PLAYM^ Al a Doobie Brothers: zwelgen in seventiesnostalgie Jffr a I IS? 29 Overleven in desociale jungle Jagen op oude nazi's in Spanje Hoe overleeft een jonge vrouw met een tweejarige dochter het Amerikaanse sociale systeem na dat zij haar gewelddadige partner heeft verlaten? Het antwoord: am per. De 25-jarige Alex slikt een ein deloze reeks tegenslagen: geen baan, geen huis, strijd om het voogdijschap. Alex (Margaret Qualley, bekend uit Once upon a time in Hollywood) is een vechtjas. Aan haar moeder, een gesjeesde, bipolaire kunstena res (een rol van Andie MacDo- well), heeft zij niets. Alleen in de crisisopvang krijgt zij steun. Maid is gebaseerd op het boek Maid: Hard Work, Low Pay and a Mother's Will to Survive. Het beeld van mensen die in de Ameri kaanse samenleving door de man gel worden gehaald is schrijnend. Toch zijn tien delen veel te lang om deze rit uit te zitten. Toen Spanje nog zuchtte onder het bewind van Franco was het land een gastvrij toevluchtsoord voor oude nazi's. De thrillerserie Jaguar speelt zich af in de 60'er jaren. Een groep overlevenden van concen tratiekampen opent de jacht op de nazi's. Hoofdpersoon is de jonge Isabel die in het kamp Mauthau sen zag hoe commandant Otto Bachmann haar vader doodschoot. Sindsdien zint zij op wraak. Bach- mann woont in Madrid. Hij lijkt een makkelijke prooi voor deze vrouw met haar missie. Isabel wordt echter gedwars boomd door het geheime genoot schap Jaguar dat meer vissen wil vangen dan alleen Bachmann. Nogal geforceerd proberen de makers van Jaguar de spanning op te voeren. Ook de vermenging van fictie en werkelijkheid lijkt op ef fectbejag. Wie al jaren snakt naar een opvol ger van de Scandinavische mis daadseries The Killing (2007-2012) en The Bridge (2011-2018) zal niet teleurgesteld worden door de nieuwe reeks Kastanjemanden (The Chestnut Man). Verbazing wekkend is dit niet aangezien de plot bedacht is door Soren Svei- strup die ook aan de wieg stond van The Killing. Ook in dit geval bedacht Svei- strup een pakkend verhaal over een man die lugubere moorden pleegt. Hij is gespecialiseerd in het doden van jonge moeders die naar zijn oordeel hun kinderen te veel verwaarlozen. Zij worden door hem verminkt, van een of Meteen maar even wat duidelijk heid scheppen: Michael McDo nald (69) - de stem van wereldhit What a Fool Believes uit 1978 - is na 25 jaar inderdaad weer lid van de Doobie Brothers. Hij is erbij tijdens de jubileumtournee, die de westcoastgroep onderneemt om zijn vijftigjarig bestaan luister bij te zetten. Maar op het nieuwe meerdere ledematen ontdaan en meestal in een bos achtergelaten. Als visitekaartje laat hij elke keer een poppetje gemaakt van kastan jes achter. Laat het maar aan deze Denen over om er een heerlijk luguber kijkspel van te maken dat ook nog enige maatschappelijke duiding bevat. Hoofdlocatie is het huis houden van de vrouwelijke Deense minister van Sociale Za ken die te maken heeft met de verdwijning van haar dochter. Haar ontvoering dateert van en kele jaren geleden. Er zit een man vast die een bekentenis heeft af gelegd, maar of het kind daadwer kelijk is vermoord is nooit bewe zen. Onverklaarbaar detail: op de kastanjemannetjes worden de vingerafdrukken van de verdwe nen dochter aangetroffen. Dat doet de hoop opflikkeren dat het album Liberté - het eerste Doobie Brothers-album met origineel materiaal in elfjaar - is McDonald niet te horen. Liberté is vooral een project van de twee bandleden die de groep in 1970 hebben opgezet: gitarist Patrick Simmons (72) en zanger en songschrijver Tom Johnston (73). De laatste zong die andere grote single van de band, Listen to the Music uit 1972. Wie houdt van dat zonnige gi taarpopgeluid van toen, treft in kind misschien nog in leven is. Overkoepelend thema in Kas tanjemanden is hoe volwassenen omgaan met het verlies van een kind. Bijna alle betrokkenen heb ben daar in zekere mate mee te maken gehad. Zo heeft de manne lijke rechercheur die met de zaak is belast ooit zijn vrouw en kind bij een brand verloren. Zijn vrou welijke collega heeft door deze complexe onderzoeken grote moeite om de band met haar dochter in stand te houden. Het politieke spel in de hoogste Deense kringen vormt ook een belangrijke schakel. De minister wordt bedreigd - hoe actueel wil j e het hebben? - en haar persoon lijke leven met een echtgenoot die op instorten staat, wordt een steeds groter probleem voor haar regering. Gezien de publiciteit en haar populariteit durft men haar Liberté een warm bad van seven- tiesnostalgie. Luister naar nieuwe songs als Easy, The American Dream of Oh Mexico en je hoort de echo's van de oude wereldhits. Je kunt het gebrek aan fantasie noemen, maar de Doobie Bro thers weten na een halve eeuw uitstekend wat ze wel en niet kunnen. En deze collectie van twaalf songs ademt vakman schap, dat inmiddels een zeld zaamheid is geworden. niet aan de kant te zetten. Hamvraag: wordt Kastanjeman den net zo'n succes als The Killing en The Bridge? Wat plot betreft zeker. Probleem is echter dat de beide speurders niet zo kleurrijk zijn als hun voorgangers Sarah Lund (de inspecteur met de op vallende truien in The Killing) en Saga Norèn (de aan het syndroom van Asperger lijdende politie vrouw in The Bridge). De nieuwe politiehelden zijn enigszins saaier. De vertolkers - Danica Curcic en Mikkel Boe Folsgaard - hebben minder arm slag om iets bijzonders van hun rol te maken. Het is dus niet zeker of deze serie ook drie seizoenen gaat halen zoals met de voorgan gers is gebeurd. Maar de eerste kennismaking smaakt zeker naar meer. GO WOENSDAG 13 OKTOBER 2021 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op onze site Dramaserie Maid Te zien op Netflix - Ab Zagt Thrillerserie Jaguar Te zien op Netflix - Ab Zagt Misdaadserie Kastanjemanden Te zien op Netflix Popmuziek Liberté - Doobie Brothers - Stefan Raatgever - Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29