Ooit een rechtbank, straks een hotel 6 ONDERZOEKERS HERSTEL VERWAARLOOSDE DIJKJES NODIG «asm Tientallen verwaarloosde dijkjes op Schouwen- Duiveland en Tholen wacht de komende zes jaar extra aandacht. Onderzoekers Linde Slikboer en Niels Godijn willen ze terugbrengen naar hun oorspronkelijke staat. K Vroeger kolkte de zee er tegenaan, tegenwoor dig hoeven de dijkjes het water gelukkig niet meer tegen te houden. Slaperdijken worden ze daarom genoemd. Op Schouwen en Tholen, en de rest van de pro vincie, zijn er nog legio. Maar bijna allemaal worden ze niet of slecht onderhouden, en verwilderen daardoor compleet. En dat is zonde, zeggen Slikboer en Godijn, voor wat potentieel een natuur lijke schatkamer is. Braamstruiken stonden tot een paar weken geleden nog metersdik en hoog langs de Rietdijk, net ten noorden van Zonnemaire. Hoe an ders was het twintig jaar geleden, zegt Godijn. ,,Als je naar het zui den keek kon je het dorp nog zien liggen. Daarna is het vol gegroeid. Bijvoorbeeld met de braam. Daar door worden bloemen en kruiden naar de achtergrond gedrukt." En om de kettingreactie verder in te vullen: de fauna in het eentonige gebied holde achteruit. Terwijl zo'n dijk een uitstekend gebied kan zijn voor insecten en vogels. Tijd voor verandering dus. Struiken en boompjes De komende zes jaar zetten Slik- boer en Godijn zich in voor het herstel van dat soort verwilderde dijken. De Rietdijk is de eerste die aangepakt is, in samenwerking met Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Er staan weliswaar nog struiken en boompjes, maar veel minder dan eerst. Slikboer knikt naar de Kijkuitsedijk, in de verte, die vol staat met braam struiken. ,,Er zijn nog tientallen kilometers aan dijk die ook zo ruw zijn. Terwijl ze wel potentie heb ben voor bijen, vlinders, en sprinkhanen." Er zijn nog tientallen kilometers aan dijk die ook zo ruw zijn Maaien is één van de oplossin gen, maar dan moet zo'n dijk wel bijgehouden worden. Een uitda- ging die bovendien ook veel geld kost. Een betere oplossing is be- grazing. Door schapen of koeien. Op Sint-Philipsland is bijvoor beeld een koeienboer die zijn beesten er op wil laten grazen, weet Slikboer. ,,En bij Sint-Maar tensdijk woont een particulier die wat schapen op een dijkje bij zijn huis heeft gezet.'' Slikboer werkt bij stichting EIS, het kenniscentrum voor insecten en andere ongewervelden. Zij is gespecialiseerd in bijen. Twee jaar lang onderzochten zij en haar partner Godijn de betekenis van slaperdijken voor bijen en welke invloed verschillende vormen van beheer had. Grazende koeien, ont- dekten zij, zijn erg waardevol voor de bij. ,,Ze trappen snel de be groeiing open met hun hoeven", legt Slikboer uit. ,,Zo ontstaat er een open stukje bodem. Een fijne nestelplek voor veel soorten bijen." Godijn ziet de dijken als natuurgebieden. Nooit is hij er ver vandaan. Dat oude exemplaren in de loop der jaren verdwenen doet hem pijn. Zoals in Zeeuws-Vlaan- deren. Of recentelijk in Tholen, waar een deel van de Mosterddijk moest wijken voor de aanleg van nieuwe industrie. Zichtbaar geër gerd legt Godijn uit dat het dood zonde is dat zulke cultuurhistori sche elementen verdwijnen. ,,Zo'n dijk komt ook nooit meer terug." Ooit het huis van het schuttersgilde van Sint Joris, vanaf 1582, bood het pand de laatste decennia onderdak aan het kantongerecht, het arbeids bureau en het provinciebestuur. Plannen om er studenten te huis vesten gingen niet door na bezwa ren van omwonenden en de ge meente. Team Leisure en AVV Be heer gaan er nu een hotel van ma ken. ,,In december begint de verbou wing en in januari 2023 zal Hotel Sint Joris klaar zijn", kondigt Alexander Snoodijk van vastgoed ontwikkelaar Team Leisure aan. ,,Het wordt een intiem hotel. Afge zien van de bar en ontbijtruimte komt er geen horeca in. Want ho reca is er rondom het hotel al ge noeg in de binnenstad van Middel burg." Stadsbrand De Sint Jorisdoelen zijn oorspron kelijk gebouwd in 1582, maar gingen verloren bij de stadsbrand van 17 mei 1940. Vier jaar voordien was het ook al een hotel. Na de oorlog is het pand in oude stijl herbouwd. Het valt onder het beschermd stadsgezicht. ,,Daarom zal er aan de gevel geen grote aanpassing plaats vinden", zegt Snoodijk. Het pand kijkt uit op de Balans, met de fontein en het slavernijmo- nument. Aan de zijkant en achter zijde wordt het omgeven door hui zen. Maar achter het gebouw ligt nog een groot eigen terrein dat ver bouwd wordt tot een omsloten stadstuin van 500 vierkante meter. Hotel Sint Joris krijgt 54 kamers, in omvang variërend van 14 tot 42 vierkante meter. Het gaat om ap partementen, suites en lofts. Alle 54 kamers gaan op zaterdag 16 oktober in de verkoop. Belangstellenden kunnen een afspraak maken bij Team Leisure en zaterdag in de Sint Jorisdoelen gaan kijken. Op voor hand is er al veel belangstelling, zegt Snoodijk van Team Leisure. ,,We hanteren het investeringsmo del. Kopers kunnen een apparte ment kopen. Ze worden volledig ei genaar en kunnen het zes weken per jaar voor zichzelf reserveren. De rest van het jaar wordt het door de exploitant verhuurd en de eigenaar krijgt daar de inkomsten van." De exploitatie komt in handen van Kloeg Collection, van hotelier Michel Kloeg. Dat baat al hotels uit in Dishoek, Goes, Zoutelande en Westkapelle en is betrokken ook bij de ontwikkeling van de hotels Tim merfabriek en Britannia in Vlissin- gen. Snoodijk: ,,De sfeer in Hotel Sint Joris wordt vergelijkbaar met die van hotel Rijks in Goes." woensdag 13 oktober 2021 Slaperdijk is natuurlijke schatkamer if! Linde Slikboer en Niels Godijn op de Rietdijk in Zonnemaire. foto katja van noort Michiel Bouwman Dreischor - Linde Slikboer, onderzoeker Middelburg krijgt er weer een hotel bij. De historische Sint Jo- risdoelen aan de Balans worden komend jaar verbouwd tot een 4-sterren hotel met 54 apparte menten die te koop zijn. Maurits Sep Middelburg A Interieur ontwerp van Hotel Joris. FOTO TEAM CONCEPT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57