H Hypotheekrenteaftrek ontsnapt niet aan strijd over de c Sigrid Kaag haalt tijdens rechtszitting fel uit naar man die haar op internet met 4 D66-fractieleider Sigrid Kaag werd 'stil en bang' van de dreigementen van de man die op internet zei haar te gaan vermoorden. ,,Ik ben in Nederland soms angstiger dan ik ooit ben geweest." Sigrid Kaag sprak haar bedreiger Erik van Z. gisteren rechtstreeks aan in de Haagse rechtbank. Van Z. zat twee meter schuin voor haar. Geen seconde keek hij om. Kaag vertelde dat ze bang was geworden om de post te openen en om de hond uit te laten. ,,Ik ken u niet en u kent mij niet, ik heb u geen kwaad gedaan." Kaag vertelde dat haar kinderen bang waren gewor den om naar huis te komen. Dat het niet voor te stellen is dat dat komt door de baan van je moeder. De dehumanisering van het pu blieke debat is daar de oorzaak van, zei Kaag. Dat is niet waar Neder land naartoe moet, zei ze. ,,We moeten het niet wegwuiven als iets wat erbij hoort. Toen ik hoorde dat de heer Van Z. in hech tenis was genomen, was ik opge lucht. Maar mijn man vroeg te recht: en wat als hij straks weer vrij is?" Spijt Schuin voor haar keek Erik van Z. met gebogen hoofd voor zich uit. Hij barst van de spijt, zo probeerde hij althans te laten blijken. Hij keek geen seconde om naar Kaag die ook nog zei dat dit soort drei gementen vooral vrouwen treft met ideeën, talent en ambitie. ,,Die allemaal ontmoedigd raken door de onversneden en verlam mende vrouwenhaat online." De 42-jarige Erik van Z. stond bij de Haagse politierechter terecht, omdat hij via Facebook zeer recen- telijk doodsbedreigingen uitte richting Tweede Kamerlid en D66-fractieleider Sigrid Kaag en naar minister van Volksgezond heid Hugo de Jonge. De man woont in Spanje - waar hij werkt als manusje van alles in de horeca - maar zit vast in de gevangenis in Alphen aan den Rijn. Van Z. begon gisteren met te zeggen dat het in een opwelling is gebeurd en dat hij zich niet realiseerde wat een im pact het zou hebben. Hij uitte zijn woede omdat hij Je schrijft het in 20 seconden en nu zitten we hier. Ik schaam me er echt heel diep voor boos was over de kabinetsforma tie. Zijn woedde richting Hugo de Jonge had te maken met de co- ronabestrijding. Hij heeft zich niet laten vaccineren en kreeg in Spanje ook te maken met het slui ten van de horeca, waar hij zijn geld verdient. Erik van Z. plaatste de dreigende teksten op Facebook, op de open bare Facebookgroep van D66 in Noord-Brabant en de Facebookpa- gina van De Jonge. ,,Bij deze geef ik u de melding dat ik voor van avond 24.00 uur Sigrid Kaag ga aanvallen en zo ga verwonden dat ze of dood is, of nooit meer haar functie kan uitvoeren", schreef hij. Twee weken eerder bedreigde hij Hugo de Jonge. ,,Vanaf morgen kunt u gerust elke seconde om u heen kijken. Ik betaal de eerste, tweede en ook de laatste kogel voor u! Ik zal er alles aan doen om dit 'Duits gedrag' te stoppen. Heel Nederland knikt maar ja. Vanaf nu ben ik gestopt met knikken en on derneem ik actie!" Het was de snelheid waarmee dat allemaal online kan, zo stamelde hij in de rechtbank in Den Haag. Had hij maar 5 seconden nagedacht. Excuses De in Spanje woonachtige Van Z. werd anderhalve week geleden in Nederland aangehouden. Hij zei dat het allemaal niet persoonlijk bedoeld was. ,,Je schrijft het in 20 seconden en nu zitten we hier. Ik schaam me er echt heel diep voor. Ik wil mijn oprechte excuses aan bieden aan mevrouw Kaag." De D66-politica keek met een kleine glimlach naar de rechter. De officier van justitie wees erop dat hij meerdere keren tekeer ging op sociale media. Toch zei Van Z. geen last te hebben van woedeaanvallen. De officier van justitie eiste vier maanden on voorwaardelijk cel. De rechter maakte er vijf maanden van, maar waarvan wel twee voorwaardelijk. Na afloop lichtte Kaag nog toe waarom zij juist nu van zich liet horen. Ze krijgt dagelijks haatdra gende teksten, maar dit was een acute bedreiging. ,,Ik vond het be langrijk om een streep te trekken. Ik ben niet meer dezelfde onbe zorgde mens als toen ik naar Ne derland kwam. Het wordt onveili ger. Zo moet je niet verder willen gaan, dat kan niet." Ingrijpen op de woningmarkt, via de belasting voor huizenbezit ters, is een heet hangijzer in de formatie. Uitspraken van Klaas Knot - president van De Neder- landsche Bank - doen het vuur nog wat oplaaien. Abortus, euthanasie, vluchtelin gen - aan politiek beladen onder werpen geen gebrek aan de forma tietafel waar VVD, CDA, D66 en Christenunie aanschuiven. Maar de woningmarkt is niet minder netelig. De heilige graal is: de krappe en oververhitte woning markt vlottrekken. Maar de weg daar naartoe? Daarover verschillen de formerende partijen behoorlijk van mening. En de onderhande laars kregen gisteren nog wat overpeinzingen mee van DNB- president Klaas Knot (foto), als het gaat om de fiscale mogelijkhe den. Volgens hem drijven - naast de lage rente - de 'uitbundige fi nancieringsmogelijkheden' de huizenprijzen op. ,,Er is te veel geld op zoek naar te weinig wo ningen." Jubelton Eén van zijn voorstellen: schrap bijvoorbeeld de 'jubelton', de een malige 100.000 euro die ouders hun kinderen mogen geven bij aankoop van een huis. Daar heb je meteen al een splijtzwam te pak- ken. De VVD is vóór deze schenk- mogelijkheid, het CDA wil de maatregel 'versoberen', maar Christenunie en D66 willen er vanaf. Vraag is wie aan het langste eind trekt. In juli bleek nog uit onder zoek dat de jubelton, bedoeld om starters aan een huis te helpen, in de praktijk anders uitpakt. ,,Een deel van de starters die een schen king ontvangt, koopt hiermee een woning die ze anders niet hadden kunnen financieren." Ofwel: de ton wordt vooral ge bruikt om een mooier, groter huis te kopen, in plaats van een lagere hypotheek. En het zijn vooral kin deren van vermogende ouders die profiteren. Bovendien loopt de schatkist jaarlijks 188 miljoen aan belasting mis. Overhevelen Bij de formatie ligt ook de discus sie op tafel rond verdere beperking van de hypotheekrenteaftrek, in samenhang met het overhevelen van de eigen woning naar box 3 van de belastingen. Knot over dat laatste: ,,Nu wordt de eigen wo ning minder zwaar belast dan an dere vermogens", zoals spaargeld of beleggingen. Daardoor is het lu cratiever om vermogen in stenen te steken in plaats van in aandelen of spaardeposito's, met als gevolg dat de huizenprijzen alleen maar WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 GO 'Dit is verlammende online Victor Schildkamp Den Haag DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4