agenda bij de Vliegende Vaart. Het Terneuzense zwembad is voor het grootste deel van de week bezet waardoor er maar weinig tijd overblijft voor recreatief zwem men. Tijdens schoolvakanties kan er vaak iedere dag wel vrij ge zwommen worden, daarbuiten rest vaak alleen de zondagoch tend. De PVV-fractie zegt belang te hechten aan zwemmen als manier om fit te worden ofovergewicht te bestrijden en zou graag hebben dat het college van burgemeester en wethouders bekijkt of er niet wat vaker vrij gezwommen kan worden. Sluis, Terneuzen en Hulst haken aan bij de campagne Tijdelijke huur ders in jouw buurt?, een initiatiefvan Meld Misdaad Anoniem (MMA) waarmee de drie gemeenten sinds kort samenwerken. ,,Onze burgers zijn toch de ogen en oren op plek ken waar wij niet iedere dag ko men", zegt de Terneuzense burge meester Erik van Merrienboer. ,,Zij kennen de omgeving het best en kunnen beter signaleren als ergens iets opvalt." Tonnen en vaten met chemica liën, witte rook ofchemische lucht jes uit een leegstaande schuur, de Zeeuws-Vlaamse gemeenten zou den er graag op gewezen worden. Al kunnen aanwijzingen ook veel sub tieler zijn, denkt Van Merrienboer: ,,Activiteiten op plekken waar dat lang niet was, een auto op vreemde tijdstippen, gevallen waarbij ie mand denkt: 'Wat gebeurt daar nu?'" Uit eigen Brabantse ervaring weet Van Merrienboer dat het niet altijd achteraf gelegen plekken hoeft te betreffen. ,,Pas nog in een garagebox, gewoon midden in een woonwijk, levensgevaarlijke situa tie. Het gaat ons niet alleen om boe ven vangen, ook om het vermijden van direct gevaar voor de omge ving." Niet iedere tip is even bruikbaar voor MMA. Als te achterhalen is wie de tipgever was, als bijvoor beeld niemand anders dan een buurman iets kon zien, speelt MMA de tip niet door. ,,De anonimiteit van de tip is gegarandeerd", zegt Van Merrienboer. VL WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Oog in oog met vroeger Bob Maes Sluis Het project Verdwenen Zwinha vens loopt nog tot en met 7 no vember. Johan Aers uit Sluis ziet het verleden aan zich voorbijgaan. foto bob maes - Johan Aers Beeld vanuit de VR-zuil op het Maenhoutsdijkje bij Sluis: het grote kasteel dat ooit bij Sluis stond. illustratie brugse ommeland TERNEUZEN - Guido van der Heijden TERNEUZEN Een anijsgeurtje rond een verla ten schuurEen culinair talent of een drugslab? De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten vragen de burgers om hulp in de strijd tegen drugscriminaliteit. - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62