'Als coronapas verplicht is, verdedig ik mijn titel niet' c OMT ziet het aantal coronapatiënten in ziekenhuizen weer stijgen c Schaakkampioen Lucas van Foreest 3 Is het eerlijk om van deelnemers aan sportwedstrijden een coronatoegangs bewijs te eisen? Nee, vindt regerend Nederlands kampioen schaken Lucas van Foreest. Je creëert een ongelijk speelveld.'' Afgelopen week testten bijna 18.000 Nederlanders positiefop het coronavirus, zo meldde het RIVM gisteren in haar weekcijfers. Een week eerder testten nog 12.000 mensen positief. Door die stijging van bijna 50 procent staat de uit braak nu op het hoogste niveau sinds eind augustus. Het aantal be smettingen stijgt in alle leeftijds groepen en in alle regio's. ,,Daarmee lijkt de verwachte na jaarsstijging van het coronavirus ingezet'', stelt het RIVM. In het na jaar zijn er altijd meer luchtwegin fecties. ,,Maar het heeft vooral te maken met de versoepelingen van 25 september'', zegt Susan van den Hof, RIVM-epidemioloog. Sinds die dag zijn veel coronamaatregelen opgeheven. Zo mogen cafés en res taurants weer volledig open en hoeven groepen mensen geen 1,5 meter afstand meer te bewaren. Wel is voor veel horeca en evene menten een coronatoegangsbewijs vereist. C OMT spreekt van 'kantelpunt' en waarschuwt met slechtere prognoses ,,Mensen hebben sinds die datum weer meer contacten, dus de toe name van het aantal besmettingen was verwacht. We moeten nu vooral in de gaten houden of dat niet zorgt voor een te hoge belas ting in de zorg.'' Het aantal coro napatiënten in het ziekenhuis stijgt weer: gisteren lagen er 512 coro napatiënten in het ziekenhuis, 15 meer dan een dag eerder. Dat zijn er wel veel minder dan vorig jaar om deze tijd, toen waren het er 1500. De meeste patiënten die nu worden opgenomen zijn niet gevaccineerd. Het RIVM verwacht niet dat het aantal besmettingen op korte ter mijn zal gaan dalen. Ook het Out break Managment Team (OMT) is niet positief. ,,De prognoses over hoe corona zich de komende herfst- en wintermaanden verder ontwik- kelt, zijn slechter dan eerder gemo delleerd'', schrijft het OMT in een advies aan de regering. Eerder re kende het RIVM nog met ongeveer 19.000 extra ziekenhuisopnames, dat is nu 23.000 (en 4.800 ic-opna- mes). Deze prognose is gebaseerd op de groep van 1,8 miljoen niet ge- vaccineerden, en het feit dat vaccins niet 100 procent beschermen tegen ziekenhuisopname. Het OMT spreekt van 'een kantel- punt in de epidemiologische situa tie'. Daarom adviseren de experts ook om niet nu al verder te versoe pelen. Het kabinet besluit begin no vember of er wordt versoepeld. Vanmiddag dient in Haarlem een kort geding dat Lucas van Foreest (20), zijn jongere zusje Machteld (14) en vier andere deelnemers aan het NK schaken hebben aangespannen tegen schaakbond KNSB en de gemeente Hoogeveen. Daar wordt vanaf vrijdag het NK gehouden, in het gemeentehuis nota bene, als onderdeel van het Schaaktoer nooi Hoogeveen. De inzet van het kort geding: de verplichting om elke dag een geldig coronabewijs te laten zien. Die moet van tafel, vinden de zes schakers. Zij vinden het oneerlijk dat gevaccineer de schakers ongestoord hun toernooi kunnen afwerken, terwijl niet geprikte denksporters zich elke dag moeten on derwerpen aan een coronatest. De gemeente Hoogeveen zegt het toer nooi te beschouwen als een activiteit waarvoor de landelijke coronaregels gel den. ,,Wij staan op het standpunt dat wij het goede voorbeeld moeten geven.'' Lucas van Foreest: ,,Ik ben in principe niet tegen tes ten, al is het niet een heel prettige activiteit. Maar op het EK in IJsland werden alle deelnemers getest, bij aanvang en halverwege het toernooi. Dat is eerlijk. Op het NK moeten niet gevaccineerde schakers acht keer worden getest. Schaakpartijen duren soms zes uur. Dan is het niet fijn als je je daarna nog druk moet maken om je test van de volgende dag. Gevaccineerde scha kers hebben nergens last