JONG IN VEERE bij familie op z'n plek Fotoboek is 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Ilva Dekker (15) uit Veere. „Vanuit school werd gevraagd wie er interesse had om mee te doen aan een voor jongeren bedoelde si mulatiezitting van het Europees Parlement. Ik werd samen met drie anderen van CSW, drie scho lieren uit Axel en een Goesenaar uitgekozen voor de Zeeuwse selec tie. Samen moesten wij een reso lutie bedenken om Europa te ver duurzamen met het oog op broei kasgassen en energie. Uiteindelijk moesten we ons plan samenvoe gen met het idee van tien Braban ders waarmee we samen de com missie industrie, onderzoek en energie (ITRE) vormden. Normaal gesproken zijn er nog provinciale rondes, die zijn door corona niet doorgegaan. Daardoor konden we meteen naar de conferentie in Den Haag." ,,Het was een ontzettend leuk en leerzaam traject, maar ook erg in tensief. Een week lang hebben we van tien tot vijf met de andere Zeeuwen intensief aan onze reso lutie gewerkt. Vervolgens hadden we maar vier uur de tijd om onze ideeën samen te voegen met de Brabantse meningen. We kwamen toen in tijdnood, maar het is ge lukt; de resolutie die we als com missie hebben bedacht, is aange nomen. Per provincie is er iemand uitgekozen en ik ben nu door naar de internationale ronde. Die zou Woont met: moeder Yvonne, vader Job en broers Levien en Cas Huisdieren: geen Verliefd: ,,Ik heb geen vriend in Berlijn worden gehouden. Ge zien mijn leeftijd zou ik te jong zijn geweest om die ronde fysiek bij te wonen. Alleen is er nog steeds corona, dus nu wordt die conferentie online gehouden in de tweede week van november." ,,Nee, ik heb niet per se de ambitie om er echt mijn baan van te ma ken. Ik wil hierna het liefst ge neeskunde of psychologie gaan studeren. Sinds kinds af aan heb ik al iets met geneeskunde." „Zeeland is echt een heerlijke pro vincie om te wonen, maar ik heb hier eigenlijk niks waarvoor ik met het oog op de toekomst echt zou blijven. Het liefst zou ik ook nog een poosje in het buitenland wil len wonen om nog wat andere in put te krijgen." ,,Ik ben niet zo van de feestjes of teamsporten, maar boogschieten, longboarden, knutselen, wande len, de debatclub en de theater school zijn wel echt dingen die me in de provincie genoeg bezigheid bieden. Ik kan me heel geobse deerd ergens mee bezighouden om het vervolgens weer weg te leggen en het daarna terug op te pakken." ,,Zeker, ik ben doorgaans om vier uur al klaar met school en mijn an dere activiteiten zijn echt mijn hobby's, dus dat is mijn vrijetijds besteding. Corona heeft mijn inte resses wel een diepere laag gege ven. Ik ben het afgelopen jaar echt veranderd. Ter illustratie, voor mijn 14de verjaardag kreeg ik een telefoon. Voor mijn 15de een pier cing en een zwaard. Mijn kijk op verliefdheid is ook veranderd. Ik begon meer dingen te lezen en te begrijpen en met mijn vrienden kan ik het daar ook makkelijk over hebben. Het gaat niet om het heb ben van een vriend of vriendin. Ie dereen verdient in dat opzicht een kans." Lezers helpen lezers ons mee. Sowieso denk ik dat veel oudere Vlissingers haar nog zullen kennen, ook al is ze al heel wat ja ren geleden overleden. Het was echt een pezig boerenvrouwtje dat vaak door Vlissingen fietste, altijd in klederdracht. Naast haar schoonmaakwerk, reed ze langs de deuren om bijvoorbeeld eieren en bloemen te verkopen." Omdat Lianka vond dat het foto album beter op zijn plaats was bij iemand van de familie van me vrouw Van Soelen besloot ze een oproep in Lezers helpen lezers te plaatsen. Nog diezelfde dag volgde een reactie uit Nieuw- en Sint Joosland. ,,De echtgenote van een kleinzoon van vrouw Van Soelen benaderde mij. We hebben een af spraak gemaakt en ik ben het boek gaan brengen. Mijn man en ik heb ben er gelijk een mooi fietstochtje door Zeeland van gemaakt. De kleinzoon kende nog heel veel Vaak komt er tijdens het op ruimen van een zolder nog wel eens iets bijzonders bovendrijven. Zo ook bij Lianka Schepman uit Vlissingen. Toen de moeder van Lianka overleden was, moest daar de zolder opgeruimd worden. Daar stuitte Lianka op verschillende fotoboeken van haar ouders. Een van de boeken had haar vader gemaakt tijdens het 50-jarig huwelijksfeest van het echtpaar Van Soelen uit Oost-Sou burg. ,,De mevrouw heeft jaren lang bij ons thuis schoongemaakt. Haar voornaam weet ik eigenlijk niet, wij noemden haar altijd 'vrouw Van Soelen'. Ik kan me haar nog heel goed herinneren. Ze was vaak hele dagen bij ons en at tussen de middag dan altijd met mensen van de foto's en was erg dus." blij met het boek. Missie geslaagd - Bas Dingenouts GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Ilva Dekker debatteert mee in Europees jeugdparlement Janneke Koster Je hebt eind vorige maand mee gedaan aan het Model European Parliament. Wat is dat en hoe ben je daarbij beland? Hoe was het om aan die confe rentie mee te doen? Ilva Dekker Veere Geboren: 9 april 2006 a School: vwo 5 op CSW van de Perre in Middelburg Hobby's: longboarden, boog schieten, toneelspelen, hand vaardigheid. Bijbaantje: bediening bij Ee- terij Suster Anna in Veere. of vriendin dus nope." Je zit nu in vwo 5. Heb je ook po litieke ambities voor na de mid delbare school? Dat betekent dat je wel de pro- Ilva Dekker: „Zeeland is echt een heerlijke provincie om te wonen, maar ik heb hier eigenlijk niks waarvoor ik met het oog op de toekomst echt zou blijven." foto dirkjan gjeltema vincie uit moet. Wat vind je daar van? Wat zijn dingen waar jij je als jongere in Zeeland mee ver maakt? Het klinkt alsof je een bezige bij bent. Heb je nog wel genoeg vrije tijd? In de rubriek Lezers helpen lezers van deze krant zoeken mensen dingen of willen graag overbodige spullen weggeven. Meestal is deze oproep niet tevergeefs. Re gelmatig worden lezers blij gemaakt met een reactie. Li- anka Schepman uit Vlissingen vond een oud fotoboek van een echtpaar en wist de fami lie van het stel op te speuren. Lianka Schepman: ,,De kleinzoon kende nog heel veel mensen van de foto's en was erg blij met het boek." foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41