Mysterieuze schatgravers vernielen kerktuin in Ritthem 7 Nieuwerkerkse motormuis racet iedereen voorbij De nieuwe Valentino Rossi komt van Schouwen- Duiveland. De 7-jarige Kenzo Khezam uit Nieuwerkerk rijdt nu al op zijn motor iedereen de baan af. ,,Ik heb mijn motorrijbewijs al." Gerrit van Loon Nieuwerkerk oe hij op deze bijzon dere sport terecht komt? Door een fol dertje. De familie Khezam was op va kantie in Oostenrijk. In een folder tje zagen ze dat kinderen op cross motoren konden rondrijden. ,,Het kwam er toen niet van. We ont hielden het en zochten in Neder land ook die mogelijkheid", vertelt vader Zehher. Zijn vrouw Moni que en hij rijden zelf ook motor. Via race-kids.nl kwamen ze in aanraking met een organisatie die opgezet is om motorsport dichter bij kinderen te brengen. ,,Kenzo houdt van snelheid en het wed strijdelement. Niet vreemd bin nen onze familie. Hij heeft goed gevoel voor een voertuig met twee wielen. Al te zien bij het fietsen. Hij durft erg hard te gaan op de motor, terwijl hij nog niet lang deze sport beoefent." Afgelopen juni was Kenzo's eerste keer op de Poeldijkse kartbaan. direct met af stand de snelste. Dodemansknop Tijdens zijn eerste racedag was het vooral aankijken. Hoe geef je gas en rem je? Hoe houd je evenwicht en voelt de motor aan? Daarna op de baan enkele rondjes oefenen. Kinderen mogen niet direct onbe heerd motor rijden. Vandaar dat aan motoren een dodemansknop met lang koord zit. ,,Die had ik om. Zo rende ik naast Kenzo tijdens rondes. Zodra het fout gaat, trek ik het koord eruit en valt de motor meteen stil. Je rent ook mee om te helpen met de motorbalans. Dat geldt voor alle ouders met begin nende kids. We liepen allemaal een marathon zo", aldus Zehher. Vanwege de goede balans ging het koord snel van vaders pols naar die van Kenzo. ,,Ik was erg blij die eerste keer. Ondanks een paar keer vallen was het toch erg leuk". Kenzo wordt op een racedag inge deeld in een poule. Afhankelijk van ervaring. Op een racedag zijn er vier rondes. Bij de laatste ronde staan alle rijders in raceopstelling en wordt een 'echte' race gereden. Instructeurs vinden Kenzo aan leg hebben. ,,Wij vinden dat ook. Kenzo riep op school na de eerste racedag al dat-ie zijn motorrijbe wijs had", lacht Zehher. ,,Afgelo- Als dat maar goed gaat, dacht ik pen weekend mocht hij in een er varen poule starten. Eerlijk toege geven: hij ging als een speer. Vol gens de raceleiding is Kenzo abso luut niet bang." Aan zijn techniek wordt geschaafd. Wanneer de bocht inzetten en remmen? Wat is de beste houding voor bovenli chaam, benen en voeten? Zelfs het bekende knietje opzij en schuiven op het zadel werd beoefend. De volgende keer gaat de focus op de baanpositie. ,,Het wordt serieuzer. Maar ik wil graag en ik kom om te winnen", aldus Kenzo. Doorzetting ,,De onderlinge interactie tussen de jonge motormuizen is leuk om te zien. Zonder twijfel heeft Kenzo veel talent. Hoe hard ik hem zon dag zag rijden! Als dat maar goed gaat, dacht ik. Met de juiste tips en doorzetting kan hij een eind ko men. Hij moet het leuk blijven vinden. De nieuwe Rossi? Geen idee, maar als dat zo is, staat er toch echt Khezam", lacht Zehher. Sinds eind vorig jaar sloegen één of meer onverlaten vier ofvijfkeer toe. Met een spade zijn tientallen zoden in een groot deel van het grasveldje losgestoken. Kerkrentmeester Peter Osté denkt dat een maniak ('het kunnen er ook meer zijn') met een metaaldetector bij nacht en ontij toeslaat. Hij vermoedt dat een fana tieke hobbyist naar muntjes zoekt. ,,Sinds begin deze eeuw ligt er een tuin bij de kerk. Voor die tijd was de tuin een akkerbouwperceel waar bieten en aardappels werden ge- teeld. Destijds kwamen bij het ploegen wel eens wat munten bo ven, dus denken we dat er mensen zijn die hier wat munten hopen te vinden." Osté kan zich niet voor stellen dat schatgravers telkens te rugkeren, omdat ze bijzondere en/ of waardevolle munten vinden. ,,Ik heb natuurlijk geen idee of het telkens dezelfde dader is, maar Grote schatten zitten hier echt niet in de grond grote schatten zitten hier echt niet in de grond. Voor ons is het wel heel vervelend dat de hele tuin wordt omgewoeld. We hebben de vernie lingen wel aangegeven bij de poli tie, maar die kan ook niet veel meer doen dan Ritthem wat vaker in de surveillances opnemen." Er loopt een kerkenpad langs het Ritthemse godshuis, maar het kerkbestuur heeft er normaal ook geen bezwaar tegen dat mensen door de tuin lopen. Nu is er toch maar een bord 'verboden toegang' op het gras gezet. Osté: ,,Onze tuin man vindt dat wel jammer en heeft er dus aan toegevoegd dat het bord alleen voor gazonvernielers geldt." Zie ook pzc.nl/video SD WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Kenzo (7) gaat als een speer - Zehher Khezam vader van Kenzo H RITTHEM Het zijn gelukkig geen illegale grafdelvers die gaten graven in de tuin van de PKN-kerk in Rit- them. Maar op ongenode gasten die de hof 'afplaggen', zit de kerk ook niet te wachten. - Peter Osté, kerkrentmeester - René Hoonhorst Kenzo opgesteld in de startrij. Klaar om zijn race winnend af te sluiten. privébeeld Kerkrentmeester Peter Osté tilt een voor driekwart uitgestoken plag op. ,,Wie doet nou zoiets?" foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58