van. Zo creëer je een onge lijk speelveld.'' ,,Nee, dat is onjuist. Al laat ik in het midden wie wel en wie niet, dat doet niet Lucas van Foreest: 'Belangrijk voor heel sportend Nederland' ter zake. Zelf ben ik niet gevaccineerd, waarom dat zo is vind ik in dit verband niet relevant. Het is ook geen rechtszaak tegen het coronatoegangsbewijs op zich. Het gaat erom dat je het niet mag inzetten tij dens een topsportevene ment. In het protocol van NOC*NSF voor het orga niseren van wedstrijden komt de coronapas ook niet voor. Het NK vindt nota bene plaats in het gemeentehuis van Hooge- veen, een openbare ruimte waar je al helemaal niet met zo'n bewijs zou mo gen werken. Maar de orga nisatie kiest ervoor om roomser dan de paus te zijn. Ik vind het een vreemd verhaal.'' ,,Ze hebben nul meebe wogen, willen zich totaal niet aanpassen. Dat vind ik best verrassend." ,,Dan verdedig ik mijn ti tel niet. Ik vind mijn prin cipes belangrijker. Deze zaak is belangrijk voor heel sportend Nederland. Je moet ook als ongevacci neerde gewoon zonder belemmering je sport kunnen beoefenen. Daar van is nu geen sprake. Als dit wordt goedgekeurd, creëer je een precedent voor de toekomst en dat moeten we niet willen.'' De gemeente Hoogeveen laat weten het toernooi te beschouwen als 'een acti viteit waarvoor de lande lijke coronaregels gelden en het coronatoegangsbe wijs van toepassing is'. ,,Als wij het handhaven bij evenementen, theater, sportkantine, buurthui zen en horeca, dan zijn wij er ook zelf aan gehouden'', stelde een woordvoerder gisteravond. De toernooiorganisatie probeert naar aanleiding van de commotie rond het coronapaspoort het NK-gedeelte van het toer nooi naar een andere locatie te verplaatsen, zegt toernooi-secretaris Jeroen Bottema. ,,We zijn daar nog steeds mee bezig. Of het lukt? Geen idee. Ik hoop het.'' De woordvoerder van de gemeente bevestigde eer der gisteren dat er 'veel overleg plaatsvindt', maar Gemeente Hoogeveen: 'We handhaven ook bij horeca en buurthuis' verplaatsing naar een an dere locatie lijkt nu van de baan.Ook Lex de Jager, ad vocaat van schaakbond KNSB, heeft er een hard hoofd in dat verhuizing van het NK nog een optie is. ,,Daar komt nogal wat bij kijken. Ik verwacht niet dat dit nog gaat lukken.'' Overvallen De schaakbond is overval len door de commotie, zegt De Jager. ,,De bond heeft dit natuurlijk nooit zo gewild. De eisen van de gemeente Hoogeveen zijn strenger dan gebruikelijk, dat kwam voor de bond ook als een verrassing.'' Dat wil niet zeggen dat de schaakbond het eens is met het verhaal van de schakers, stelt de advocaat. ,,Een eigenaar van een ge bouw mag eisen stellen. Het kan zijn dat sommige schakers dat vervelend vinden, maar om dan een kort geding aan te span nen met als consequentie dat ze niet meedoen, is CSchaakbond overvallen door alle commotie buiten proporties.'' De Jager stelt dat twee van de zes schakers in middels hebben toegezegd om hoe dan ook mee te doen aan het NK, dus ook als ze het kort geding ver liezen. ,,Dat is fijn, en ver telt ook wel dat de schijn baar keiharde opstelling ook relatief is.'' GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 'Voorlopig geen versoepelingen' Het aantal gemelde positieve coronatests stijgt snel. Volgens het RIVM komt dat voornamelijk door het loslaten van veel coro namaatregelen. Het OMT advi seert voorlopig geen verdere versoepelingen door te voeren. Cyril Rosman Niels Klaassen Den Haag Chris van Mersbergen Hoogeveen I 'ifid' Lucas van Foreest: ,,Je moet zonder belemmering je sport kunnen beoefenen.'' FOTO HH/SOENAR CHAMID SPORTFOTOGRAFIE Sommige mensen zullen denken: elke dag een staafje in je neus, wat is nou het probleem? Jullie zijn alle zes niet gevaccineerd? Je bent titelverdediger. Heeft de schaakbond de afgelopen weken iets ge daan met je bezwaren? Wat doe je als jullie het kort geding verliezen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3