'Half uur rijden voor toegangstest is het maximum' P ZEELAND 3 De ene test is de andere niet IM^i m M danspartner te doen. Ik moet goed kijken hoe zij zich voelt: we moeten met z'n tweeën de eindstreep ha len." 'Dansen mijn levensstijl' Marcel danst met Aiman uit Em- meloord, die hij via de Facebookpa- gina 'Danspartner gezocht' leerde kennen. De twee hebben elkaar nog maar een paar keer ontmoet. ,,Het klikte heel goed." Ze hebben niet samen getraind. ,,Ik leef bewust en ik beweeg veel. Je kunt de laatste paar weken wel in training gaan, maar dat heeft niet zo veel zin, denk ik. Dansen is mijn levensstijl." Als je Marcel nu ziet, is het moei lijk voor te stellen dat hij 22 jaar ge leden volledig verlamd was. ,,Ik had MS, bleek later. Er zaten ontstekin gen in mijn hersens en ruggen merg. Door revalidatie is het goed- gekomen. Dat kwam vooral doordat mijn verlangen naar beweging zo groot was." De ziekte was zijn red ding, zegt Marcel. ,,De rust die ik toen had, had ik nooit eerder ge voeld. MS heeft balans gegeven in mijn leven: ik heb geleerd hoe ik mijn energie moet verdelen, en dat het ook goed is om rustig aan te doen. Daar ben ik dankbaar voor." Een jaar of tien geleden stijl- danste Danny Tilroe (32) uit 's-Gra- venpolder op hoog niveau. ,,Ik heb zelfs aan de Nederlandse kampi oenschappen mee mogen doen", vertelt hij. Hij moest stoppen toen zijn danspartner geblesseerd raakte. ,,Dat was een heel heftige beslis sing. Ik heb een paar keer gepro beerd om een nieuwe partner te vinden, maar het is heel lastig om iemand te vinden met wie het klikt, en die op hetzelfde niveau danst." Tot hij een paar maanden geleden op Facebook een oproepje zag van Merel uit Zevenbergen. ,,Ze zocht iemand die samen met haar wilde meedoen aan De Dansmarathon. Ik dacht: ik trek de stoute schoenen aan. Zoiets maak j e maar één keer in je leven mee." De twee hadden meteen een klik. ,,We hebben alle bei een passie voor dansen, en we passen qua lengte ook goed bij el kaar. We hebben zelfs besloten om na De Dansmarathon samen mee te doen aan wedstrijden." Alleen al het feit dat hij zijn grote hobby weer opgepakt heeft, maakt De Dansmarathon voor Danny al ge slaagd. ,,Ik vind het superleuk om weer op de dansvloer te staan. Die passie heb ik altijd gehad. Ik krijg er zóveel energie van." Danny danst het liefst de Engelse wals. ,,Ik vind dat je in die dans het meest kan la ten zien hoe je de techniek be heerst." Zijn danspartner houdt meer van Latin dansen. Danny en Merel hebben weke lijks samen gedanst, om zich voor te bereiden. ,,We zijn ook samen een keer een nacht opgebleven, ge woon om te kijken hoe je lichaam daarop reageert. Dat ging verras send goed. Mijn conditie is niet su- pergoed, maar ik hoop op karakter een heel eind te komen." En die honderdduizend euro? ,,Ja, daar heb ik ook al over nagedacht", zegt Danny. ,,Ik zou van dat geld op vakantie gaan. En ik heb met Merel ook afgesproken dat we dan iets sa men gaan doen van dat geld: een weekendje naar Disneyland ofzo." Zij heeft direct Kamervragen ge steld, nadat duidelijk werd dat sinds maandag in diverse regio's geen lo caties voor toegangstesten meer zijn. In Zeeland gaat het om Zeeuws-Vlaanderen, Schouwen- Duiveland en Tholen. Testen is al leen mogelijk in Kapelle, Goes, Middelburg en Ritthem. Wie in bijvoorbeeld Sluis of Hulst woont, is bijna een uur onderweg. Het probleem is dat de bedrijven die de coronatesten uitvoeren, sinds maandag geen vaste vergoe ding meer ontvangen, maar per test worden betaald. Daardoor kiezen ze vooral voor locaties waar veel aanloop wordt verwacht. Rela tief dunbevolkte gebieden zijn voor hen minder interessant. Weer op peil brengen Van den Berg dringt er bij demissi onair minister Hugo de Jonge op aan weer per locatie te gaan betalen, om 'de bereikbaarheid van testloca ties in alle regio's weer op peil te brengen'. Als dat niet mogelijk is, wil zij weten hoe de bewindsman ervoor gaat zorgen dat iedereen binnen een half uur reistijd een toegangstest kan laten doen. Het CDA-Kamerlid wijst er ook op dat de Veiligheidsregio Zeeland bij het ministerie herhaaldelijk aandacht heeft gevraagd voor de problemen in de provincie. Van den Berg wil van De Jonge weten wat hij met dit signaal heeft ge daan. Stichting Open Nederland, ver antwoordelijk voor de toegangstes- ten, heeft gezegd dat het aanbod van testlocaties nog niet compleet is. Of er ook locaties in Zeeland bij komen, is nog onduidelijk. i iiMfiÉiiMiii ritifje W*4m woensdag 13 oktober 2021 De Dansmarathon is van donder dag 14 oktober 19.00 uur tot en met zaterdag 16 oktober 22.00 uur live te zien op SBS6. j Kijk op de site bij /video —.y Marcel doet mee aan De Dansmarathon op SBS6 Bijna een uur rijden om je te laten testen voor bijvoorbeeld horeca- of theaterbezoek, dat kan echt niet. Maximaal een half uur moet echt het maximum zijn, vindt het Zeeuwse Tweede Ka merlid Joba van den Berg (CDA). Rolf Bosboom Den Haag MJoba van den Berg (CDA) Er is inmiddels een veelheid aan coronatesten. Hoe zit het pre cies? Wanneer kun je waar wor den getest? En is het altijd gratis? Coronatest door GGD: Wie klachten heeft die passen bij co rona, een melding heeft gekregen van de CoronaMelder-app of in contact is geweest met iemand die besmet is, kan zich melden bij de GGD (coronatest.nl of 0800 1202). Op dit moment zijn testlo caties in Goes, Hulst, Oostburg, Sint-Maartensdijk, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. Testen is gratis. Testen voor Toegang: Wie een avondje uit wil of een evenement wil bezoeken, maar geen vaccina tie- of herstelbewijs heeft, kan te recht bij Testen voor Toegang (testenvoortoegang.org). Sinds maandag zijn er alleen testloca ties in Kapelle, Goes, Middelburg en Ritthem. De sneltest levert binnen twee uur een uitslag op. Is die negatief, dan kan een QR- code worden gemaakt. Die is 24 uur geldig. De test is gratis. Commerciële testen: Bedoeld voor onder anderen reizigers naar landen buiten de EU. Er zijn diverse partijen verspreid over Zeeland actief. Testen is niet gra tis. Prijzen: rond de 90 euro voor een PCR-test en rond de 40 euro voor een antigeentest. M Marcel van Hoek uit Dom burg: ,,Ik dans veel, maar ik zwem ook elke dag in de zee. Ik heb ADHD: dan ben je nogal be weeglijk." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Danny Tilroe uit 's-Gravenpolder stijldanste tot tien jaar geleden op hoog niveau. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35