heilige huisjes op woningmarkt Geen bezwaar tegen homohuwelijk van troonopvolger MIVD geeft informatie te lichtvaardig prijs 5 de dood bedreigde verder stijgen. Knot wil van die prikkel af. Vooral Christenunie zal die op roep met interesse hebben verno men. Die partij wil het verst gaan: tegelijk met de afschaffing van de hypotheekrenteaftrek zou de ei gen woning in tien jaar tijd onder gebracht moeten worden in box 3. Daarbij moeten middeninkomens wel worden ontzien, zegt de partij, door woningen voor gezinnen tot 400.000 euro vrij te stellen: zij be talen tot dat bedrag geen belasting over hun huis en spaargeld. D66 maakt die laatste stap nog niet, al wil de partij wel helemaal af van de hypotheekrenteaftrek. De grote weerstand zit echter bij VVD en CDA. Hun achterban heeft vaak een eigen huis en zou hard worden geraakt als er vermo gensbelasting moet worden be taald over het verschil tussen de waarde van het huis en de hypo theekschuld. Vooral ouderen, die vaak al flink wat hebben afgelost, zouden worden aangeslagen voor een overwaarde die op papier be staat, terwijl ze niet bij dat geld kunnen. Mantra Vooral de VVD vecht al jaren voor behoud van de hypotheekrenteaf trek. Het liberale mantra: de hypo theekrenteaftrek komt ten goede aan woningeigenaren en dat moet zo blijven. De partij is huiverig voor een alternatief, zoals com pensatie via de inkomstenbelas ting. En dan ligt er nóg een kop zorg op tafel, die van de over drachtsbelasting. Onder aanvoe ring van CDA en CU werd die af gelopen januari voor starters afge schaft, terwijl investeerders juist 8 in plaats van 2 procent moesten gaan betalen. Volgens Knot had dit besluit een 'averechts' effect op de woningmarkt. Want beleggers sloegen massaal toe voordat de be lasting voor hen werd verhoogd en dus verdwenen er nog meer wo ningen van de markt. 'Het kabinet vindt dat de erfop volger ook kan trouwen met een persoon van hetzelfde geslacht en ziet geen beletsel voor een toe- stemmingswet voor een huwelijk van een erfopvolger met een per soon van hetzelfde geslacht. Het kabinet ziet dus niet dat een troonopvolger of de koning af stand zou moeten doen van de troon wanneer hij/zij zou willen trouwen met een partner van het zelfde geslacht', schrijft Rutte. Hij wil niet ingaan op de troon opvolging door mogelijke kinde ren die in dat huwelijk kunnen worden geboren. 'In het kader van de behandeling van een toekom stige toestemmingswet kan door de regering en de Staten-Generaal zo nodig nader worden stilgestaan bij de afstammingsrechtelijke po sitie van kinderen geboren uit het desbetreffende huwelijk in relatie tot het dan geldende afstam mingsrecht. Het is niet dienstig om nu vooruit te lopen op een dergelijke weging omtrent de erf opvolging in het kader van een toestemmingswet.' De kwestie werd eind vorige maand actu- eel toen politieke partijen aan de bel trokken naar aanleiding van het boek Amaliade plicht roept. Daarin bespreekt auteur en staatsrechtgeleerde Peter Reh- winkel de stelling dat de kroon prinses de troon zal moeten opge ven als zij zou willen trouwen met een partner van hetzelfde ge slacht. De regering nam dit stand punt destijds in bij de behande ling van de wet die het burgerlijk huwelijk openstelde voor perso nen van gelijk geslacht, in de volksmond ook wel bekend als het 'homohuwelijk'. Toenmalig staatssecretaris van Justitie Job Cohen maakte destijds een voorbehoud. Omdat het ko ningschap erfelijk is, zo rede neerde hij, zou de essentie daar van op het spel worden gezet als de troonopvolger met iemand van zij n eigen geslacht trouwt, 'aange zien op voorhand vaststaat dat uit een dergelijk huwelijk geen kin deren geboren kunnen worden.' De Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdien sten (CTIVD) tikt de MIVD na drukkelijk op de vingers. ,,Juist bij buitenlandse diensten die niet aan alle wettelijke samenwer- kingscriteria voldoen is het van belang dat in de praktijk op een juiste wijze met deze risico's wordt omgegaan.'' De CTIVD zegt geen aanwijzin gen te hebben 'dat er iets fout is gegaan met een persoon.' ,,Maar we hebben daar geen zicht op'', al dus Harm Trip. In zes maanden tijd deelden de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) en de MIVD 87 keer persoonsgegevens aan drie onderzochte risicovolle landen. De MIVD deed dit 22 keer en 12 keer was dit onrechtmatig. In alle 22 gevallen is 'geen toe stemming op het juiste niveau' gegeven en voor de verstrekkin gen ontbrak een 'deugdelijke mo tivering'. Ook werden voorwaar den als 'vernietiging' en 'alleen gebruik voor inlichtingendienst' niet gesteld. Binnen de MIVD ontbreekt ook een systeem waar een overdracht van die gegevens wordt gemoti veerd. Daar zou eind 2018 aan worden gewerkt, maar pas in de loop van 2020 kwamen er zoge naamde autorisatienota's. De drie landen die zijn onder zocht, zijn niet bekendgemaakt door de CTIVD. Maar er rammelt iets bij de criteria die Nederland normaal gesproken hanteert bij een goede samenwerking. Het kan een niet-democratisch land zijn, de mensenrechten staan er onder druk of de professionaliteit van de dienst is discutabel. De AIVD verstrekte tussen sep tember 2019 en maart 2020 65 maal inlichtingen. Daar heeft de dienst volgens de CTIVD 'enkele malen' een fout gemaakt. Het AI- VD-beleid is beduidend beter op orde. Die dienst kent volgens de CTIVD specifieke waarborgen. GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 vrouwenhaat' - Tobias den Hartog Het kabinet ziet geen bezwa ren als de troonopvolger wil trouwen met een persoon van hetzelfde geslacht. Dat schrijft demissionair premier Mark Rutte in antwoord op vragen van de VVD en PvdA. ANP Den Haag Kroonprinses Amalia. foto anp Gevoelige persoonsgegevens worden te lichtvaardig en zonder toestemming door de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) aan buitenlandse inlichtingendien sten verstrekt. Extra kwalijk is dat die diensten geen onom streden reputatie hebben. Jan Hoedeman Zoetermeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5